Administracja Donalda Trumpa, dążąc do odbudowy amerykańskiego przemysłu stoczniowego, zaproponowała nałożenie dodatkowych ceł na chińskie dźwigi portowe oraz statki. Przedstawiciele branży ostrzegają jednak, iż takie działania mogą przynieść efekt odwrotny od zamierzonego – sparaliżować funkcjonowanie portów i uderzyć w amerykańską gospodarkę.
100% cła na chińskie dźwigi – “dewastujące skutki”
Podczas publicznego wysłuchania zorganizowanego przez Biuro Pełnomocnika ds. Handlu USA (USTR) dyskutowano nad propozycjami nałożenia 100% cła na dźwigi przeładunkowe (STS) oraz 20-100% taryf na kontenery, podwozia i części zamienne. Przedstawiciele portów i firm transportowych wyrażali sprzeciw, argumentując, iż brakuje amerykańskich producentów zdolnych do zastąpienia chińskich dostawców.
– “Nie ma amerykańskich producentów dźwigów STS. Nie było ich co najmniej od lat 80.” – powiedział Cary Davis, prezes Amerykańskiego Stowarzyszenia Władz Portowych (AAPA), reprezentującego 81 publicznych portów. Dodał, iż poza Chinami tylko trzy firmy na świecie produkują takie maszyny: japońska Mitsui E&S oraz europejskie Konecranes i Liebherr, ale “żadna z nich nie ma zdolności, by zaspokoić popyt”.
“270% cła? To katastrofa”
Jednym z najbardziej dotkniętych portów może być Port Houston, który zamówił osiem dźwigów w Chinach w lipcu 2024 r., z planowaną dostawą na wiosnę 2026. jeżeli propozycje administracji Trumpa wejdą w życie, łączna stawka celna na te maszyny wyniesie 270%, co przełoży się na dodatkowe 302,4 mln USD kosztów.
– “To byłoby dewastujące dla naszej zdolności inwestycyjnej, przyszłego przeładunku towarów oraz miejsc pracy w naszym regionie i całym kraju” – alarmował prezes portu, Charlie Jenkins.
Sprzeczność z negocjacjami handlowymi?
Kathy Metcalf, prezes Krajowej Izby Żeglugi USA, zwróciła uwagę, iż nowe cła stoją w sprzeczności z trwającymi rozmowami handlowymi między USA a Chinami.
– “W obliczu niedawnych produktywnych rozmów w Genewie, nałożenie ceł na dźwigi, które są najważniejsze dla transportu towarów, jest działaniem sprzecznym z interesami obu stron” – powiedziała.
Co dalej?
Administracja Trumpa broni swojej polityki, twierdząc, iż celem jest “przywrócenie produkcji do USA”. Jednak bez wsparcia w postaci ulg podatkowych dla rodzimych producentów – jak wskazuje AAPA – amerykańskie porty mogą pozostać uzależnione od importu, a nowe taryfy jedynie podniosą koszty i zagrożą stabilności łańcuchów dostaw.
Źródła:
- USTR duties on Chinese cranes would devastate US ports, industry says – [oryginalny tekst]
- Wypowiedzi przedstawicieli AAPA, Port Houston oraz Krajowej Izby Żeglugi USA (CSA)
- Publiczne wysłuchanie zorganizowane przez USTR
Leszek B. Ślazyk
e-mail: [email protected]
© www.chiny24.com