Następnego dnia setki krótkofalówek eksplodowało w podobnej fali wybuchów.
W atakach zginęło co najmniej 42 osoby, w tym 12 cywilów – i zostało rannych ponad 3500, w tym kobiety i dzieci. Atak był powszechnie przypisywany izraelskiej agencji szpiegowskiej Mossad i postrzegany jako atak wyprzedzający, po którym Izrael zintensyfikował swoje ataki na Liban, ostatecznie zabijając wieloletniego przywódcę Hezbollahu, Hassana Nasrallaha, w ataku na Bejrut 27 września. „Operacja pagerowa i eliminacja Nasrallaha zostały przeprowadzone pomimo sprzeciwu wysokich rangą urzędników w instytucji obronnej i osób odpowiedzialnych za nie w kręgach politycznych” – powiedział Netanjahu podczas niedzielnego cotygodniowego posiedzenia gabinetu, według doniesień izraelskich mediów.
Jego rzecznik, Omer Dostri, przyznał, iż premier rzeczywiście „potwierdził w niedzielę, iż dał zielone światło operacji pagerowej w Libanie”, gdy poprosił o komentarz AFP i CNN. Nie jest jasne, kto sprzeciwił się operacjom, ale na początku tego tygodnia Netanjahu zwolnił ministra obrony Yoava Gallanta, oskarżając go o „naruszenie zaufania” i powołując się na „znaczne luki” między ich stanowiskami w sprawie wojny z Hamasem i Hezbollahem. Izrael rozpoczął wojnę z Hamasem, a później z Hezbollahem, po tym, jak palestyńska grupa bojowników zaatakowała południowy Izrael 7 października ubiegłego roku, zabijając około 1100 osób i biorąc ponad 200 innych jako zakładników do Gazy. Według ministerstwa zdrowia Gazy, masowe militarne działania odwetowe Izraela pochłonęły około 43 500 istnień ludzkich w enklawie.
Według urzędników, w Libanie izraelskie ataki zabiły ponad 3100 osób i zraniły kolejne 13 000.
Obie operacje wojskowe są w toku, pomimo międzynarodowej presji na Izrael, aby powstrzymał rozlew krwi i wynegocjował rozwiązanie kryzysu. Do tej pory Izrael powstrzymywał się od brania odpowiedzialności za ataki pagerowe, a jego sojusznicy zaprzeczali, iż mieli o nich jakąkolwiek wiedzę.
Plan ten spotkał się z międzynarodowym potępieniem, a komisarz ONZ ds. praw człowieka Volker Turk nazwał go „szokującym” i „niedopuszczalnym” aktem naruszającym prawa człowieka. We wrześniu rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ, iż „nie ma usprawiedliwienia dla aktów terroryzmu” popełnionych przeciwko Izraelczykom 7 października ubiegłego roku, ale podkreślił, iż „każdy, kto przez cały czas ma poczucie współczucia, jest oburzony faktem, iż październikowa tragedia jest wykorzystywana do masowej zbiorowej kary”. „Kolejnym jaskrawym przykładem metod terrorystycznych służących osiąganiu celów politycznych jest nieludzki atak na Liban, który przekształcił cywilną technologię w śmiercionośną broń” – powiedział Ławrow, wzywając do natychmiastowego wszczęcia międzynarodowego śledztwa.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/607448-netanyahu-admits-pager-attack/