Польская служба информации о мысли – сигналы замечены 11.07.2025

myslpolska.info 3 часы назад

Serwis Informacyjny Myśli Polskiej 11.07.2025

Polska. Klub Myśli Polskiej w Katowicach zorganizował spotkanie z prof. Stanisławem Bieleniem promujące książkę „Czas ryzyka w stosunkach międzynarodowych”. W spotkaniu udział wzięli między innymi: prof. Mieczysław Stolarczyk, prof. Andrzej Kowalik, dr Edward Karolczuk, dr Włodzimierz Gorki oraz wiceprzewodniczący Obywatelskiego Komitetu Obrony Polskich Zasobów Naturalnych Bogdan Gizdoń. Spotkanie było współorganizowane przez Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej i Stowarzyszenie „Pokolenia”.

Polska. 11 lipca jest od tego roku Dniem Pamięci o Polakach – ofiarach ludobójstwa dokonanego przez Ukraińców na Kresach Wschodnich II RP. Centralne obchody w Warszawie organizuje Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Weźmie w nich udział m.in. wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i poseł Tadeusz Samborski. Uroczystości rozpoczną się o godz. 10 mszą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji ofiar ludobójstwa na Kresach oraz poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. O godz. 12 odbędzie się apel pamięci połączony ze składaniem wieńców pod Pomnikiem Ofiar Ludobójstwa na Skwerze Wołyńskim, a o 13.30 – składanie wieńców i kwiatów pod Pomnikiem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK na tym samym skwerze.

Polska. Szef Konfederacji Korony Polskiej Grzegorz Braun na antenie Radia Wnet stwierdził, iż „mord rytualny to fakt, a dajmy na to Auschwitz z komorami gazowymi to niestety fake”. Prowadzący audycję redaktor Łukasz Jankowski przerwał rozmowę, a sprawą zajęła się już prokuratura. Szef MSWiA Tomasz Siemoniak stwierdził: „Będzie ścigany za te wypowiedzi. Nie wyobrażam sobie, żeby ktokolwiek w Polsce mógł opowiadać rzeczy, które są haniebnym kłamstwem. Kłamstwem, które narusza pamięć o milionach ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych w Polsce. Też przecież Polacy ginęli w tych obozach i przedstawiciele różnych innych narodów”.

Polska. Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście – Północ poinformowała, iż prowadzi czynności sprawdzające w związku z negowaniem podczas audycji radiowej przez Grzegorza Brauna zbrodni nazistowskich popełnionych w KL Auschwitz, tj. o czyn z art. 55 ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Muzeum Auschwitz zamieściło komunikat w którym czytamy: „„Skandaliczna i zakłamana wypowiedź europosła Grzegorza Brauna, w których zaprzecza on istnieniu komór gazowych w obozie Auschwitz, to nie tylko akt negacjonizmu – przestępstwa ściganego w świetle polskiego prawa. To także akt znieważenia pamięci ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady oraz wyraz pogardy dla ocalałych i ich rodzin”.

Polska. W Jedwabnem szef Konfederacji Korony Polskiej Grzegorz Braun próbował „obywatelsko zatrzymać” rabina Michaela Schudricha. Europoseł Grzegorz Braun twierdzi, iż rabin Schudrich dopuścił się przestępstwa działając na rzecz zablokowania ekshumacji. Polityk w rozmowie z dziennikarzami stwierdził, iż „pojawił się w Jedwabnem, żeby upominać się o prawdę historyczną i ekshumację. Posłanka Anna Maria Żukowska z Lewicy zapowiedziała złożenie wniosku do prokuratury o uchylenie immunitetu europosłowi.

Polska. Mieszkańcy Lublina organizują 12 lipca Marsz Pamięci pod hasłem „Przeciwko miejscom hańby – pomnikom UPA na Lubelszczyźnie”. Marsz odbędzie się w rocznicę ukraińskiego mordu na Polakach czyli tzw. „krwawej niedzieli”.

Polska. 20-letni Ukrainiec został zatrzymany przy granicy z Litwą. W samochodzie przewoził czterech migrantów bez dokumentów. Grozi mu choćby osiem lat więzienia.

Polska. Premier Donald Tusk stwierdził, iż „Polska być może zorganizuje konferencję w sprawie odbudowy Ukrainy”. Dopytywany, kiedy dokładnie miałaby odbyć się kolejna edycja, premier odparł, iż „mniej więcej za rok”.

Polska. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) podjęła decyzję o odebraniu byłemu ambasadorowi Polski przy NATO Tomaszowi Szatkowskiemu dostępu do informacji niejawnych. Były dyplomata nie ma wątpliwości, iż „to jedynie próba przedłużania osłony motywowanych wewnątrzpolitycznie działań Premiera Donalda Tuska” w jego sprawie.

