Według wiceprzewodniczącego parlamentu Słowacji Tibora Gaspara z partii Smer – Socjaldemokracja, który przewodniczy delegacji wraz z Andrejem Danko, słowaccy posłowie będą dyskutować o dostawach gazu na Słowację oraz o wojnie na Ukrainie.
Sześciu parlamentarzystów ze słowackich partii rządowych Smer – Socjaldemokracja i Słowacka Partia Narodowa (SNS) poleciało w niedzielę (12.01.2025) do Rosji. Przed odlotem wiceprzewodniczący Rady Narodowej Andrej Danko z nacjonalistycznej SNS napisał na swoim koncie w serwisie społecznościowym X, iż Polska nie zezwoliła na przelot specjalnego samolotu nad swoim terytorium i iż z tego względu przeleci on nad Niemcami.
„Nie rozumiem stanowiska Polski, ale traktuję je jako rzeczywistość” – powiedział Danko o decyzji polskich władz. Według słowackich mediów, objazd prowadził nad terytorium Czech i Niemiec.
Posłowie spotkają się z rosyjskimi ustawodawcami i niektórymi ministrami. Kiedy Danko w grudniu poinformował o swojej planowanej podróż do Moskwy, powiedział, iż będzie to dla niego „zaszczyt odwiedzić Federację Rosyjską”. Posłowie mają w Rosji pozostać do środy (15.01.)
Przypomnijmy, iż Kijów wstrzymał dostawy rosyjskiego gazu przez swoje terytorium do UE i Mołdawii od początku stycznia br. po tym, jak nie przedłużył umowy tranzytowej z Moskwą. Kijów uzasadnia swoje stanowisko tym, iż Rosjanie częściowo finansują swoją inwazję na Ukrainę poprzez sprzedaż surowców energetycznych. Zdaniem słowackiego premiera Roberta Fico, wstrzymanie tranzytu gazu znacząco szkodzi Słowacji i całej Unii Europejskiej. W ubiegłym tygodniu premier zagroził wstrzymaniem pomocy dla Ukrainy i zawetowaniem głosowań w UE w sprawach dotyczących Ukrainy.
Zachodni politycy ograniczyli kontakty z rosyjskimi urzędnikami po pełnej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Obecny rząd Słowacji wstrzymał pomoc wojskową dla Kijowa z dostaw państwowych po objęciu władzy przed rokiem. Następnie Fico wielokrotnie krytykował dostawy broni do Kijowa przez zachodnich sojuszników i podobnie jak jego węgierski odpowiednik Viktor Orbán, także antyrosyjskie sankcje UE.
Źródło: CTK
Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium