Jedną z kluczowych kwestii, jakie przesądziły o wyborze Donalda Trumpa na urząd prezydenta USA, była jego obietnica walki z nielegalną migracją. Wśród planów Republikanina znajduje się nie tylko ochrona granic, ale również deportacja cudzoziemców, którzy wkroczyli na teren państwa z pogwałceniem prawa. Choć takie środki mają przywrócić bezpieczeństwo w dotkniętych migracją stanach, nie cieszą się one poparciem katolickiego episkopatu. Wraz z akceptacją dzieciobójstwa i sztucznego zapłodnienia przez prezydenta – elekta, sprawa ta może okazać się zarzewiem sporu między biskupami Stanów Zjednoczonych a Donaldem Trumpem.
Przewodniczący komisji episkopatu ds. migracji, bp Mark Seitz, zapowiadał, iż jeżeli w ramach programu deportacji nielegalnych migrantów administracja Donalda Trumpa „naruszy prawa człowieka”, to episkopat „podniesie głos” przeciwko takim działaniom.
Wcześniej ordynariusz diecezji El Paso przyznawał, iż nie podoba się mu się przeciwna nielegalnej migracji „retoryka” prezydenta- elekta. Amerykańscy biskupi zamierzają zareagować jednak dopiero po ogłoszeniu konkretnego planu deportacji.
Duchowny miał według portalu catholicnewsagency.com przekazać, iż rząd powinien rozważyć akceptację tych migrantów, którzy wkroczyli do kraju nielegalnie, ale nie łamią prawa. Obostrzenia i konsekwencje powinny zaś spotkać tych, którzy parają się kryminalną aktywnością.
Przewodniczący konferencji episkopatu USA, abp Timothy Broglio, podkreślał za to, iż hierarchowie nie popierają nielegalnej migracji, ale domagają się, by cudzoziemcy znajdujący się na terytorium kraju mogli liczyć na opiekę państwa, jako „przedstawiający oblicze Chrystusa”.
Obok problemu masowej migracji inną kwestią, która może wywołać napięcie pomiędzy Donaldem Trumpem, a biskupami USA, są aborcja i in-vitro. W trakcie swojej kampanii prezydenckiej Republikanin zapowiedział, iż rozważy finansowanie sztucznego zapłodnienia z budżetu państwa. Donald Trump mówił również, iż sprzeciwiłby się propozycjom objęcia całego kraju zakazem dzieciobójstwa.
Negatywną ocenę takich planów wyraził stojący na czele diecezji Arlington Bp Burbidge. W rozmowie z portalem EWTN News ordynariusz zapewniał, iż episkopat nigdy nie zrezygnuje ze wskazywania na moralnie naganny charakter in- vitro i będzie „adekwatnie reagować” na wszystkie propozycje zagrażające ochronie życia.
Źródło: catholicnewsagency.com
FA