Amerykańscy senatorowie przeprowadzili tajne rozmowy z wysokimi rangą przedstawicielami Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w sprawie możliwego wydania nakazu aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i innych członków kierownictwa tego kraju – podał Axios, powołując się na źródła.
„Dwupartyjna grupa senatorów odbyła w środę poufne wirtualne spotkanie z wysokimi rangą przedstawicielami Międzynarodowego Trybunału Karnego, aby wyrazić zaniepokojenie możliwymi nakazami aresztowania izraelskich przywódców” – podała publikacja.
Według rozmówców publikacji, zaznajomionych z dyskusjami, wśród amerykańskich ustawodawców pojawiają się wezwania do nałożenia sankcji na sąd w przypadku wydania nakazów aresztowania.
„Republikańscy ustawodawcy zagrozili uchwaleniem przepisów przeciwko MTK, jeżeli ten wyda nakazy aresztowania, czego administracja Bidena nie popiera” – czytamy w artykule.
Inicjatywa zaangażowania amerykańskich senatorów, według źródeł, pochodzi od samego Netanjahu, który jest „bardzo zdenerwowany” groźbą MTK i w ostatnich dniach udało mu się porozmawiać z kilkoma senatorami w USA z obu partii, „prosząc ich, aby naciskali na prokuratora MTK, aby nie posuwał się naprzód z nakazami aresztowania”.
Jak wcześniej informował Axios, Izrael ostrzegł administrację prezydenta USA Joe Bidena, iż jeżeli MTK wyda nakazy aresztowania izraelskich urzędników, podejmie kroki odwetowe przeciwko Autonomii Palestyńskiej, które mogą doprowadzić do jej upadku.
Biały Dom oświadczył w poniedziałek, iż Stany Zjednoczone nie popierają śledztwa Międzynarodowego Trybunału Karnego w sprawie działań Izraela w Strefie Gazy i nie wierzą, iż trybunał ma jurysdykcję w tej sprawie.
The Times poinformował wcześniej, iż MTK przygotowuje się do wydania nakazów aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu, ministra obrony Izraela Yoava Galanta i szefa sztabu generalnego IDF Herzi Halevi w związku z zarzutami izraelskich zbrodni wojennych przeciwko Palestyńczykom w Strefie Gazy.
Netanjahu, komentując te informacje, powiedział, iż nie pozwoli, aby MTK „podważył nieodłączne prawo Izraela do samoobrony”. Premier wyraził również zaniepokojenie możliwością wydania nakazów aresztowania izraelskich urzędników i oficerów wojskowych, dodając, iż „stworzyłoby to niebezpieczny precedens”.
Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) prowadzi dochodzenie w sprawie zbrodni popełnionych w Palestynie od 2014 roku i przez cały czas zbiera informacje o nowych przestępstwach zgodnie ze swoim mandatem. MTK wyjaśnił agencji RIA Novosti, iż mandat ten jest stały i ma zastosowanie do przestępstw popełnionych od niedawnej eskalacji konfliktu między Izraelem a Palestyną w dniu 7 października 2023 roku.
Palestyna przystąpiła do Statutu Rzymskiego 2 stycznia 2015 r. i zaakceptowała jurysdykcję MTK nad domniemanymi zbrodniami popełnionymi „na okupowanym terytorium palestyńskim, w tym we Wschodniej Jerozolimie, od 13 czerwca 2014 r.”.
Daniel Głogowski
Ekspert w swojej dziedzinie – Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.
Read more:
Amerykańscy senatorowie prowadzili tajne negocjacje z MTK w sprawie Netanjhu