W czwartek, Naczelny Sąd Administracyjny podjął decyzję o pozbawieniu immunitetu sędziego Tomasza Szmydta, który uciekł na Białoruś i jest podejrzany o szpiegostwo. W tym dniu sąd dyscyplinarny Naczelnego Sądu Administracyjnego wydał zgodę na pociągnięcie sędziego WSA w Warszawie, Tomasza Szmydta, do odpowiedzialności karnej. NSA również zaakceptował wniosek o zezwolenie na jego zatrzymanie i tymczasowy areszt oraz zawiesił go w czynnościach służbowych. Bodnar zapowiedział wydanie listu gończego za Szmydtem.
Zarzuty szpiegostwa wobec sędziego Szmydta zostały wysunięte przez Prokuraturę. Prośbę o pozbawienie immunitetu sędziemu przedstawiła Prokuratura Krajowa do sądu dyscyplinarnego NSA. Minister Sprawiedliwości, Adam Bodnar, poinformował o tym, iż prokuratura zawnioskowała również o zgodę na zatrzymanie i tymczasowy areszt dla sędziego WSA w Warszawie, Szmydta.
Komunikat rzecznika Prokuratury Krajowej, prokuratora Przemysława Nowaka, ujawnił, iż w środę wszczęto śledztwo w sprawie udziału Tomasza Szmydta w działalności obcego wywiadu na terenie Polski i Białorusi. Oskarżenie opiera się na art. 130 par. 2 kodeksu karnego, dotyczącego udzielania obcemu wywiadowi informacji, mogących zaszkodzić Rzeczypospolitej Polskiej.
Śledztwo zostało wszczęte z urzędu po doniesieniach o azylu politycznym, który Szmydt wystąpił na Białorusi. Jego celem jest ustalenie wszystkich okoliczności związanych z potencjalną współpracą z obcym wywiadem, włączając w to zakres udzielanych informacji oraz analizę sytuacji majątkowej, osobistej i zawodowej podejrzanego. Prokurator z Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Warszawie prowadzi śledztwo, a czynności operacyjne powierzono Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Czy wydanie listu gończego zmiany sytuację prawną sędziego
Nie! Do czasu kiedy będzie on przebywał na terenie Białorusi lub Rosji praktycznie wszczęte śledztwo z art. 130 par. 2 k.k. oraz wydany za nim list gończy nie dadzą możliwości, aby został on pociągnięty do odpowiedzialności karnej.
Szmydt z pewnością otrzyma on azyl polityczny na Białorusi, o który wnioskował.
W związku z tym władze białoruskie, choćby gdybyśmy sięgnęli po pomoc prawną – bo mamy umowę z Białorusią dotyczącą pomocy w sprawach karnych – to oczywiście go nie wydadzą.
Tym samym z całą stanowczością należy stwierdzić, iż na ten moment wyczerpały się kroki prawne polskiego państwa w celu postawienie sędziego w stan oskarżenia nie mówić o skazaniu.
Daniel Głogowski
Ekspert w swojej dziedzinie – Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.
Read more:
Sędzia Szmydt pozbawiony immunitetu. Bodnar zapowiada wydanie bezwartościowego listu gończego