Unia Europejska kontynuuje swoje działania w celu ochrony zdrowia mieszkańców. Na początku stycznia Komisja Europejska ogłosiła, iż podpisała umowę z amerykańskim koncernem Moderna na zakup szczepionek przeciw COVID-19. Do wspólnego zamówienia przystąpiło 17 krajów, w tym również Polska. Nowy kontrakt różni się od wcześniejszych umów, ponieważ daje krajom członkowskim możliwość, ale nie obowiązek zakupu szczepionek.
Ministerstwo Zdrowia informuje, iż zamówienia będą składane tylko w razie potrzeby. Nowa umowa określa jedynie ogólny wolumen – 146 mln dawek szczepionki – i umożliwia państwom członkowskim zamawianie takiej liczby dawek, jaka będzie im potrzebna w ustalonym okresie. Decyzja o zakupie szczepionek leży w gestii każdego kraju i nie ma obowiązku ich nabywania, jeżeli zapotrzebowanie nie wystąpi.
Według danych OECD, Unia Europejska wydała ponad 20 mld euro na walkę z pandemią COVID-19 w 2020 roku. W tym samym roku, Polska wydała około 10 mld złotych na walkę z pandemią. Te liczby pokazują, jak ważne jest dla Unii Europejskiej i jej państw członkowskich inwestowanie w ochronę zdrowia.
Umowa, która została zawarta przez Europejski Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA), powstała w ramach inicjatywy Komisji Europejskiej mającej na celu lepsze przygotowanie Unii Europejskiej na przyszłe kryzysy zdrowotne. Popandemii COVID-19 utworzono również unijny mechanizm wspólnych zamówień w sektorze zdrowia, do którego przyłączyło się 37 państw, w tym kraje spoza Wspólnoty.
Warto zauważyć, iż nowy kontrakt na szczepionki przeciw COVID-19 jest częścią szerszych wysiłków Unii Europejskiej w celu ochrony zdrowia mieszkańców. Unia Europejska także pracuje nad rozwojem nowych szczepionek i leków przeciw COVID-19, a także nad poprawą systemów zdrowotnych w krajach członkowskich.
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, iż Polska ma jeden z najwyższych wskaźników zaszczepienia przeciw COVID-19 w Unii Europejskiej. Według danych z grudnia 2022 roku, ponad 80% mieszkańców Polski zostało zaszczepionych przeciw COVID-19.
Wreszcie, nowy kontrakt na szczepionki przeciw COVID-19 jest ważnym krokiem w kierunku ochrony zdrowia mieszkańców Unii Europejskiej. Dzięki temu kontraktowi, kraje członkowskie będą mogły uzyskać szczepionki w razie potrzeby, co pomoże w walce z pandemią COVID-19. Ponadto, kontrakt ten jest częścią szerszych wysiłków Unii Europejskiej w celu ochrony zdrowia mieszkańców i przygotowania się na przyszłe kryzysy zdrowotne.
Read more:
Ochrona zdrowia w Unii Europejskiej: nowy kontrakt na szczepionki przeciw COVID-19