Polska. Poseł Ryszard Petru zdradził, iż jest namawiany na założenie nowej partii politycznej. Zdaniem polityka Polski 2050 jest to możliwe, jeżeli żadna partia nie zajmie się kwestią przedsiębiorczości i decentralizacji. Wcześniej senator Wadim Tyszkiewicz ogłosił, iż w niedalekiej przyszłości planuje założyć nową partię, która ma samodzielnie wystartować w wyborach parlamentarnych w 2027 rok. Obie formacje mają mieć w razie zaistnienia profil pronatowski, prounijny i liberalny.

Polska. Białoruski biznesmen Aleksandr Moszeński znalazł się na polskiej liście sankcyjnej MSWiA. Wpisanie go na listę nastąpiło na wniosek szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Powodem jest jak stwierdziła rzecznik prasowy Krajowej Administracji Skarbowej, Justyna Pasieczyńska to, iż „Moszeński wspiera działania Łukaszenki, które pośrednio przyczyniają się do agresji Rosji na Ukrainę”.

Unia Europejska. Parlament Europejski w większości zagłosował przeciwko wnioskowi o wotum nieufności dla Komisji Europejskiej. Wśród zarzutów wobec organu znalazły się śledztwo ws. udziału KE w procesie zakupu szczepionek, niewłaściwe zarządzanie środkami z Funduszu Odbudowy, szaleństwo „zielonego ładu” oraz oskarżenia o ingerencję w wybory prezydenckie w Rumunii. Za Komisją Europejską na czele z Ursulą von der Leyen głosowali polscy europarlemantarzyści Magdalena Adamowicz, Bartosz Arłukowicz, Krzysztof Brejza, Andrzej Buła, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Andrzej Halicki, Dariusz Joński, Łukasz Kohut, Ewa Kopacz, Janusz Lewandowski, Elżbieta Łukaciejewska, Jagna Marczułajtis-Walczak, Mirosława Nykiel, Jacek Protas, Bartłomiej Sienkiewicz, Michał Wawrykiewicz, Marta Wcisło, Bogdan Zdrojewski, Robert Biedroń, Joanna Scheuring-Wielgus, Krzysztof Śmiszek i Michał Kobosko.

Unia Europejska. Weszła w życie nowelizacja przepisów unijnych, która umożliwia import materiału siewnego z Ukrainy i Mołdawii. Ekspert o prawa unijnego dr Adam Nowak powiedział: „Polityka handlowa Unii Europejskiej, stara się wspierać strategicznych partnerów z państw pozaunijnych. Stąd te ogromne wsparcie ukraińskiego rolnictwa. Ukraina ma prawo eksportować do nas materiał siewny buraka, słonecznika, rzepaku i soi”. Sprawą zaniepokojeni są polscy rolnicy.

Unia Europejska. Parlament Europejski przyjął stosunkiem głosów 490 za przy 147 przeciw raport o postępach Gruzji w procesie akcesyjnym. Unijni prawodawcy wyrazili ubolewanie z powodu „erozji rządów prawa oraz rosnącego wpływu Rosji na rządzącą partię Gruzińskie Marzenie, kierowaną przez miliardera Bidzinę Iwaniszwilego”.

Stany Zjednoczone. To nie USA, a NATO zapłaci za broń dla Ukrainy. Prezydent USA Donald Trump powiedział: „wysyłamy broń do NATO, a NATO płaci za tę broń 100% , a potem NATO będzie przekazywało tę broń Ukrainie”. Informację potwierdził portal „Money”.

Stany Zjednoczone. Sekretarz Stanu USA Marco Rubio poinformował, iż dotychczas nie zaplanowano spotkania prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji – Donalda Trumpa i Władimira Putina. Rubio podkreślił, iż USA i Rosja będą kontynuować kontakty, aby szukać możliwości postępu w sprawie pokoju. Według szwajcarskich dziennikarzy Rosja zabiega o takie spotkanie.

Stany Zjednoczone. Administracja prezydenta Donalda Trumpa ogłosiła nałożenie sankcji na niezależną śledczą badającą przypadki łamania praw człowieka na terytoriach palestyńskich Francescę Albanese. Albanese to włoska prawniczka, która głośno krytykowała działania Izraela, określając sytuację Palestyńczyków w Strefie Gazy mianem ludobójstwa.

Stany Zjednoczone. Do 120 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych powodzi w Teksasie – podała w czwartek telewizja ABC News. Akcja poszukiwawczo-ratunkowa trwa już siódmy dzień. Ponad 170 osób uważa się za zaginione.

