Президент Дональд Туск в преддверии саммита в Париже: Польше отведена особая роль

news.5v.pl 2 дни назад

– Polska jest zdecydowana prowadzić politykę wspierania Ukrainy wraz z jej sojusznikami, w tym USA. Niezależnie, co ma ktoś do powiedzenia. Czasy są brutalne – powiedział Donald Tusk przed wylotem do Paryża.

– Nie ma powodu, aby sojusznicy, spierając się, nie znaleźli wspólnego języka. Polska ma tu do odegrania szczególną rolę. Ma dobre relacje z USA, wypełnia standardy NATO i jest zaangażowana w pomoc Ukrainie. Możemy odegrać rolę pozytywną – zaznaczył.

– Nie ma miejsca na wybór albo Europa albo USA. Będę w Paryżu uprzedzał wszystkie głosy, które będą chciały wprowadzić konkurencję między nimi – dodał. Jak zaznaczył Tusk, niektóre słowa padły niepotrzebnie.

Szef rządu zaznaczył, iż zapyta wprost przywódców w Paryżu, czy są gotowi działać na poważnie. – Realne gwarancję bezpieczeństwa muszą wynikać ze współpracy Europy i USA. Musimy na serio zacząć inwestować we wspólną obronę – dodał.

Premier wskazał, iż wsparcie dla Kijowa nie zmieni się. – Nie przewidujemy wysłania wojsk polskich do Ukrainy – zaznaczył.

Szczyt w Paryżu. Przywódcy europejscy o pokoju w Ukrainie

W poniedziałek dojdzie do spotkania przywódców państw europejskich w Paryżu w sprawie pokoju w Ukrainie. Przedyskutowane ma być stanowisko administracji Donalda Trumpa ws. negocjacji z Rosją. Rozpoczęcie sesji plenarnej zaplanowano na godz. 16 w Pałacu Elizejskim.

Centrum Informacyjne Rządu (CIR) zaznaczyło w komunikacie, iż dyskusje mogą być kontynuowane w innych formatach z „zamiarem zjednoczenia wszystkich partnerów zainteresowanych pokojem i bezpieczeństwem w Europie”. Według zapowiedzi CIR ok. godz. 18.30 w polskiej ambasadzie w Paryżu planowana jest konferencja premiera Tuska.

ZOBACZ: Szczyt w Paryżu. „Gdyby rządziło PiS, spotkanie byłoby w Warszawie”

Szczyt został zorganizowany naprędce po Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, na której występował także wiceprezydent USA J.D. Vance i specjalny wysłannik Donalda Trumpa ds. Ukrainy gen. Keith Kellogg. Obaj w swoich przemówieniach zasygnalizowali, iż Stany Zjednoczone będą brać udział w negocjacjach z Rosją, ale nie zaproszą przywódców europejskich.

Poza prezydentem Francji i premierem Polski Donaldem Tuskiem na spotkaniu w Paryżu obecni będą także szefowie rządów Wielkiej Brytanii – Keir Starmer, Niemiec – Olaf Scholz, Włoch – Giorgia Meloni, Hiszpanii – Pedro Sanchez, Holandii – Dich Schoof i Danii – Mette Frederiksen, która będzie reprezentować kraje bałtyckie i skandynawskie. W spotkaniu mają też wziąć udział sekretarz generalny NATO Mark Rutte, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef Rady Europejskiej Antonio Costa.

Czytaj więcej

Читать всю статью