Польская информационная служба мысли – сигналы замечены 08/07/2025

myslpolska.info 3 часы назад

Serwis Informacyjny Myśli Polskiej 08.07.2025

Polska. Delegacja redakcji „Myśli Polskiej” (Adam Śmiech, Olaf Swolkeń, Łukasz Jastrzębski) oraz przedstawiciele Klubów Myśli Polskiej ( między innymi z Szczecina, Gdańska, Białegostoku, Hajnówki, Wrocławia, Katowic, Brzegu, Będzina, Krakowa, Pabianic, Częstochowy i Warszawy) wzięli udział w Marszu Pamięci poświęconym polskim ofiarom ukraińskiego ludobójstwa w Warszawie. Marsz zorganizowany dzięki pracy Katarzyny Sokołowskiej okazał się frekwencyjnym i organizacyjnym sukcesem. W marszu udział wzięli między innymi: ks. Antoni Moskal, dr Lucyna Kulińska, Jacek Międlar, Bogdan Kulas, Adam Lewandowski i weteran walk z bandziorami z UPA kap. Józef Chodyniecki. Szczegóły w „Myśli Polskiej”.

Polska. Z inicjatywy posła Polskiego Stronnictwa Ludowego Tadeusza Samborskiego oraz starosty legnickiego Adama Babuśki odbyły się „Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. na ludności Wołynia i Małopolski Wschodniej w latach 1939 – 1947”. Obchody tragicznej rocznicy ukraińskich zbrodni w Legnicy rozpoczęły się od seminarium naukowego z udziałem między innymi: Danuty Wojciechowskiej ze Stowarzyszenia Upamiętniania Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów, prof. Witolda Osadczego, dr Lucyny Kulińskiej, Marka Koprowskiego i red. naczelnego „Myśli Polskiej” Jana Engelgarda. Szczegóły w „Myśli Polskiej”

Polska. W Szczecinie odbyło sie spotkanie zorganizowane przez Konfederację Korony Polskiej, Klub Myśli Polskiej i Stow. Światło Ojczyzny z dr Mateuszem Piskorskim i dr Sławomirem Ozdykiem na temat: „Szturm granic – prawdziwe przyczyny”.

Polska. Działacze Klubu Myśli Polskiej i Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej uprzątnęli groby powstańców śląskich na terenie Siemianowic Śląskich.

Polska. Szef MSWiA Tomasz Siemoniak na antenie TVN24 wypowiedział się o fali pożarów w naszym kraju: „Straż pożarna typuje te, co do których uważa, iż mogą być związane z aktem dywersji. Poinformował, iż w dniu, gdy doszło do wielkiego pożaru w Ząbkach, w Polsce zgłoszonych było ok. 600 pożarów. Siemoniak dodał, iż nie wyklucza, iż pożary są aktem wrogim wobec Polski, ale na tym etapie postępowania nie ma takich przesłanek. Liczni internauci łączą podpalenia z słowami ukraińskiej aktywistki Natalii Panczenko, która powiedziała w wywiadzie dla ukraińskiego Kanału 5, iż „obecnie co dziesiąty mieszkaniec Polski jest Ukraińcem. – Wzrastanie wrogości między Ukraińcami a Polakami jest już bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla Polski. Ponieważ na terytorium Polski zaczną się walki, bo na terytorium Polski rozpoczną się podpalenia sklepów, domów i tak dalej”. Były premier Leszek Miller mówił wtedy: „Jestem zdumiony, iż tego rodzaju sformułowania ze strony ukraińskich aktywistów padają. Pani Panczenko powinna dziś już być w ABW i być przesłuchana, czy ma informacje, które mogą wskazywać na przygotowywanie jakichś zamachów„. Według działaczy ukraińskich w Polsce słowa te są wyrwane z kontekstu, ponieważ Ukraina zwracała uwagę tylko na fakt co może się stać, gdy politycy będą antagonizować Polaków z Ukraińcami.

Polska. W wieku 84 lat zmarł dr Jerzy Smoliński z Stow. Współpracy Polska-Rosja i Stow. Współpracy Polska-Wschód. Przez wiele lat był twarzą działania na rzecz poprawy stosunków polsko-rosyjskich.