Rosja. Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow przedstawił Sekretarzowi Stany USA Marco Rubio nową koncepcję dotyczącą wojny w Ukrainie, którą ten zamierza przekazać prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi.

Rosja. W kolonii karnej „Biały Łabędź” w Solikamsku w Rosji wybuchł pożar, który objął około 800 metrów kwadratowych warsztatu stolarskiego. Zakład karny jest miejscem odosobnienia dla więźniów uznanych za szczególnie niebezpiecznych. Przyczyny pożaru są ustalane.

Rosja. Federacja Rosyjska poprzez promocję „Wizy Wspólnych Wartości” zaprasza do osiedlenia się w Rosji osób z państw zachodnich, które wyznają konserwatywne wartości i szukają nowego domu. Idzie o ludzi, którzy odrzucają idee promocji LGBT, woke i globalizmu. Według mediów rosyjskich o taką możliwość wystąpiło już 1156 osób. Wśród nich jest rodzina Feenstras z Kanady, która w mediach społecznościowych ukazuje swoje życie. Arend Feensters wyjaśnia w jednym z filmów: „Rosja jest jednym z niewielu krajów, które są przez cały czas bezpieczne dla tradycyjnych, chrześcijańskich rodzin”.

Rosja. W mediach rosyjskich szeroko jest komentowana wypowiedź polskiego prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent Polski w wywiadzie dla podcastu Otwarta Konserwa powiedział: „Uważam, iż zarówno Ukraińcy, jak i nasi sojusznicy po prostu uważają, iż lotnisko w Rzeszowie i nasze autostrady należą im się, jakby to było ich. No nie jest ich. Jest nasze. W związku z czym jak się komuś coś nie podoba, no to zamykamy i do widzenia. Tak, robimy remont. Zamykamy lotnisko w Rzeszowie i dostarczajcie Ukrainie morzem, powietrzem, nie wiem, zrzucajcie na spadochronach. Kombinujcie, o ile uważacie, iż nie jesteśmy wam potrzebni„. Przewodniczący Rady Koordynacyjnej ds. Integracji Nowych Regionów Władimir Rogow stwierdził: „Polska usiłuje zarobić, szantażując NATO zamknięciem lotniska w Rzeszowie, przez które dostarczane jest ponad 80% pomocy dla Kijowa”.

Ukraina. MSZ Ukrainy pisze o „tragedii wołyńskiej” i apeluje o dialog historyczny. W komunikacie czytamy: „Ukraina podziela ból i żałobę narodu polskiego. Jednocześnie nie zapominamy o licznych Ukraińcach, którzy stali się niewinnymi ofiarami przemocy międzyetnicznej, represji politycznych i deportacji na terytorium Polski. Ukraina oddaje hołd pamięci wszystkich zabitych, niezależnie od ich narodowości, religii czy miejsca pochówku”. Strona Ukraińska dodaje: „Rosja robi wszystko, aby podzielić Ukraińców i Polaków, wykorzystując bolesne karty wspólnej przeszłości”. Jak dodają, świadomie lub nieświadomie także niektórzy polscy politycy „sprzyjają agresorowi w tych działaniach”. Adam Leski z Klubu Myśli Polskiej napisał: „To jest bezczelność ze strony Ukrainy. To jakby w rocznicę powstania w Warszawie niemiecki MSZ wspominał niedogodności, które przy tej okazji dotknęły Niemców”.

Ukraina. Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, iż jego kraj potrzebuje pełnoskalowej odbudowy. Dodał, iż „Poparcie dla Kijowa w kwestii przystąpienia do UE jest bardzo ważne. Są tego sygnały, słyszeliśmy to także dzisiaj ze strony europejskiego przywództwa. Zrobimy wszystko, co konieczne, a Ukraina dokonała postępu we wszystkich zobowiązaniach. Oczekujemy, iż także UE będzie bardzo konsekwentna”.

Ukraina. „Kancelaria Prezydenta Ukrainy” wydała komunikat informujący, iż przywódcy „koalicji chętnych” (nieformalna grupa państw wspierających Ukrainę w wojnie z Rosją) potwierdzili, iż „silne Siły Zbrojne Ukrainy są główną gwarancją suwerenności i bezpieczeństwa kraju”. Z licznych przecieków wynika, że „Siły wielonarodowe” pojawią się na Ukrainie dopiero po zakończeniu działań wojennych. Po rozmowach premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer i prezydent Francji Emmanuel Macron poinformowali, iż kwatera główna „koalicji chętnych” będzie znajdowała się w Paryżu.

