Chiny: rośnie ilość kont bankowych

chiny24.com 1 год назад

Stopy w dół

Po raz pierwszy od 10 miesięcy centralny Ludowy Bank Chin (中国人民银行) zdecydował się na obniżenie stóp procentowych kredytów. Roczna stopa (Loan Prime Rate LPR) spadla z 3,65% na 3,55% a dla kredytów pięcioletnich z 4,3% na 4,2%.

To kolejny ruch banku centralnego po tym jak w połowie miesiąca obniżył również dwie inne najważniejsze stopy procentowe (w tym średnioterminowych pożyczek – MLF dla instytucji finansowych na 2,65%) oraz dla zwiększenia podaży pieniądza zaoferował bankom 237 mld RMB (ok.135 mld PLN) za pośrednictwem specjalnego bankowego instrumentu pożyczkowego.

Wszystkie te działania podejmowane są dla zwiększenia stymulacji, która w drugim kwartale daje sygnały spowolnienia w stosunku do sytuacji odnotowanej w pierwszym kwartale.

Działania Ludowego Banku Centralnego nie wpływają na zmianę prognoz międzynarodowych instytucji finansowych dotyczących wzrostu PKB Chin w bieżącym roku. I tak na przykład Nomura zakłada, iż wzrost te osiągnie poziom 5,1%, a Bank of America, iż będzie to choćby 5,7%.

W zeszłym roku PKB Chin wzrósł o 3%, głównie za sprawą lockdownów i innych ograniczeń będących efektem walki z epidemią Covid-19.

Dla większości analityków i inwestorów ruchy chińskiego banku centralnego nie były zaskoczeniem. Spodziewane są też kolejne działania, jak np. zmniejszenie limitu obowiązkowych rezerw w bankach, czy zachęcanie do liberalizacji zasad udzielania kredytów.

Na sytuację gospodarczą kraju cieniem rzuca się coraz wyraźniej obserwowana deflacja, na co nakłada się niski (za niski) poziom konsumpcji.

Źródło:

https://news.xinmin.cn

Rośnie ilość kont bankowych

Na koniec pierwszego kwartału br. w bankach chińskich działało łącznie 214,221 mld rachunków bankowych, w tym 9,573 mld kont, z którymi powiązane są różnego rodzaju karty bankowe.

Jak wynika z najnowszego raportu centralnego Ludowego Banku Chin na temat operacji finansowych w I kw. 2023 roku, przeciętny mieszkaniec Chin posiadał 6,78 kart bankowych.

W okresie trzech pierwszych miesięcy br. dokonano w Chinach 7,112 biliona transakcji dzięki kart bankowych na sumę 292,90 bln RMB (ok. 166,19 bln PLN), co stanowi odpowiednio wzrost o 18,75% i o 10,57% rok do roku.

Średnia wartość transakcji kartą kredytową wynosiła w tym okresie 3451,12 RMB (ok. 1958 PLN).

Wzrosła ilość płatności elektronicznych. W pierwszym kwartale br. łącznie było ich 67,58 mld o ogólnej wartości 83,18 bln RMB (ok. 472 mld PLN), co oznacza wzrost odpowiednio o 6,83% i o 12,44% r/r. Wśród transakcji elektronicznych odnotowano spadek ilości transakcji związanych z zakupami online (o 6,28% r/r), przy jednoczesnym wzroście wartości o 13,84% r/r.

Gwałtownie rośnie liczba i wartość transakcji dokonywanych dzięki telefonu komórkowego: odpowiednio o 19,14% i o 9,90% r/r.

Wedle danych zebranych przez bank centralny w Chinach wzmacnia się tendencja do używania w płatnościach kart kredytowych, Internetu i telefonów zamiast gotówki.

Źródło:

http://ent.people.com.cn/n1/2023/0621/c1012-40018688.html

Konkurencyjność gospodarki chińskiej nie maleje

International Institute for Management Development opublikował najnowszy ranking konkurencyjności gospodarek: World Competitiveness Ranking 2023. Oceniono 64 gospodarki na podstawie ponad 300 wskaźników w czterech kategoriach:

  • wyniki gospodarcze,
  • efektywność rządu,
  • efektywność biznesowa i
  • infrastruktura.

W pierwszej dziesiątce na 6. miejscu znalazł się Tajwan (93.11 pkt na 100 możliwych), na 7. Hong Kong (92.05 pkt). Chiny kontynentalne zajęły 21 miejsce (82.10 pkt).

Polska uplasowała się na miejscu 43 z 60.98 punktami.

Źródło:

https://www.imd.org

Umiędzynarodowienie RMB postępuje

Powoli, acz systematycznie zwiększa się udział RMB w płatnościach międzynarodowych.

Jak informuje Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT) w kwietniu 2023 r. RMB, z udziałem 2,29%, utrzymał piątą pozycję (po USD, EUR, GBP i JPY), jako najbardziej aktywna waluta w transakcjach transgranicznych. W kwietniu 2021 roku chiński juan zajmował w tym zestawieniu szóstą pozycję za kanadyjskim dolarem (CAD).

Największe bankowe międzynarodowe centra rozliczeniowe RMB to Hong Kong, Londyn, Singapur, Rosja, Stany Zjednoczone. W rozliczeniach na rynku finansowym RMB jest trzecią globalnie stosowaną walutą (po USD i EUR). A w transakcjach wymiany walut szóstą.

Co istotne – dane SWIFT nie obejmują transakcji dokonywanych poza tym systemem. Zatem nie uwzględniają chociażby wszystkich umów typu swap, porozumień o rozliczeniach w walutach własnych, albo wyłącznie w juanie, które Chiny podpisały w ostatnich 18 miesiącach z takimi państwami i regionami, jak Japonia, Brazylia, Argentyna, Arabia Saudyjska, Rosja, Wielka Brytania, RPA, Malezja, Unia Europejska, itd., itd.

Źródło:

https://www.swift.com/

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: [email protected]

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: [email protected]

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Читать всю статью