Prokuratura Regionalna w Warszawie wszczęła pilne śledztwo w sprawie podejrzenia wypłaty nienależnych odszkodowań na rzecz związanej z ojcem Tadeuszem Rydzykiem Fundacji Lux Veritatis. Sprawa dotyczy gigantycznej kwoty 10 milionów złotych, którą fundacja miała otrzymać od PZU oraz spółki Exalo Drilling, należącej do Grupy Orlen. Postępowanie zainicjowano po zawiadomieniach złożonych przez obecny zarząd PZU oraz Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), które wskazują na możliwość popełnienia przestępstwa niegospodarności i wyrządzenia spółkom szkody majątkowej w wielkich rozmiarach. Dziennikarz RMF FM, Krzysztof Zasada, dowiedział się o kluczowych szczegółach tego postępowania, które rzucają nowe światło na kontrowersyjne transakcje sprzed lat.
Miliony złotych pod lupą: Szczegóły śledztwa PZU
Głównym przedmiotem śledztwa jest odszkodowanie w wysokości 10 milionów złotych, które Fundacja Lux Veritatis otrzymała od PZU w związku z projektem Geotermia Toruńska. Fundacja podważała jakość wykonania odwiertów, co miało być podstawą do roszczenia odszkodowawczego. Jednakże, jak wykazał wewnętrzny audyt przeprowadzony w PZU, roszczenie to było nienależne, a co więcej – przedawniło się. Analiza dokumentacji wykazała również, iż pracownicy ubezpieczyciela aktywnie poszukiwali wszelkich możliwości, aby pieniądze trafiły do Fundacji powiązanej z Tadeuszem Rydzykiem, mimo braku podstaw prawnych. Wszczęcie śledztwa przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie otwiera drogę do powołania biegłych oraz przesłuchiwania kluczowych świadków zarówno z firmy ubezpieczeniowej, jak i z Fundacji Lux Veritatis, co ma na celu pełne wyjaśnienie okoliczności tej kontrowersyjnej wypłaty.
Rola Exalo Drilling (Grupa Orlen) w kontrowersyjnej wypłacie
Obok PZU, na celowniku prokuratury znalazła się również spółka Exalo Drilling, będąca częścią Grupy Orlen. To drugie zawiadomienie do prokuratury dotyczyło analogicznej sytuacji, w której Exalo Drilling, jako poprzedniczka prawna wykonująca odwierty dla Fundacji Lux Veritatis, również miała wypłacić część żądanego odszkodowania. Po tym, jak PZU wypłaciło swoje 10 milionów złotych, doszło do porozumienia z zarządem Exalo Drilling, iż ta firma wypłaci drugie tyle. Tak też się stało, co oznacza, iż łącznie na konto Fundacji mogło trafić znacznie więcej środków, pochodzących od podmiotów państwowych. Zarówno ABW, PZU, jak i Orlen, który dołączył się do zawiadomienia, zgodnie twierdzą, iż nie było żadnych podstaw do wypłaty tego odszkodowania, ponieważ roszczenie było przedawnione. To stawia pod znakiem zapytania prawidłowość zarządzania finansami w spółkach Skarbu Państwa.
Dlaczego roszczenia były nienależne? najważniejsze ustalenia audytów
Kluczowym elementem śledztwa jest kwestia nienależności wypłaconych odszkodowań. Zgodnie z ustaleniami audytów przeprowadzonych w PZU oraz stanowiskiem ABW i Orlenu, roszczenia Fundacji Lux Veritatis w sprawie projektu Geotermia Toruńska były przedawnione. Oznacza to, iż niezależnie od ewentualnych problemów z jakością wykonania odwiertów, Fundacja nie miała już prawa domagać się odszkodowania na drodze prawnej. Mimo to, pieniądze zostały wypłacone. Prokuratura będzie badać, czy doszło do celowego działania na szkodę spółek, co mogłoby zostać zakwalifikowane jako niegospodarność w wielkich rozmiarach. To szczególnie istotne w kontekście podmiotów, które zarządzają publicznymi środkami i mają obowiązek dbać o ich racjonalne wydatkowanie.
Co dalej? Perspektywy śledztwa i możliwe konsekwencje
Wszczęcie śledztwa przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie to dopiero początek długiego i skomplikowanego procesu. Oznacza to, iż śledczy będą mieli pełne uprawnienia do gromadzenia dowodów, w tym do zabezpieczania dokumentacji, powoływania niezależnych biegłych, a także do przesłuchiwania wszystkich osób, które miały związek z wypłatą odszkodowań – od byłych członków zarządów PZU i Exalo Drilling, po przedstawicieli Fundacji Lux Veritatis. Celem postępowania jest ustalenie, czy doszło do przestępstwa, a jeżeli tak, to kto jest za nie odpowiedzialny i jakie konsekwencje prawne mogą go spotkać. Wyniki tego śledztwa mogą mieć istotne implikacje dla wizerunku i finansów zaangażowanych spółek, a także dla osób, które podejmowały decyzje w tej sprawie.
Continued here:
Pilne śledztwo ws. Fundacji Lux Veritatis. 10 milionów od PZU i Orlenu pod lupą prokuratury.