Ukraina. Portal Ukraińska Prawda podał we wtorek, iż w Kijowie doszło do zabójstwa pułkownika Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Iwana Woronycha. Informacje o ataku na swojego pracownika potwierdzili przedstawiciele SBU. Do pułkownika SBU podszedł nieznany mężczyzna i oddał w jego kierunku pięć celnych strzałów z pistoletu, po czym gwałtownie oddalił się z miejsca zbrodni.

Białoruś. Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Białorusi Paweł Murawejko skrytykował zaplanowane przez Polskę manewry wojskowe „Żelazny Obrońca”. Według niego, jest to dobrze zaplanowana operacja informacyjno-kamuflażowa mająca na celu zwiększenie potencjału bojowego Polski i stanowi „sygnał ostrzegawczy” oraz przygotowanie do agresji.

Litwa. Najwyżsi przebywający w kraju rangą przedstawiciele litewskich władz czyli przewodniczący Sejmu Saulius Skvernelis i premier Gintautas Paluckas, zostali ewakuowani do schronów w związku z naruszeniem przestrzeni powietrznej przez samolot „wykonany ze sklejki i pianki”. Obiekt wleciał z terytorium Białorusi. Państwowa Służba Ochrony Granic (VSAT) poinformowała, iż granicę białorusko-litewską przekroczył nieduży samolot amatorskiej konstrukcji, który się rozbił.

Czechy. Informacyjna Służba Bezpieczeństwa (BIS) opublikowała raport podsumowujący 2024 rok. Czescy agenci ustalili, iż „Rosja zatrudnia migrantów spoza Unii Europejskiej do popełniania przestępstw, szerzenia strachu, a także podważania zaufania do rządu i wiary w sens pomocy Ukrainie”. Według czeskiego wywiadu emigranci czasami nie są choćby świadomi, iż pracują dla Moskwy.

Czechy. Na 8 lat więzienia skazał czeski sąd Kolumbijczyka odpowiedzialnego za próbę podpalenia zajezdni autobusowej. Premier Czech Petr Fiala powiedział, iż „atak został prawdopodobnie zorganizowany przez Rosję”, o czym przypominają czeskie gazety.

Niemcy. Minister Spraw Wewnętrznych Moguncji Michael Ebling stwierdził, iż władze landu chcą sprawić, by członkowie Alternative für Deutschland (Alternatywy dla Niemiec, AfD) nie mogli być pracownikami służby cywilnej w Nadrenii-Palatynacie. Minister dodał, iż w AfD nie ma już umiarkowanego skrzydła i iż radykalizacja partii postępuje. W regionie Nadrenii-Palatynatu AfD figuruje na liście organizacji ekstremistycznych.

Włochy. Premier Polski Donald Tusk spotkał się w Rzymie z przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Przywódca Ukrainy napisał: „Spotkałem się z premierem Polski Donaldem Tuskiem. Podziękowałem mu za wsparcie obronne Polski, udział w Konferencji na temat Odbudowy Ukrainy oraz przystąpienie do Europejskiego Funduszu Flagowego na rzecz Odbudowy Ukrainy (…) Jesteśmy zainteresowani współpracą z Polską w ramach programu SAFE oraz innych inicjatyw dotyczących wspólnych zakupów i produkcji uzbrojenia”.

Włochy. W Rzymie zostanie zaprezentowany „nowy wehikuł finansowy wspierający odbudowę Ukrainy”. Głównymi uczestnikami funduszu będą BGK oraz banki rozwoju z Niemiec, Francji i Włoch. Wsparcie będzie obejmować takie sektory jak energetyka odnawialna, logistyka, infrastruktura transportowa i gospodarka cyfrowa. W tej inicjatywie ma brać udział polski Bank Gospodarstwa Krajowego.

Rumunia. Prounijne władze Rumunii szykują wielkie zmiany podatkowe. Wzrośnie VAT i akcyza oraz wprowadzony zostanie podatek od nadmiarowych zysków sektora bankowego. Władze Rumunii zaproponowały, aby zakupu samochodu mogły dokonać tylko osoby, które nie mają zaległości podatkowych wobec władz lokalnych.

Wielka Brytania. Według raportu brytyjskiej komisji ds. wywiadu, Iran zleca zamachy oraz porwania irańskich dysydentów i syjonistów w Wielkiej Brytanii.

Portugalia. Co najmniej 2 000 000 euro zainkasowała na ustawianiu ślubów służących legalizacji imigrantów w Portugalii rozbita w ostatnich dniach grupa przestępcza – wynika ze śledztwa prowadzonego przez służby policyjne tego kraju. Według śledczych każdy z imigrantów legalizujących swój pobyt w Portugalii zapłacił gangowi działającemu głównie w aglomeracji Lizbony ponad 33 000 euro.