Polska. Szef MSWiA Tomasz Siemoniak powiedział: Od poniedziałku przejścia graniczne stały się obiektami infrastruktury krytycznej, gdzie osoby postronne nie mają dostępu. Według prasy policja i SG mają wytyczne, żeby w sprawie patroli obywatelskich działać twardo. Siemoniak dodał: „W Niemczech też są środowiska bardzo niechętne migrantom i w ramach demokratycznych naszych społeczeństw musimy przekonywać obywateli, iż taka postawa jest niewłaściwa”. Adam Leski z Klubu Myśli Polskiej stwierdził: „Oczekuję, iż państwo polskie będzie równie twarde w stosunku do Niemców, którzy wypchają nas niechcianych u siebie gości”.

Polska. Zaledwie od stycznia do kwietnia 2025 roku wydano ponad 103 000 zezwoleń na pracę cudzoziemców w Polsce. 15400 Kolumbijczyków, 12500 Filipińczyków, 10600 Hindusów, 7600 Nepalczyków, 7200 Uzbeków. Odnotowano również większe grupy pracowników z Indonezji, Zimbabwe, Bangladeszu, Kazachstanu i Turkmenistanu.

Polska. Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości domagają się referendum ws. przyjmowania migrantów. Stanowisko Polaków ma być jasnym drogowskazem dla rządu. Wiceprezes PiS Tobiasz Bocheński stwierdził: „Nie chcemy problemu nielegalnej imigracji w Polsce. Już od dłuższego czasu zbieramy podpisy pod referendum w tej kwestii. Zachęcamy wszystkich, żeby przychodzili do biur Parlamentarzystów PiS i podpisali się pod wnioskiem referendalnym”. Mateusz Piskorski z „Myśli Polskiej” przypomina, iż to właśnie „Prawo i Sprawiedliwość najszerzej otworzyła drzwi do Polski przed imigracją”.

Polska. Konfederacja informuje, iż 19 lipca w co najmniej 60 miejscowościach odbędą się pikiety „Stop imigracji!”. Na stronach związanych z Konfederacją czytamy: „Polska staje się coraz bardziej bezbronna wobec narastającej imigracji. Kolejne grupy w przedostają się do naszego kraju przez wschodnią i zachodnią granicę. Coraz częściej słyszymy o morderstwach, atakach, agresywnym zachowaniu i rosnącym zagrożeniu (…) Państwo zawodzi, więc obywatele działają. To Polacy sami zainicjowali oddolne działania w obronie granic. (…) Ty też nie bądź bierny! Wyraź sprzeciw wobec nieudolności władzy i wspólnie dajmy klasie politycznej jasny sygnał: nie zgadzamy się na niekontrolowaną, masową imigrację, która jest zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa!”

Polska. Sąd skazał Huberta P. na pół roku ograniczenia wolności za przekazanie posłance Koalicji Obywatelskiej Katarzynie Stachowicz listu z groźbą ujawnienia kompromitujących informacji. Ponadto żądał 50 000 złotych w zamian za zachowanie milczenia. Sąd zobowiązał P. do odbycia prac społecznych oraz do pisemnego przeproszenia posłanki i jej męża.

Polska. Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak odwołał Joannę Kopczyńską ze stanowiska prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Przyczyna dymisji nie została podana.

Polska. Były polityk Platformy Obywatelskiej Jan Rokita stwierdził: „Suwerenizm stał się narzędziem obrony w sporze z uroszczeniami instytucji europejskich. To nie Komisja Europejska jest największym szkodnikiem, tylko Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Pierwszą reformą Unii powinno być zlikwidowanie TSUE. Wycieczka do Luksemburga i zamknięcie tego wszystkiego. Dopiero potem można rozmawiać o zreformowaniu Komisji Europejskiej. To źródło próby ideologicznej centralizacji: podporządkowania sobie wszystkich siłą i stworzenia terroru psychicznego.”

Unia Europejska. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen określiła wniosek o wotum nieufności wobec KE jako kolejną próbę polaryzacji Europy. Część inicjatorów wniosku nazwała „apologetami Putina”. Parlament Europejski zagłosuje w tej sprawie wniosku Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) w czwartek.

Stany Zjednoczone. Rzecznik amerykańskiego resortu obrony Sean Parnell powiedział, iż „Pentagon przekaże Ukrainie dodatkowe uzbrojenie defensywne. Pozwoli to Kijowowi na dalszą obronę, podczas prac nad osiągnięciem rozejmu”.

Rosja. Masowo odwołane loty, opóźnione o wiele godzin starty maszyn i zamknięte porty lotnicze – tak w weekend wyglądały podróże z najważniejszych lotnisk w Rosji. Chaos spowodowany był atakami ukraińskich dronów. Prezydent Rosji Władimir Putin zdymisjonował odpowiedzialnego za nadzór nad transportem ministra Romana Starowoita.

