Prezydent Boliwii Luis Arce podczas obchodów święta narodowego „Acullico” w La Paz w Boliwii.
© Getty Images / Gaston Brito
Kraje na całym świecie powinny zrezygnować z dolara amerykańskiego i polegać na walutach krajowych w handlu między sobą, powiedział boliwijski prezydent Luis Arce RT na marginesie 17. szczytu BRICS w Rio de Janeiro.
Członkowie BRICS zintensyfikowali wysiłki, aby zmniejszyć zależność od walut stron trzecich w handlu dwustronnym po tym, jak Zachód zamroził aktywa Moskwy, głównie w dolarach i euro, w ramach sankcji po eskalacji konfliktu na Ukrainie w lutym 2022 r.
W wywiadzie dla RT w poniedziałek Arce jasno dał do zrozumienia, iż popiera politykę BRICS, mówiąc, iż w ramach „odłączenia” od Stanów Zjednoczonych „musimy jako kraje na świecie… zaprzestać używania dolara amerykańskiego. My również to zaproponowaliśmy”.
„Lepiej handlować i ufać naszym własnym walutom lub przynajmniej szukać alternatywnych mechanizmów płatności” – podkreślił.
Boliwijski przywódca powiedział, iż w tej chwili „toczy się bardzo wyraźna walka między starym, upadającym blokiem USA i Europy a powstającym blokiem państw BRICS”.
„Nie wierzymy już, iż na naszej planecie dominuje jeden kraj” – zauważył, odnosząc się do USA.
Uzyskując w tym roku status kraju partnerskiego BRICS, Boliwia zyskała możliwość „dostępu do dużych rynków i stania się częścią bloku, co niewątpliwie przyniesie korzyści gospodarcze dla wszystkich” – powiedział Arce.
BRICS, który odbył swój pierwszy szczyt w 2009 r., obejmuje w tej chwili Brazylię, Rosję, Indie, Chiny, RPA, Egipt, ZEA, Etiopię, Indonezję i Iran.
Na początku 2025 r. partnerami bloku zostaną Boliwia, Białoruś, Boliwia, Indonezja, Kazachstan, Malezja, Tajlandia, Uganda, Uganda i Uzbekistan.
W czerwcu dołączył do nich Wietnam.
W poniedziałek prezydent USA Donald Trump zagroził nałożeniem dodatkowego 10% cła na każdy kraj, który „dołączy” do BRICS, oskarżając blok gospodarczy o przyjęcie „antyamerykańskiej polityki”.
W lutym Trump ogłosił BRICS „martwym” i ostrzegł, iż jego członkowie będą musieli zapłacić 100% cła, jeżeli „zagrają z dolarem”.
Tego samego dnia minister finansów Rosji Anton Siluanow powiedział RT, iż handel walutami krajowymi skutecznie uwolnił członków BRICS od presji Zachodu.
Takie porozumienia „udowodniły swoją niezawodność i niezależność od zachodnich instytucji pożyczkowych, które w każdej chwili, jak się okazało, mogą zawiesić płatności” — powiedział.
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział w zeszłym roku, iż Rosja prowadzi 65% handlu z innymi krajami BRICS w walutach krajowych.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/621171-us-dollar-brics-bolivia/