Томаш Шмидт считает, что Радослав Сикорский дискриминирует его

angora24.pl 3 месяцы назад

Według BelTA, białoruskiej porpagandowej agencji informacyjnej, Szmydt twierdzi, iż szef polskiej dyplomacji popełnił przestępstwo wobec niego. Minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski nieraz w polskich mediach nazwał mnie zdrajcą. Nie jestem zdrajcą, nie zostałem skazany za zdradę stanu – mówił Szmydt cytowany rzez BelTA.

Były sędzia twierdzi, iż działania Sikorskiego są przestępstwem zgodnie z polskim prawem, powołując się na artykuły 119, 190A i 212 polskiego Kodeksu Karnego, dotyczące dyskryminacji, uporczywego nękania, wykorzystywania wizerunku oraz zniesławienia. Szmydt zapowiedział, iż złoży swoje zgłoszenie do prokuratury.

Białoruski azyl

BelTA opublikowała w zeszłym miesiącu relację z konferencji prasowej, na której polski sędzia Tomasz Szmydt ogłosił, iż wystąpił do władz Białorusi o azyl. Mówił on o rezygnacji ze stanowiska sędziego Rzeczypospolitej Polskiej ze skutkiem natychmiastowym oraz prosił białoruską ambasadę o przekazanie odpowiedniego dokumentu stronie polskiej.

W tym momencie powrót do Polski to dla mnie aresztowanie pod sfingowanym zarzutem, chociażby szpiegostwa – mówił. – Dlatego proszę prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę o ochronę.

Radosław Sikorski skomentował to wystąpienie ostro, nazywając Szmydta zdrajcą, co najwidoczniej oburzyło byłego sędziego. Zdrajca. Pytanie tylko, od kiedy – napisał Sikorski.

Nietolerancyjny minister?

Adwokat Sylwia Gregorczyk-Abram, w rozmowie z Gazeta.pl, skomentowała oskarżenia Szmydta.

Pan Szmydt jest ścigany listem gończym, co uzasadnia pokazywanie jego wizerunku, a także imienia i nazwiska. O dyskryminacji mówimy wtedy, gdy ktoś jest traktowany w sposób odmienny ze względu na jego indywidualne cechy — płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność czy wiek. W tym przypadku jest to po prostu komentowanie rzeczywistości – wyjaśniła.

Читать всю статью