Польское правительство обеспечит защиту премьер-министру Израиля. Экс-президент МУС: Это нам очень навредит

news.5v.pl 9 часы назад
  • Prof. Hofmański w ocenie decyzji rządu jest wyjątkowo krytyczny. — Ja się na polityce nie znam, ale z prawnego punktu widzenia sprawa jest jasna jak drut. Jest nakaz aresztowania wobec premiera Izraela w związku z podejrzeniem popełnienia zbrodni wojennych i państwa mają obowiązek go wykonać — mówi były sędzia MTK
  • Wskazuje, iż w jego ocenie decyzja rządu odbije się niekorzystnie na postrzeganiu Polski na arenie międzynarodowej
  • — Okazaliśmy się pionierami w ignorowaniu międzynarodowych zobowiązań. Niestety — podkreśla prof. Hofmański
  • Więcej podobnych tekstów znajdziesz na głównej stronie Onetu

„W związku z planowanymi 27 stycznia 2025 roku uroczystościami 80. rocznicy wyzwolenia Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, polski rząd deklaruje, iż zapewni wolny i bezpieczny udział w tych obchodach najwyższym przedstawicielom Izraela” — poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Dodatkowo premier Donald Tusk zapewnił, iż premier Izraela nie zostanie zatrzymany w Polsce, mimo wniosku Międzynarodowego Trybunału Karnego.

„Zapewnienie bezpiecznego udziału przywódcom Izraela w uroczystościach 27 stycznia 2025 roku, polski rząd traktuje jako wpisujące się w oddanie hołdu narodowi żydowskiemu, którego miliony Córek i Synów stało się ofiarami Zagłady dokonanej przez III Rzeszę” – czytamy w uchwale przyjętej dzisiaj przez Radę Ministrów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

— Bardzo ważne jest, żebyśmy byli precyzyjni. Sprawa jest oczywiście delikatna. Mamy z jednej strony werdykt międzynarodowego trybunału, a z drugiej jest dla mnie oczywiste od początku, iż premier, prezydent czy inny przedstawiciel państwa Izrael powinien mieć pełne prawo i poczucie bezpieczeństwa, jeżeli wizytuje obóz koncentracyjny Auschwitz, szczególnie w rocznicę — powiedział premier Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami.

— Dlatego poprosiłem ministra sprawiedliwości i spraw zagranicznych, aby przygotowali uchwałę — dodał.

Były prezydent MTK: To nam bardzo zaszkodzi. Podważa sens istnienia trybunału

— Jest to sytuacja, która przekonuje mnie, iż ja nie rozumiem polityki. To Polsce bardzo zaszkodzi na arenie międzynarodowej — mówi Onetowi prof. Piotr Hofmański, były prezydent Międzynarodowego Trybunału Karnego i były sędzia tego sądu.

— Z prawnego punktu widzenia ja tu wątpliwości nie mam. Istnieje prawno-międzynarodowe zobowiązanie w zakresie pełnej współpracy z MTK i państwo, które nie wykonuje tego obowiązku stawia się w bardzo niekomfortowej sytuacji, a jego pozycja międzynarodowa staje się drastycznie ograniczona — zaznacza.

— Ja się na polityce nie znam, ale z prawnego punktu widzenia sprawa jest jasna jak drut. Jest nakaz aresztowania wobec premiera Izraela w związku z podejrzeniem popełnienia zbrodni wojennych i państwa mają obowiązek go wykonać. A tu? To jest decyzja czysto polityczna, rząd ewidentnie ignoruje prawne zobowiązania, jakie na nim ciążą — mówi nam prof. Hofmański.

To stawia pod znakiem zapytania sens istnienia MTK, jeżeli państwa odmawiają wykonania jego zobowiązań. Mieliśmy już na świecie takie sytuacje, jednak po raz pierwszy dochodzi do czegoś takiego w Europie, w państwie, które przecież ma obowiązek wykonać postanowienia MTK w Hadze. Okazaliśmy się pionierami w ignorowaniu międzynarodowych zobowiązań. Niestety — podsumowuje były prezydent MTK.

Читать всю статью