Czy koniec pracy 40 godzin w tygodniu jest bliżej niż myślisz? Dokumenty trafiły do ministerstwa, a dyskusja na temat skrócenia czasu pracy w Polsce nabiera rozpędu! Pracownicy domagają się zmian, a Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) intensywnie pracuje nad różnymi wariantami. Co nas czeka w 2025 roku?
Minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk – orędowniczka zmian
Minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wielokrotnie podkreślała, iż skrócenie czasu pracy w Polsce jest konieczne. Zadeklarowała nawet, iż zmiany miałyby wejść w życie jeszcze w obecnej kadencji Sejmu. To bardzo ambitny cel, ale pokazuje, iż temat jest traktowany priorytetowo.
Polacy zasypują ministerstwo petycjami
Polacy nie czekają na decyzję polityków i sami aktywnie zgłaszają swoje wnioski i postulaty do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Petycje dotyczą różnych wariantów skrócenia czasu pracy i pokazują, jak bardzo pracownicy są zainteresowani tą kwestią.
Dwa warianty na stole – 7/5 czy 8/4?
Skrócenie czasu pracy było jedną ze sztandarowych przedwyborczych obietnic Lewicy. Taki ruch zapowiadał również Donald Tusk. Według rządowych informacji, czas pracy w Polsce mógłby zostać skrócony na dwa sposoby:
- 7 godzin pracy przez 5 dni w tygodniu (czyli 35 godzin tygodniowo).
- 8 godzin dziennie przez 4 dni w tygodniu (w sumie 32 godziny tygodniowo).
Czy pracownicy cieszyli się przedwcześnie?
Dyskusja na ten temat na sejmowych korytarzach nieco przycichła, ale pomysł przez cały czas rozgrzewa pracujących Polaków, którzy co pewien czas zgłaszają petycje do ministerstw. W ten sposób dobitnie pokazują, iż chcą pracować krócej i tej przedwyborczej obietnicy nie popuszczą.
Petycja o 59 godzin nieprzerwanego odpoczynku
Do resortu pracy trafiła petycja, której autor chce zwiększyć limit nieprzerwanego odpoczynku z obowiązujących w tej chwili 35 godzin (obejmujących jeden dzień wolny plus odpoczynek dobowy) do 59 godzin (obejmujących dwa pełne dni wolne plus odpoczynek dobowy).
Autor petycji argumentuje, iż w dobie rosnącej liczby przypadków wypalenia zawodowego, problemów ze zdrowiem psychicznym oraz trudności w zachowaniu równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, pracownicy potrzebują więcej czasu w regenerację organizmu oraz spędzenie czasu z bliskimi.
Czterodniowy tydzień pracy – marzenie Polaków
W połowie maja 2024 do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wpłynęła petycja, której autor chciał namówić resort do zrobienia Polakom wolnego nie tylko w sobotę i niedzielę, ale i w piątek.
Autor petycji uważa, iż czterotygodniowy tydzień pracy przyniesie mnóstwo korzyści, takich jak:
- Zmniejszenie poziomu stresu i poprawa zdrowia psychicznego i fizycznego.
- Lepsze zrównoważenie życia zawodowego i prywatnego.
- Większa produktywność i skupienie w krótszym czasie.
- Wyrównanie szans na rynku pracy dla osób z różnych grup społecznych.
- Atrakcyjniejsze warunki pracy dla inwestorów zagranicznych.
- Zmniejszenie absencji chorobowej.
Krótszy czas pracy dla osób po 55. roku życia
Resort pracy zajął się również petycją, której autor proponował krótszy czas pracy, ale dla osób po 55. roku życia.
Autor petycji argumentuje, iż ze względu na dojrzały wiek i słabszy stan zdrowia, wprowadzenie skróconego czasu pracy, np. o 2 godziny tygodniowo, lub dołożenie kilku dni urlopu byłoby bardzo pomocne.
Co nas czeka w 2025 roku?
Wszystko wskazuje na to, iż temat skrócenia czasu pracy w Polsce będzie przez cały czas żywo dyskutowany w 2025 roku. Decyzja o ewentualnych zmianach w przepisach należy do polityków, ale presja ze strony pracowników jest coraz większa. Czy doczekamy się 4-dniowego tygodnia pracy? Czas pokaże!
Read more:
Rewolucja w Pracy?! 4-Dniowy Tydzień Już Blisko?! Ministerstwo w Akcji!