Перебои в движении транспорта в центре Варшавы сохранятся. Важное сообщение для тысяч пассажиров.

dailyblitz.de 4 часы назад

Mieszkańcy Warszawy i osoby dojeżdżające do centrum muszą uzbroić się w dodatkową cierpliwość. Długo wyczekiwany remont torowiska na placu Zawiszy, który miał usprawnić ruch tramwajowy, napotkał nieoczekiwane przeszkody. Intensywne opady deszczu zmusiły wykonawcę do wstrzymania kluczowych prac, co skutkuje tygodniowym opóźnieniem pierwszego etapu modernizacji. Oznacza to, iż utrudnienia w rejonie skrzyżowania Alei Jerozolimskich z ulicami Grójecką i Towarową potrwają co najmniej do 18 lipca. Tramwaje Warszawskie opublikowały zaktualizowany harmonogram i zaapelowały do pasażerów o sprawdzanie zmienionych tras komunikacji miejskiej, które dotykają tysiące osób każdego dnia.

Deszcz pokrzyżował plany. Dlaczego prace stanęły?

Głównym winowajcą opóźnienia jest pogoda. Jak poinformowały Tramwaje Warszawskie w oficjalnym komunikacie, środowa kontrola budowy wykazała, iż podłoże pod remontowanym torowiskiem jest zbyt wilgotne. Uniemożliwia to przejście do jednego z najważniejszych etapów prac, czyli układania gotowych, betonowych płyt torowych. To właśnie ta technologia miała znacząco skrócić cały remont, jednak wymaga ona odpowiednich warunków – przede wszystkim suchego i stabilnego gruntu. Układanie ciężkich płyt na mokrym podłożu mogłoby w przyszłości prowadzić do niestabilności torów i szybszego ich zużycia, co zniweczyłoby sens całej modernizacji.

Choć ekipy remontowe starały się maksymalnie wykorzystać czas, prowadząc prace niezależne od warunków atmosferycznych, takie jak rozbiórki starych elementów infrastruktury czy wywóz gruzu, opóźnienia kluczowych robót okazały się nieuniknione. Sytuacja ta doskonale obrazuje, jak wrażliwe na czynniki pogodowe są duże projekty infrastrukturalne prowadzone w otwartym terenie, choćby przy najlepszym planowaniu.

Nowy harmonogram utrudnień. Te daty musisz zapamiętać

W związku z tygodniowym poślizgiem, Tramwaje Warszawskie przedstawiły zaktualizowany harmonogram prac, który został skoordynowany z innymi remontami w stolicy. najważniejsze było zgranie terminów z zakończeniem robót na ulicy Młynarskiej i Stawkach, gdzie tramwaje mają wrócić na swoje trasy 14 lipca. To pozwoli na płynne rozpoczęcie drugiego etapu na placu Zawiszy. Pasażerowie powinni zapisać sobie nowe daty, aby uniknąć komunikacyjnych niespodzianek.

Nowy plan prac na placu Zawiszy wygląda następująco:

  • Do 18 lipca: Kontynuacja pierwszego etapu. Zamknięty wlot od strony ulicy Grójeckiej. Brak ruchu tramwajowego między placem Zawiszy a placem Narutowicza.
  • 19 lipca – 3 sierpnia: Drugi etap prac. Roboty przeniosą się na wlot od strony Alei Jerozolimskich. Tramwaje nie będą kursować między placem Zawiszy a placem Starynkiewicza.
  • 4 sierpnia – 10 sierpnia: Trzeci, ostatni etap. Remontowany będzie wlot od strony ulicy Towarowej, co spowoduje wstrzymanie ruchu tramwajowego w kierunku ulicy Okopowej.

Całkowite zakończenie wszystkich prac i przywrócenie normalnego ruchu tramwajowego w rejonie placu Zawiszy planowane jest w tej chwili na połowę sierpnia.

Zmiany w komunikacji miejskiej. Jak teraz dojechać?

Przedłużenie pierwszego etapu remontu oznacza utrzymanie dotychczasowych zmian w kursowaniu transportu publicznego. Największe utrudnienia dotyczą pasażerów tramwajów. Poniżej znajduje się szczegółowe zestawienie obowiązujących objazdów i zawieszeń:

  • Linia tramwajowa 7: kursowanie pozostaje zawieszone.
  • Linia tramwajowa 9: dojeżdża z Pragi tylko do pętli przy placu Starynkiewicza.
  • Linie tramwajowe 18 i 33: skrócone trasy do przystanków Och-Teatr.
  • Linia tramwajowa 78: kursuje trasą objazdową przez Aleje Jerozolimskie do pętli Kawęczyńska-Bazylika.

Uruchomiono również komunikację zastępczą. Trasy autobusów Z-9 i Z14 zostały wydłużone do placu Starynkiewicza, aby ułatwić przesiadki. Nie zmieniły się natomiast objazdy dla autobusów jadących ulicą Raszyńską i Żwirki i Wigury. Linie 128, 175, 504 oraz nocna N32 przez cały czas kursują przez ulice Grójecką i Niemcewicza, zatrzymując się na przystanku zastępczym Plac Zawiszy 04. Dodatkowo, pasażerowie mogą korzystać z przystanku Plac Zawiszy 56 przy stacji Warszawa Ochota.

Koniec utrudnień w połowie sierpnia. Czy to ostateczny termin?

Choć informacja o opóźnieniu jest złą wiadomością dla tysięcy osób codziennie przemieszczających się przez centrum, Tramwaje Warszawskie przekazują też pozytywny akcent. Mimo obecnego poślizgu, całkowity czas modernizacji placu Zawiszy będzie choćby trzykrotnie krótszy, niż gdyby zastosowano tradycyjne metody budowy torowiska. Wykorzystanie gotowych, prefabrykowanych płyt betonowych, które przyjechały do Warszawy specjalnym pociągiem, to technologia pozwalająca na znaczną oszczędność czasu.

Pasażerowie muszą jednak pamiętać, iż harmonogram, choć zaktualizowany, przez cały czas jest zależny od warunków pogodowych. Kolejne gwałtowne ulewy mogą wpłynąć na przebieg prac w drugim i trzecim etapie. Zarząd Transportu Miejskiego i Tramwaje Warszawskie zalecają bieżące śledzenie komunikatów, aby być na bieżąco z ewentualnymi dalszymi korektami w rozkładach jazdy i trasach objazdowych.

More here:
Paraliż w centrum Warszawy potrwa dłużej. istotny komunikat dla tysięcy pasażerów

Читать всю статью