Australia. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, iż „Moskwa ponosi odpowiedzialność za śmierć pasażerów lotu MH17. Samolot został zestrzelony przez prorosyjskich separatystów w 2014 roku. W katastrofie zginęło 298 osób, w tym 38 obywateli Australii. Teraz Canberra domaga się, by Moskwa poniosła konsekwencje finansowe. Szefowa MSZ Australii Penny Wong wezwała Rosję do wypłacenia odszkodowania za śmierć pasażerów lotu MH17 linii Malaysia Airlines.

Izrael. W izraelskich atakach na Strefę Gazy zabito kolejne 52 osoby – poinformowała lokalna obrona cywilna. Siedemnaścioro z 52 zabitych Palestyńczyków zginęło w nalocie wymierzonym w ludzi czekających przed punktem pomocy medycznej w Dajr al-Balah w środkowej części Strefy Gazy. Wśród zabitych było 10 dzieci.

Izrael. W Strefie Gazy pojawiła się 300-osobowa palestyńska formacja paramilitarna, której celem jest „wyzwolenie tego terytorium spod władzy Hamasu”. Grupa twierdzi, iż ma poparcie Izraela. Organizacja o nazwie Siły Ludowe działa we wschodnim Rafah jest kierowana przez Beduina Yassera Abu Shababa. Przywódca bojówki spędził lata w areszcie Hamasu za działalność rozbójniczo-przestępczą.

Izrael. Instytut Jad Waszem jest „wstrząśnięty i zaniepokojony profanacją prawdy historycznej i pamięci w Jedwabnem, gdzie ostatnio zainstalowano tablice, które najwyraźniej mają zniekształcać historię”. „Myśl Polska” przypomina, iż na prywatnej działce w Jedwabnem ustawiono 8 dużych głazów z metalowymi tablicami będących „Pomnik prawdy o zbrodni w Jedwabnem”. Na tablicach widnej różna od IPN-owskiej wersja przebiegu wydarzeń z czasów wojny.

Korea Południowa. Były prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol został tymczasowo aresztowany pod zarzutami dotyczącymi zamachu stanu w związku ze stanem wojennym, który ogłosił w grudniu 2024 rok. Sąd uznał wniosek prokuratury specjalnej, która argumentowała, iż istnieje ryzyko niszczenia przez niego dowodów w sprawie. Były prezydent Jun został już raz aresztowany w styczniu, ale po 52 dniach zwolniono go z aresztu z przyczyn formalnych. Został odsunięty od władzy w kwietniu, gdy Trybunał Konstytucyjny utrzymał w mocy wniosek parlamentu o jego impeachment.

Bangladesz. Była 78-letnia premier Bangladeszu Hasina Wajed została oskarżona o zbrodnie przeciwko ludzkości. Zarzuty dotyczą śmierci setek studentów podczas ubiegłorocznych protestów, które doprowadziły do odsunięcia jej od władzy. Sąd przyjął pięć zarzutów wobec Hasiny Wajed, b, szefa MSW Asaduzzamana Khana oraz b. szefa policji Chowdhuriego Abdullaha Al-Mamuna. Hasina i Khan, przebywają na wygnaniu w Indiach i są sądzeni zaocznie.

Gwatemala. Ponad 37 trzęsień ziemi i wstrząsów wtórnych o sile od 3,0 do 5,6 odnotowano w Gwatemali we wtorek po południu, powiedział dyrektor Narodowego Instytutu Sejsmologii, Wulkanologii, Meteorologii i Hydrologii Edwin Rodas. W wyniku wstrząsów dwie osoby poniosły śmierć. Prezydent Gwatemali Bernardo Arévalo powiedział na konferencji prasowej, iż główne epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się w Sacatepéquez, a wstrząsy wtórne w regionach Escuintla i Gwatemala.

Argentyna. Argentyński Kongres, zdominowany przez opozycję, uchwalił w czwartek ustawę podnoszącą emerytury. Swoje weto zapowiedział już libertariański prezydent Javier Milei, który stanowczo sprzeciwia się podwyżce w obawie o finanse publiczne.

Brazylia. Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva odpowiada na zapowiedź prezydenta USA, który ogłosił, iż na import z Brazylii będzie od 1 sierpnia nakładane 50-proc. amerykańskie cło. To jak do tej pory najwyższa taka stawka spośród państw, z którymi Stany Zjednoczone nie podpisały umowy handlowej.

łj, mp

Читать всю статью