1 kwietnia 2025 roku Chińska Ludowa Armia Wyzwoleńcza (PLA) przeprowadziła kolejne manewry wojskowe wokół Tajwanu.. Manewry te, które miały miejsce w tzw. „strefie odpowiedzi” Tajwanu. Song Zhongping, analityk wojskowy z kontynentu, stwierdził, iż wykorzystanie w manewrach lotniskowca „Shandong” miało na celu pokazanie, iż nie istnieje żadna „strefa odpowiedzi” Tajwanu. „Tajwan jest częścią Chin, nie ma takiej strefy” – dodał, wskazując, iż PLA odpowiedziała faktami, a nie słowami. Ćwiczenia, które realizowane są pod dowództwem Wschodniego Dowództwa Teatralnego Ludowej Armii Wyzwolenia Chin (PLA), obejmują działania wojsk lądowych, marynarki, sił powietrznych oraz rakietowych.
Manewry bez kodowej nazwy – nowe podejście do rutynowych ćwiczeń
Jak zauważył profesor Zhang Chi z Uniwersytetu Obrony Narodowej (PLA National Defence University) w wywiadzie dla CCTV, obecne ćwiczenia nie zostały opatrzone kodową nazwą, jak miało to miejsce w poprzednich latach. „To wskazuje, iż tego typu ćwiczenia stały się już nową normą. Dla PLA i Wschodniego Dowództwa Teatralnego, tego rodzaju operacje są teraz rutynowe” – podkreślił.
Od momentu objęcia rządów przez Williama Lai Ching-te, lidera Tajwanu, w maju 2024 roku, Chiny znacznie zwiększyły działalność wojskową wokół wyspy. W ubiegłym roku przeprowadzono dwie wielkie operacje wojskowe o nazwach Joint Sword-2024A i Joint Sword-2024B. Niedawno PLA przeprowadziła kolejne ćwiczenia, krótko po tym, jak Lai określił Chiny mianem „obcego wroga”, w nawiązaniu do wzrastających napięć między obu stronami Cieśniny Tajwańskiej.
Tajwan reaguje na zagrożenia – nowe środki zabezpieczające
W odpowiedzi na “rosnące zagrożenie militarne ze strony Chin”, tajwańska administracja ogłosiła w marcu 2025 roku 17 nowych środków w celu wzmocnienia obronności wyspy. Wśród nich znalazły się między innymi przywrócenie systemu sądownictwa wojskowego, wzmocnienie mechanizmów ujawniania informacji o oficjalnych wizytach na kontynencie oraz zaostrzenie kryteriów osiedlenia dla osób z Chin, Hongkongu i Makau.
PLA w gotowości bojowej – Pekin nie ustępuje
Rzecznik chińskiego Ministerstwa Obrony, Wu Qian, zapewnił, iż PLA utrzyma pełną gotowość bojową i jest gotowa do walki w każdej chwili. „Zdecydowanie stłumimy wszelkie plany separatyzmu «niepodległości Tajwanu»” – zadeklarował. PLA wciąż pozostaje w pełnej gotowości, co wzmocniło przekonanie, iż działania Pekinu wobec Tajwanu stanowią element długofalowej strategii.
Kampania wizerunkowa
W ramach szeroko zakrojonej kampanii propagandowej, chińska telewizja CCTV emitowała informacje dotyczące manewrów PLA. W jednym z materiałów manewry Chińskiej Ludowej Armii Wyzwoleńczej (PLA) przedstawiono jako „sprawiedliwe”, porównując je do działań fikcyjnej postaci – Króla Małp (Sun Wukonga) z klasycznej chińskiej powieści „Wędrówka na Zachód”. W tej narracji Król Małp używa swojej „potężnej laski”, aby „wymiatać zło” (czyli pokonywać wrogów) i „oczyszczać niebo”, co ma symbolizować działania PLA w stosunku do separatystów z Tajwanu i innych sił postrzeganych jako „zło”.
Nowa strategia Chin?
Chińska Ludowa Armia Wyzwoleńcza coraz częściej przeprowadza manewry wokół Tajwanu, traktując je jako element „nowej normy” w regionie. Wzrost liczby ćwiczeń, zmiana podejścia do operacji wojskowych to jasny komunikat Chin, iż nie będą tolerować działań separatystycznych, a wszelkie próby ingerencji zewnętrznej będą spotykały się z przeciwdziałaniem Pekinu.
Według przedstawiciela PLA, płk. Shi Yi, obecne manewry będą przebiegać w różnych kierunkach, z naciskiem na gotowość bojową w walce morskiej i powietrznej, patrole wojskowe, ataki na cele morskie i lądowe, oraz blokady kluczowych obszarów i szlaków morskich.
Istotnym faktem jest to, iż chińskie manewry rozpoczęły się dosłownie chwilę po tym, jak sekretarz obrony USA Hegseth zakończył swoją pierwsza wizytę w tej roli w Azji. Pekin wysłał Waszyngtonowi wyraźny sygnał. I co ważne: strona amerykańska zareagowała na chińskie manewry wezwaniem do zachowania pokoju.
Leszek B. Ślazyk
e-mail: [email protected]
© www.chiny24.com