Сроки использования просроченного отпуска

dailyblitz.de 9 месяцы назад
Zdjęcie: terminy-wykorzystania-zaleglych-urlopow


Urlop niewykorzystany w roku poprzednim musi być udzielony do końca września 2024 r. Oznacza to, iż w tym terminie powinien być co najmniej rozpoczęty. Zaległy wypoczynek jest wykorzystywany w pierwszej kolejności przed przysługującym za obecny rok. W sytuacji, gdy tworzone są plany urlopów powinien być w planie uwzględniony. o ile planów nie ma, to termin jego wykorzystania uzgadniają pracodawca z pracownikiem, przy czym powszechnie uznaje się, iż pracodawca może narzucić termin zrealizowania tego urlopu tak, aby zachować wymóg wynikający z ustanowionego terminu jego udzielenia.

Część pracowników nie wykorzystuje urlopów do końca roku kalendarzowego, za który przysługują. Wynika to z wielu życiowych sytuacji, od licznych nieobecności do nawału pracy. U większości są to drobne „pozostałości”, ale u części zatrudnionych osób urlop zaległy jest dosyć znaczący. O terminach wykorzystania zaległości urlopowych warto pomyśleć już na początku roku, o ile jeszcze nie zostały zaplanowane w planie urlopów, co pozwoli na łatwiejsze monitorowanie ich zrealizowania, jak również ułożenie terminów urlopów w sposób, który nie będzie kolidować z potrzebami pracodawcy.

Udzielenie do końca września

Kodeks pracy przewiduje obowiązek udzielenia pracownikowi niewykorzystanego zgodnie z planem urlopu wypoczynkowego najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. W tym terminie nie musi on być jednak w pełni zrealizowany, wystarczające jest jego rozpoczęcie.

Stosownie do art. 168 kodeksu pracy urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 kodeksu pracy należy pracownikowi udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego; nie dotyczy to części urlopu udzielanego zgodnie z art. 167(2) kodeksu pracy. Przyjmuje się, iż termin jest zachowany, o ile pracownik rozpoczął urlop przed upływem 30 września danego roku kalendarzowego (pismo GIP z 30 sierpnia 2012 r., GNP-110-4560-30-1/12/PE/RP).

Ważne: Pracodawca i pracownik nie mogą ustalić, iż urlop zaległy zostanie wykorzystany później, przykładowo dopiero w listopadzie. Taka sytuacja może mieć jednak miejsce z przyczyn obiektywnych związanych z długotrwałą nieobecnością pracownika, która wyklucza udzielenie urlopu.

Najpierw nieobowiązkowa próba ustalenia terminu, później narzucenie przez pracodawcę

Urlop zaległy powinien zostać uwzględniony w planie urlopów. o ile jednak plany nie są tworzone, to terminy korzystania z urlopów ustalane są przez pracodawcę po porozumieniu z pracownikiem. W orzecznictwie sądowym ukształtowało się konsekwentnie w tej chwili przyjmowane stanowisko o możliwości jednostronnego nakazania pracownikowi wykorzystania zaległego urlopu.

Przykładowo, w uzasadnieniu wyroku Sądu Najwyższego z 7 maja 2008 r. (sygn. akt II PK 313/07) wskazano, iż z art. 168 kodeksu pracy wynika obowiązek pracodawcy udzielenia pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie w przepisie tym określonym, a udzielenie urlopu we wskazanym terminie nie wymaga od pracodawcy uzyskania zgody pracownika i jest dla niego wiążące. Pracodawca może więc w czasie udzielonego urlopu nie dopuścić pracownika do pracy, a przejawiana przez pracownika gotowość do pracy nie może prowadzić do nabycia ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.

Ważne: Obowiązek udzielenia urlopu do końca września nie oznacza, iż pracownik podejmuje decyzję o rozpoczęciu urlopu. Obowiązek udzielenie urlopu najpóźniej do końca września roku następnego nie może tworzyć po stronie pracownika możliwości swobodnego wykorzystania tego urlopu.

Jakkolwiek w orzecznictwie sądowym nie ogranicza się możliwości narzucenia pracownikowi terminu wykorzystania zaległego urlopu tyko do tych sytuacji, w których wcześniej podejmowane próby ustalenia terminu z pracownikiem nie przyniosły efektu, to na pewno warto od takiej próby zacząć.

Przykład: Pracodawca w początkowym okresie roku wskazuje pracownikom ilości pozostałego urlopu oraz wyznacza termin, do którego powinni zaproponować okresy ich wykorzystywania, zastrzegając, iż w razie braku podania propozycji lub braku porozumienia odnośnie proponowanych przez pracowników terminów, pracodawca sam narzuci terminy wykorzystania urlopów.


Drogi czytelniku przypominamy, iż wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, iż jest już w sytuacji bez wyjścia.

UWAGA! Prezentowany artykuł należy traktować jako wskazówkę, podpowiedź, nie zaś jako receptę, jak rozwiązać własny problem. Opinia prawna nie ma mocy wiążącej dla urzędów, sądów, dlatego zalecamy sprawy prawne konsultować bezpośrednio z prawnikiem. Każda sprawa jest inna i wymaga indywidualnej analizy.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

579-636-527
[email protected]

Podstawa prawna:

Читать всю статью