Rosja. Były minister transportu Rosji Roman Starowoit został znaleziony martwy w swoim samochodzie, z raną postrzałową. Wcześniej decyzją prezydenta Rosji Władimira Putina polityk został zdymisjonowany. Okoliczności zdarzenia zostaną dopiero wyjaśnione, ale wstępne doniesienia wskazują, iż polityk odebrał sobie życie.

Ukraina. „Rzeczpospolita” pisze, iż Rosja jest blisko przełamania ukraińskiej obrony. W gazecie czytamy: „trwająca od końca maja rosyjska letnia ofensywa przynosi jednak efekty. Wokół Pokrowska realizowane są co prawda zajadłe walki, niedające na razie przewagi żadnej ze stron. Ale na skrzydłach ukraińskiego zgrupowania (północno-wschodnim i południowo-zachodnim) Rosjanie posuwają się naprzód”. Z kolei Interia pisze: „Ruszyła rosyjska ofensywa. Ukraińscy wojskowi (mówią) o skali niespotykanej od lat (…) Rosyjskie jednostki rozpoczęły zmasowane ataki na kierunku zaporoskim. Jak informują analitycy, działania ofensywne podjęto jednocześnie na kilku kierunkach”.

Ukraina. Prokurator Generalny Ukrainy Rusłan Krawczenko ujawnił, iż były szef departamentu resortu obrony Ołeksandr Liew wraz szefami przedsiębiorstwa zbrojeniowego, którego nazwy nie podano, mieli kupić i dostarczyć na front bezużyteczne przeciwpancerne systemy rakietowe. Kontrakt opiewał na kwotę ponad 90 milionów hrywien.

Ukraina. Media ukraińskie wieszczą problemy z żywnością na Węgrzech i na Białorusi i krytykuje politykę Orbana i Łukaszenki. „Nepszava” uważa, iż Węgry słono zapłacą za politykę premiera Viktora Orbana wobec Ukrainy. Według nich Budapeszt będzie zmuszony do zakupu droższej kukurydzy niezbędnej do karmienia bydła spoza Ukrainy. Ukraińskie portale internetowe piszą, iż Białoruś walczy z jednym z najtrudniejszych sezonów rolniczych ostatnich lat. Majowe przymrozki zniszczyły znaczną część upraw, a skutki anomalii odczuwają zarówno rolnicy, jak i konsumenci. Ratunkiem byłaby żywność z Ukrainy. Jednak polityka prezydenta Aleksandra Łukaszenki uniemożliwia eksportowanie produktów do tego kraju.

Słowenia. Premier Słowenii Robert Golob zapowiedział pod koniec ubiegłego tygodnia, iż chce zorganizowania referendum konsultacyjnego, które dotyczyłoby pozostania państwa w strukturach NATO. Jak stwierdził szef słoweńskiego rządu w komunikacie na platformie X, „są tylko dwa wyjścia”. „Albo zostaniemy i zapłacimy składkę członkowską, albo opuścimy sojusz. Wszystko inne to populistyczne wprowadzanie obywateli w błąd”.

Słowacja. Socjaldemokratyczny premier Słowacji Robert Fico ostro stykował liberalizm oraz zapowiedział zmiany w konstytucji, które mają podkreślić istnienie dwóch płci i wzmocnić nadrzędność prawa krajowego nad unijnym. Liberalną opozycję premier Słowacji określił jako „bezduszną masę ludzi, którzy twierdzą, iż Słowacja nie zasługuje na własną państwowość, a ma tylko słuchać wielkich i silnych”.

Węgry. Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow udzielił wywiadu węgierskiemu „Magyar Nemzet„. Szef MSZ Rosji powiedział, iż warunkami pokoju są: „demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy, zniesienie sankcji antyrosyjskich, wycofanie pozwów przeciwko Rosji i zwrot aktywów nielegalnie skonfiskowanych przez Zachód”.

Holandia. Sekretarz Generalny NATO Mark Rutte w rozmowie z amerykańskim „New York Times” wyraził opinię, jakoby prawdopodobnym scenariuszem ataku, wciągającym w konflikt państwa NATO, była koalicja Chin i Rosji. Według niego najbardziej realnym kierunkiem uderzenia byłyby państwa leżące nad Bałtykiem czyli Litwa, Łotwa i Estonia. Niedługo po publikacji NYT na słowa Rutte zareagował b. prezydent Rosji Dimitr Miedwiediew. W serwisie “X” napisał, iż były premier Niderlandów “wyraźnie zjadł zbyt dużo magicznych grzybków”

Wielka Brytania. Rząd Wielkiej Brytanii wprowadził sankcje na dwóch Rosjan (Aleksieja Rtiszczewa i Andrieja Marczenka) i Federalne Centrum Naukowo-Produkcyjne Instytut Badań Naukowych Chemii Stosowanej za „użycie broni chemicznej w Ukrainie”.

