Chiński gigant planuje rewolucję technologiczną. Na horyzoncie ogromne inwestycje w najważniejsze czipy

news.5v.pl 4 часы назад

Firma z siedzibą w Pekinie przeznaczyła 5,5 mld dol. (ok. 22,3 mld zł po obecnym kursie wymiany walutowej) na zakup chipów sztucznej inteligencji w Chinach w 2025 r. — mówią w rozmowie z „The Financial Times” dwie osoby zaznajomione z planami chińskiego giganta technologicznego. To ponad dwa razy więcej niż w ubiegłym roku.

„ByteDance staje w obliczu presji”

Chińska firma planuje również zainwestować ok. 6,8 mld dol. (ok. 27,6 mld zł) za granicą, aby zbudować swoje podstawowe możliwości szkolenia modeli przy użyciu zaawansowanych chipów Nvidia.

Ok. 60 proc. krajowych zamówień ByteDance na półprzewodniki trafi do chińskich dostawców, takich jak Huawei i Cambricon. Reszta zostanie wydana na chipy Nvidii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pekin udzielił chińskim firmom technologicznym nieformalnych wskazówek, aby kupowały co najmniej 30 proc. swoich chipów od krajowych dostawców, twierdzą informatorzy „The Financial TImes”.

Inwestycja zagraniczna o wartości 6,8 mld dol. została zaplanowana w celu zwiększenia mocy obliczeniowej ByteDance w zakresie sztucznej inteligencji do szkolenia modeli. Inwestycja ta może stanąć w obliczu wyzwań związanych z niedawno rozszerzonymi amerykańskimi kontrolami eksportu, mającymi na celu utrudnienie chińskim firmom rozwoju kluczowych technologii.

ByteDance staje w obliczu presji Waszyngtonu. Flagowa aplikacja firmy, TikTok, przywróciła usługi dla 170 mln użytkowników w USA. Stało się tak za sprawą decyzji prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, który stwierdził, iż firmy związane z TikTokiem nie zostaną pociągnięte do odpowiedzialności za naruszenie amerykańskiego prawa, chyba iż platforma zostanie sprzedana.

Niepewna przyszłość firmy

Trump w poniedziałek 20 stycznia podpisał rozporządzenie wykonawcze zezwalające na dalsze funkcjonowanie TikToka w USA przez kolejne 75 dni. Prezydent stwierdził natomiast, iż amerykańska firma ma mieć 50 proc. udziałów w aplikacji w przyszłości. Trump powiedział, iż „z pewnością” nałoży cła na Chiny, jeżeli Pekin odrzuci propozycję.

Taka transakcja mogłaby wpłynąć na plany przyszłej pierwszej oferty publicznej ByteDance. Firma wyceniła się na 300 mld dol. (ok. 1 bln 214 mld zł) podczas niedawnego programu skupu akcji własnych.

Jeszcze przed ostatnimi zawirowaniami w USA firma opracowała ogromny budżet na zakup procesorów graficznych w 2025 r. ByteDance pod kierownictwem założyciela grupy technologicznej Zhang Yiminga stał się chińskim liderem w rozwoju AI. Firma podwaja wysiłki, aby zbudować własną infrastrukturę dziedzinie sztucznej inteligencji.

Gilles Sabrie/Bloomberg via Getty Images, Bloomberg / Contributor / Getty Images

Założyciel ByteDance Zhang Yiming

Firma rozbudowała moce obliczeniowe w Azji Południowo-Wschodniej, w szczególności w Malezji. Kilku znawców branży w rozmowie z „The Financial Times” powiedziało, iż chociaż chińskie firmy mają zakaz kupowania chipów Nvidia, to od 2023 r. były one w stanie zapewnić sobie dostęp do tej technologii poprzez umowy najmu z innymi dostawcami.

Luka ta została niedawno zamknięta przez administrację Joe Bidena. Wydała ona nowe przepisy, zgodnie z którymi tożsamość osób zaangażowanych w obrót chipami musi zostać poddana procesowi weryfikacji.

Chociaż Trump może zająć inne stanowisko w sprawie kontroli eksportu, przepisy — jeżeli zostaną ściśle wdrożone — sprawią, iż zakupy chipó za granicą będą dla ByteDance trudniejsze niż kiedykolwiek.

Jeden z ekspertów stwierdził, iż w tym roku chińska firma złożyła duże zamówienia na budowę zagranicznych mocy produkcyjnych w zakresie sztucznej inteligencji. Powinno to wystarczyć na większość potrzeb firmy w 2025 r., ale to, co stanie się później, pozostaje niepewne.

Technologiczny wyścig światowych liderów

Budżet ByteDance na zakup chipów AI za granicą został wcześniej oszacowany przez serwis informacyjny The Information, choć firma odcięła się od doniesień mediów. W odpowiedzi na doniesienia „The Financial Times” ByteDance odpowiedział: „Anonimowo pozyskane informacje na temat naszego planu są nieprawidłowe”.

ByteDance stoi również w obliczu wyzwań ze strony zamożnych lokalnych konkurentów, takich jak Baidu, Alibaba i Tencent. Te chińskie firmy intensywnie inwestują w generatywną sztuczną inteligencję.

ByteDance jest zdecydowanie największym klientem Nvidii w Chinach. Firma może jednak kupować tylko mniej zaawansowane chipy dla chińskich centrów danych, takie jak H20 Nvidii. Jest to wyspecjalizowana i mniej wydajna wersja procesorów graficznych dostosowana do amerykańskich kontroli eksportu.

Według szacunków firmy konsultingowej Omdia w 2024 r. Chiny zamówiły ok. 230 tys. chipów Nvidii, głównie H20. Porównuje się to z 485 tys. bardziej zaawansowanych chipów Hopper zakupionych przez Microsoft w zeszłym roku i 224 tys. zakupionych przez Meta.

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Omdię w 2024 r. firmy technologiczne na całym świecie wydały szacunkowo 229 mld dol. (ponad 927 mld zł) na serwery. Najwięcej, 31 mld dol. (ponad 125 mld zł), wydał Microsoft oraz Amazon — 26 mld dol. (ponad 105 mld zł).

© The Financial Times Limited 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wolno w żaden sposób rozpowszechniać, kopiować ani modyfikować. Onet ponosi wyłączną odpowiedzialność za tłumaczenie, Financial Times Limited nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jego dokładność lub jakość

Читать всю статью