Институт метеорологии и водного хозяйства (IMGW) опубликовал свой прогноз. Август будет тёплым, но затем погода резко изменится.

dailyblitz.de 5 часы назад

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB) opublikował najnowszą, długoterminową prognozę pogody dla Polski, obejmującą okres od sierpnia do listopada 2025 roku. Analiza modeli prognostycznych wskazuje na wyraźne trendy, które zdefiniują końcówkę lata i całą jesień. Choć sierpień zapowiada się jako miesiąc cieplejszy niż zazwyczaj, kolejne miesiące przyniosą istotne zmiany, zwłaszcza pod względem opadów. Przygotujmy się na typową polską złotą jesień tylko w niektórych regionach i na bardzo mokry listopad w całym kraju.

Sierpień 2025: Cieplej niż zwykle w całej Polsce

Zgodnie z najnowszymi przewidywaniami IMGW-PIB, sierpień 2025 roku będzie miesiącem cieplejszym od normy wieloletniej (z lat 1991-2020) na terenie całej Polski. Oznacza to, iż średnia miesięczna temperatura powietrza w większości regionów przekroczy wartości uznawane za typowe dla tego okresu.

W praktyce przełoży się to na przyjemniejsze, bardziej letnie warunki pogodowe. Przykładowo, w Warszawie średnia temperatura ma wynieść od 18,6°C do 19,2°C, podczas gdy norma to 18,6°C. Podobnie w Krakowie, gdzie prognozowane jest od 18,1°C do 19,1°C. Najwyższe średnie temperatury spodziewane są na zachodzie kraju – we Wrocławiu i Opolu termometry mogą wskazać średnio od 18,8°C do 19,5°C. choćby w górskim Zakopanem, zwykle chłodniejszym, średnia temperatura ma być wyższa od normy (14,8°C do 15,9°C).

Jeśli chodzi o opady, sierpień zapowiada się jako miesiąc ze sumą opadów w granicach normy wieloletniej. Nie ma więc obaw ani o dotkliwe susze, ani o gwałtowne, długotrwałe ulewy na większą skalę. W Warszawie suma opadów ma wynieść od 43,5 mm do 61,9 mm, a w Krakowie od 54,1 mm do 77,9 mm. Sierpień 2025 roku jawi się zatem jako idealny miesiąc na dokończenie wakacyjnych planów i korzystanie z uroków późnego lata.

Wrzesień: Regionalne różnice w temperaturze i opadach

Wrzesień przyniesie pierwsze wyraźne zróżnicowanie pogody w Polsce. Choć kalendarzowe lato dobiegnie końca, w niektórych regionach temperatura przez cały czas będzie utrzymywać się powyżej normy. Dotyczy to głównie północy i zachodu kraju, w tym miast takich jak Gdańsk (prognoza 14,3-15,1°C), Szczecin (13,6-14,7°C), Poznań (13,6-14,9°C) czy Zielona Góra (13,2-15,2°C). Mieszkańcy tych rejonów mogą liczyć na cieplejsze dni niż zwykle o tej porze roku.

W pozostałej części Polski, w tym w centralnych i południowo-wschodnich regionach (Warszawa, Kraków, Katowice, Rzeszów), średnia temperatura powietrza utrzyma się w granicach normy wieloletniej. Dla Warszawy oznacza to typowe dla września wartości, czyli od 13,3°C do 14,8°C. Będzie to typowy, polski wrzesień – z chłodniejszymi nocami i porankami oraz cieplejszymi dniami.

Wrzesień przyniesie również więcej deszczu, ale podobnie jak w przypadku temperatury, zjawisko to będzie miało charakter lokalny. Suma opadów powyżej normy prognozowana jest przede wszystkim na północnym wschodzie kraju, w okolicach Białegostoku (32,4-56,0 mm), Olsztyna (32,2-57,8 mm) i Suwałk (33,1-51,9 mm). W pozostałych regionach Polski opady powinny mieścić się w normie wieloletniej. Warto mieć to na uwadze planując wyjazdy czy prace w ogrodzie w poszczególnych częściach kraju.

Październik: Typowa temperatura, więcej deszczu na zachodzie

Październik 2025 roku zapowiada się jako miesiąc stabilizacji pod względem temperatury. Według prognoz IMGW-PIB, średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce będzie kształtować się w normie wieloletniej. Oznacza to powrót do typowych, jesiennych wartości, charakterystycznych dla tego miesiąca.

Przykładowo, w Warszawie średnia temperatura wyniesie od 7,8°C do 9,9°C, w Krakowie od 7,8°C do 9,6°C, a we Wrocławiu od 8,7°C do 10,8°C. Będzie to klasyczny polski październik – z chłodniejszymi dniami, pierwszymi przymrozkami w nocy, ale też szansą na słoneczne „babie lato”.

Kluczową zmianą w październiku będzie jednak rozkład opadów. Prognozy wskazują na sumę opadów powyżej normy w zachodniej części kraju. Więcej deszczu niż zwykle spadnie w takich miastach jak Gorzów Wielkopolski, Koszalin, Poznań, Szczecin i Zielona Góra. W stolicy Wielkopolski prognozowana suma opadów to od 23,6 mm do 36,9 mm, podczas gdy norma wynosi 23,6 mm. Mieszkańcy zachodniej Polski powinni być przygotowani na bardziej deszczową aurę. W centrum i na wschodzie kraju opady utrzymają się w normie wieloletniej.

Listopad 2025: Najbardziej mokry miesiąc w całym kraju

Prognoza na listopad 2025 roku jest jednoznaczna i stanowi zapowiedź radykalnej zmiany w pogodzie. Według IMGW-PIB, w tym miesiącu czeka nas wyjątkowo mokra aura w całej Polsce. Bez wyjątku, we wszystkich miastach i regionach kraju, suma opadów atmosferycznych jest prognozowana powyżej normy wieloletniej. To wyraźny sygnał, iż końcówka jesieni będzie zdominowana przez deszcz, wiatr i ogólnie ponure warunki.

Temperatury w listopadzie mają utrzymać się w normie wieloletniej. Nie będzie więc ani ekstremalnie ciepło, ani wyjątkowo zimno. Możemy spodziewać się typowych dla tego miesiąca wartości, np. od 3,5°C do 5,2°C w Warszawie. Połączenie normalnych, czyli już dość niskich temperatur, z ponadprzeciętnymi opadami deszczu oznacza, iż parasole, kalosze i odzież przeciwdeszczowa będą w listopadzie absolutnie niezbędne. Wzrost wilgotności może również wpłynąć na samopoczucie i warunki na drogach.

Najnowsza długoterminowa prognoza IMGW-PIB na resztę 2025 roku wskazuje na wyraźne trendy pogodowe. Sierpień będzie cieplejszy niż zwykle, dając szansę na przedłużenie letnich aktywności. Wrzesień i październik przyniosą zróżnicowaną pogodę, z cieplejszymi regionami na północy i zachodzie we wrześniu oraz większymi opadami na zachodzie w październiku. Kluczową informacją jest jednak prognoza na listopad, który zapowiada się jako miesiąc ze znacząco podwyższonymi opadami w całej Polsce. Warto śledzić bieżące prognozy i przygotować się na te zmiany, szczególnie na bardzo mokrą końcówkę jesieni.

Read more:
IMGW ujawnia prognozę. Sierpień ciepły, ale potem pogoda radykalnie się zmieni.

Читать всю статью