Подкарпатье: дань памяти убитым УПА

pch24.pl 1 неделя назад

80 lat temu ukraińscy szowiniści wymordowali polskich mieszkańców wsi Ulicko- Seredkiewicz, która po narzuconej przez ZSRR zmianie granic znalazła się się na terytorium Ukrainy. Wobec nadchodzącej rocznicy krwawego wydarzenia mieszkańcy przygranicznej Krowicy Samej oddadzą część poległym i przypomną tę straszliwą historię.

80 lat temu ukraińscy szowiniści zamordowali we wsi Ulicko-Seredkiewicz kilkudziesięciu Polaków. Była to miejscowość położona około 20 km na wschód od Krowicy Samej, w tej chwili na terenie Ukrainy.

Jak przypomina historyk rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, dr Tomasz Bereza, do ataku tzw. służby bezpieczeństwa OUN doszło 27 kwietnia 1944 roku. – Według ustaleń proboszcza kościoła rzymsko-katolickiego w Ulicku zginęło wówczas 46 parafian. Ale w sprawozdaniach UPA są informacje o śmierci 55 Polaków – przekazał w rozmowie z PAP uczony

Podczas II wojny światowej Ulicko było stosunkowo dużą wioską, mieszkało w niej wielu Polaków. Jak twierdzą historycy, prawdopodobnie wielu z nich było uchodźcami z sąsiednich miejscowości, którzy uciekli przed terrorem OUN i UPA.

Po fali mordów Polacy zaczęli szukać schronienia na zachodzie, przemieszczali się w kierunku Lubaczowa i Tomaszowa Lubelskiego. Natomiast po wojnie i operacji „Wisła” wielu dawnych mieszkańców Ulicka wróciło w okolice Lubaczowa.

Część z nich zamieszkała w Krowicy Samej (pow. lubaczowski). – Nie mogą postawić tablicy na terenie Ukrainy, ale postanowili upamiętnić dawnych swoich sąsiadów, stąd uroczystość odbędzie się w Krowicy Samej – tłumaczy motywacje stojące za upamiętnieniem ofiar dr. Bereza.

Uroczystości odbędą się w niedzielę 17 listopada. Rozpocznie je Msza Święta w kościele pw. Przemienienia Pańskiego, po której nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Fundatorem jest rzeszowski oddział IPN.

Później zaplanowano spotkanie w domu kultury poświęcone historii, motywom i konsekwencjom zbrodni dokonywanych przez oddziały UPA w powiecie lubaczowskim oraz powiecie rawskim, na terenie którego znajdowała się wieś Ulicko-Seredkiewicz.

Z referatami wystąpią historyk i regionalista Tomasz Róg oraz historyk IPN dr Tomasz Bereza. Będą też wspomnienia osób urodzonych we wsi Ulicko-Seredkiewicz oraz ich potomków.

– Uroczystości będą nie tylko okazją do uczczenia pamięci ofiar tragicznych wydarzeń sprzed 80 lat, ale także do zapoznania się z historią oraz zapewnienia, iż te tragiczne wydarzenia nie zostaną zapomniane. Dzięki takim inicjatywom możemy lepiej zrozumieć naszą przeszłość oraz uczcić pamięć tych, którzy stracili życie wskutek okrucieństwa wojny – przekazała Katarzyna Gajda-Bator z rzeszowskiego IPN.

(PAP)/oprac. FA

Читать всю статью