Szwajcaria. Młodzi szermierze zostali ukarani za zignorowanie flagi i hymnu Izraela. Podczas mistrzostw Europy U-23, szwajcarscy szermierze celowo zignorowali izraelską flagę i hymn tego kraju, wyrażając w ten sposób swoją solidarność z ludnością zamieszkującą Strefę Gazy. W ramach ugody szermierze „przyznali się do niesportowego zachowania w trakcie ceremonii”. Dodatkowo zawodnicy zostali oficjalnie upomniani i zobowiązali się do ukończenia kursu na temat etyki w sporcie. Pokryją również część kosztów związanych z prowadzonym postępowaniem.

Irlandia. Ulicami Dublina przeszedł Marsz dla Życia. „Życie zwycięży”, „Przestańcie abortować naszą przyszłość” – to niektóre z haseł, które towarzyszyły temu wydarzeniu. Rzecznik Marszu Sandra Parda przypomniała, iż według oficjalnych danych w 2019 roku przeprowadzono 6666 aborcji, zaś w 2024 już roku 10441. W lutym tego roku łączna liczba to ponad 50000. Adrian Grygś mówi: „Ludność muzułmańska w Irlandii omija ginekologów aborcjonistów szerokim łukiem. Podobnie rzecz się ma z emigrantami z Afryki. Aborcje dotyczą przede wszystkim Irlandek i emigrantek z Europy Środkowo-Wschodniej”

Iran. Prezydent Iranu Masud Pezeszkian, oskarżył Izrael o próbę zamachu na jego życie. Oskarżenie to padło podczas wywiadu z amerykańskim publicystą Tuckerem Carlsonem.

Izrael. Rzeczpospolita podała informację, iż izraelski żołnierz rezerwista, który odbył trzy misje w Strefie Gazy, udzielił anonimowo wywiadu brytyjskiej telewizji Sky News. Mówił pod warunkiem zachowania anonimowości, obawiając się oskarżeń o zdradę i wykluczenie ze społeczności. 252. Dywizji Sił Obronnych Izraela powiedział, iż „Mamy teren, na którym działamy, a gdzie rozkazy brzmią: każdy, kto wejdzie, musi zginąć. jeżeli ktoś jest w środku, jest niebezpieczny, trzeba go zabić. Bez względu na to, kim jest”. Żołnierz podkreślił, iż decyzja, czy do osoby strzelać, czy wziąć ją do niewoli, zależy od dowódcy. Powiedział: „Mogą zostać zastrzeleni, mogą zostać pojmani. To naprawdę zależy od dnia i nastroju dowódcy. Ludzie, którzy – przekroczyli ten obszar, byli najczęściej rozstrzeliwani„.

Izrael. Fundacja Humanitarna na rzecz Gazy (GHF), wspierana przez USA i Izrael, zaproponowała budowę dużych obozów dla Palestyńczyków w Strefie Gazy. Projekt, nazwany „Humanitarnymi Strefami Transferowymi”, ma na celu stworzenie miejsc, gdzie Palestyńczycy mogliby tymczasowo zamieszkać i „przygotować się do ewentualnego przesiedlenia”.

Izrael. Izraelska armia ogłosiła, iż wezwie do służby 54000 mężczyzn ze społeczności ultraortodoksyjnych żydów (charedim). Ultraortodoksi sprzeciwiają się służbie. Reprezentujące ich partie, które wchodzą w skład rządzącej koalicji, zagroziły, iż będą bojkotowały głosowania w parlamencie. Ortodoksi przez dekady byli objęci zbiorowym zwolnieniem od obowiązkowej w Izraelu służby wojskowej. Latem 2024 roku Sąd Najwyższy orzekł, iż nie ma podstawy dla specjalnego traktowania tej grupy i nakazał rządowi, by zaczął powoływać ultraortodoksów do armii.

Izrael. Hamas miał utracił kontrolę nad 80% Strefy Gazy. Zabitych miało zostać, aż 95% dowódców ugrupowania – podał serwis BBC. Dziennik „Haarec” zwrócił uwagę, iż przez wojnę Hamas zyskał jednak znaczenie polityczne. Rolę Hamasu przejmują jednak nie władze izraelskie, a lokalne uzbrojone klany.

mp, pp, łj, aś

Читать всю статью