– Wciąż mamy nadzieję – mówi spokojnym głosem Shachar Ohel w 642. dniu, który mija od 7 października 2023 r. Tego dnia jego bratanek Alon Ohel został ciężko ranny, pojmany i uprowadzony przez terrorystów z Hamasu podczas festiwalu muzycznego Supernova na południu Izraela. Od 642 dni myśli i uczucia rodziny krążą wokół pytania, czy 24-letni Alon Ohel przez cały czas żyje i jak można go uwolnić.
Ponad dwa lata w niewoli
Zakładnicy, którzy pięć miesięcy temu zostali uwolnieni przez Hamas i byli więzieni razem z Alonem, opowiedzieli Shacharowi Ohelowi o losie jego bratanka.
– Byli razem przez cały czas. Od nich wiemy, iż Alon jest w bardzo złym stanie. Stracił prawe oko. Lewe również jest zagrożone. Nie dostaje nic do jedzenia. Głoduje. Jest w stanie krytycznym – opowiada Shachar Ohel w wywiadzie dla DW. – Mamy nadzieję, iż przeżyje. Hamas chce, żeby żył. W przeciwnym razie nie mieliby żadnego atutu w negocjacjach z Izraelem.
Prawdopodobnie jeszcze żywi
Alon Ohel jest jednym z zakładników porwanych przez islamską organizację Hamas podczas ataku na Izrael. Po kilku rundach negocjacji 146 zakładników zostało uwolnionych w zamian za palestyńskich więźniów. 83 zginęło w niewoli.
Hamas nie przekazał jeszcze 35 ciał. 24 zakładników prawdopodobnie przez cały czas żyje. Ich natychmiastowego uwolnienia domaga się zorganizowana grupa krewnych "Bring them Home".
Do Berlina przyjechały rodziny i przyjaciele zakładników, którzy oprócz izraelskiego posiadają również obywatelstwo niemieckie. Pięciu niemiecko-izraelskich zakładników prawdopodobnie przez cały czas żyje, dwóch prawdopodobnie zmarło.
Grupa krewnych zwrociła się między innymi do ministra spraw zagranicznych Niemiec Johanna Wadephula i prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera o większe wsparcie. – Spotkaliśmy się z wielką sympatią i otrzymaliśmy wiele uścisków – mówi Liran Berman.
Dwóch jego braci jest przetrzymywanych przez Hamas. – Ale teraz nadszedł czas, aby podjąć działania i wywrzeć większą presję – dodaje. Liran Berman i pozostali członkowie rodzin pokładają wszystkie nadzieje w negocjacjach dotyczących zawieszenia broni między Izraelem, USA i Hamasem.
Niemcy powinny się zaangażować
– Znajdujemy się w kryzysie, jakiego nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy w naszej historii. To rządy muszą znaleźć rozwiązanie i wierzę w dyplomację – mówi Efrat Machikawa w rozmowie z DW. Pięciu jej krewnych było przez pewien czas przetrzymywanych przez Hamas. Czterech zostało uwolnionych. Piąty został zamordowany. Wraz z innymi krewnymi ofiar porwań walczy w Berlinie o uwolnienie niemiecko-izraelskich zakładników.
– Nie dotyczy to tylko tych, którzy bezpośrednio siedzą przy stole negocjacyjnym, ale także innych państw, takich jak Niemcy. Macie relacje z osobami siedzącymi przy stole. Dlatego tak ważna jest interwencja społeczności międzynarodowej.
Efrat Machikawa uważa, iż każdy Niemiec powinien czuć się tym dotknięty. Uwolnienie zakładników jest pierwszym krokiem do poprawy "strasznej sytuacji na Bliskim Wschodzie". Jak mówi, pojawianie się podczas propalestyńskich demonstracji w Niemczech haseł i symboli porywaczy, terrorystycznej organizacji Hamas, jest bolesne. Niemcy są jednak demokracją i panuje tu wolność słowa.
– Ludzie powinni zadawać więcej pytań i starać się zdobywać wiedzę. Nie chcemy zemsty. Jesteśmy pokojowo nastawionymi ludźmi – podkreśla. Odnosząc się do demonstracji, Efrat Machikawa mówi: – To przerażające, ale pozostajemy pełni nadziei.
Żółty fortepian jako symbol
Rodzice Alona Ohela postawili w centrum Tel Awiwu żółty fortepian ku pamięci swojego syna, pianisty i miłośnika jazzu. Każdy może na nim zagrać i pozdrowić Alona. Żółty fortepian został przewieziony do Berlina na koncert solidarnościowy.
7 października 2023 r. Hamas zaatakował kilka izraelskich wiosek i festiwal muzyczny Supernova w pobliżu Strefy Gazy, zabijając około 1200 osób i biorąc 251 zakładników. W odpowiedzi izraelska armia walczy od tego czasu z Hamasem. Według różnych, niemożliwych do zweryfikowania danych, w Strefie Gazy zginęło od 50 tys. do 80 tys. osób, a znaczna jej część została zniszczona. Według oceny Organizacji Narodów Zjednoczonych sytuacja humanitarna ludności jest katastrofalna.
Hamas jest bojową, islamistyczną grupą palestyńską. Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Niemcy i inne kraje uznają ją za organizację terrorystyczną. 10 lipca Hamas ogłosił gotowość do uwolnienia dziesięciu zakładników w ramach niebezpośrednich negocjacji z Izraelem.