Zdarzyło się w 2024 roku – część III

polska-zbrojna.pl 2 дни назад

Kolejny raz żołnierze udowodnili, iż można na nich liczyć w każdej sytuacji. Najpierw znacząco wsparli reprezentację Polski na igrzyskach w Paryżu, gdzie zawodnicy Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego zdobyli siedem medali. Potem „na galowo” pokazali swoją moc w czasie defilady 15 sierpnia, by kilka tygodni później ruszyć do akcji przeciwpowodziowej. Takie jest Wojsko Polskie!

LIPIEC

REKLAMA

Eurokorpus ćwiczył w Polsce

Po raz pierwszy w Polsce odbyły się ćwiczenia Eurkorpusu „Euretex”. Na poligonie w Drawsku Pomorskim stawili się wojskowi z 12 państw, w sumie 1200 żołnierzy wojsk inżynieryjnych i chemicznych wyposażonych w 400 jednostek sprzętu. – zwykle zadaniem tych żołnierzy jest wsparcie walczących poddziałów. ale ćwiczenia te, jedyne w całym NATO realizowane na taką skalę, pozwalają im wymienić się doświadczeniami, a tym samym budować interoperacyjność – mówił gen. broni Piotr Błazeusz, dowódca Eurokorpusu.


Szczyt NATO w USA

W 75. rocznicę ustanowienia Sojuszu w Waszyngtonie obył się szczyt NATO. Jego członkowie podpisali zobowiązanie zakładające między innymi zwiększenie wydatków na zbrojenia oraz współpracę z przemysłem obronnym z Ukrainy oraz państw z obszaru Indo-Pacyfiku. Zapowiedziano także utworzenie w niemieckim Wiesbaden dowództwa NATO do spraw Ukrainy. Jednym z ustaleń szczytu była gwarancja przekazania ukraińskiej armii w 2025 roku pomocy w kwocie co najmniej 40 mld euro. Ponadto w ramach pakietu pomocy ogłoszono wysłanie dla Ukrainy dodatkowych baterii Patriot, a poza samolotami F-16 z Danii i Holandii także myśliwców z Norwegii. Ówczesny sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg zapowiedział, iż w Polsce zostaną ulokowane nowe systemy obrony powietrznej, a na wschodniej flance będą działać nowe grupy bojowe, w sumie ponad 500 tys. żołnierzy w wysokiej gotowości bojowej. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz wraz z ministrami obrony 12 innych państw NATO podpisał memorandum poświęcone tzw. koalicji dronowej.


20 lat Dowództwa Operacyjnego

– Wielokrotnie potwierdziliście swoje kompetencje i zaangażowanie. Dzięki waszej skuteczności wzrasta zaufanie do naszej armii i poczucie bezpieczeństwa. Jesteście profesjonalistami – mówił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz na placu Piłsudskiego w Warszawie podczas apelu z okazji 20. rocznicy powołania Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Stojący na jego czele gen. dyw. Maciej Klisz podkreślał, iż w ciągu minionych dwóch dekad dowództwo zrealizowało wiele ważnych dla sił zbrojnych zadań, w tym misje w Iraku i Afganistanie. Dziś Dowództwo Operacyjne kieruje dziesięcioma kontyngentami wojskowymi realizującymi zadania poza granicami kraju.


Koniec dyżuru w SON-ie

Polscy żołnierze wojsk specjalnych zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO. Po raz pierwszy mieli oni uprawnienia do dowodzenia operacjami specjalnymi Sojuszu w konflikcie pełnoskalowym (tzw. Major Joint Operation). Na bazie krakowskiego Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych utworzone zostało Sojusznicze Dowództwo Komponentu Sił Specjalnych (Special Operation Component Command – SOCC). Oprócz niego w gotowości pozostawały zadaniowe zespoły bojowe złożone z żołnierzy polskich jednostek wojsk specjalnych.


Miliardy na modernizację

Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało z amerykańskim rządem umowę pożyczkową w ramach programu Foreign Military Financing. 2 mld dolarów ma zostać przeznaczonych na modernizację techniczną Sił Zbrojnych RP, a konkretnie – na zakup uzbrojenia i sprzętu wojskowego amerykańskiej produkcji. Pieniądze zostaną wykorzystane do opłacenia drugiej fazy programu „Wisła”: pozyskania kolejnych baterii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych systemów Patriot wraz z systemem dowodzenia IBCS.


Międzynarodowy sprawdzian

Ustabilizowanie sytuacji w regionie targanym konfliktem wewnętrznym – takie zadanie otrzymali sztabowcy z Polski, Litwy i Ukrainy podczas „Three Swords”. Międzynarodowe ćwiczenia były głównym sprawdzianem w trzyletnim cyklu szkoleniowym Litewsko-Polsko Ukraińskiej Brygady. Rolę dowództwa wyższego szczebla (Higher Control – HICON), jednocześnie kierownictwa manewrów (EXCON) odgrywał sztab LITPOLUKRBRIG. – To nasze najważniejsze ćwiczenia w trzyletnim cyklu szkoleniowym, dlatego sprawdzane były nie tylko zdolności sztabu, ale także jego kooperacja z jednostkami afiliowanymi – przyznał płk Piotr Lisowski, dowódca Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady.


Katastrofa M-346

Na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach doszło do katastrofy lotniczej. Podczas lotu treningowego samolot M-346 Bielik pilotowany przez mjr pil. Roberta Jeła, zastępcę dowódcy eskadry i instruktora lotniczego w 41 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie, uderzył w płytę lotniska i stanął w płomieniach. Pilot poniósł śmierć na miejscu. Na miejsce zdarzeniu działania podjęły: Komisja Badania Wypadków Lotniczych, prokuratura i Żandarmeria Wojskowa. Wszystkie loty na Bielikach zostały wstrzymane. Wznowiono je po ponad miesiącu od katastrofy.


SIERPIEŃ

„Bezpieczne Podlasie” i „Wschodnia zorza”

Na polsko-białoruskiej granicy ruszyła operacja „Bezpieczne Podlasie”, która zastąpiła dotychczasowe operacje „Gryf” i „Rengaw”. Ma ona na celu skoordynowanie działań wojska na granicy, wsparcie Straży Granicznej, utrzymanie zdolności ochronnych oraz zabezpieczenie sił zaangażowanych w budowę infrastruktury projektu „Tarcza Wschód”. Do operacji zostało wydzielonych około 17 tys. żołnierzy, z których prawie 5 tys. codziennie bierze udział w działaniach na granicy. W ramach operacji żołnierze będą służyć w półrocznych rotacjach. Jako pierwsza zmianę objęła 18 Dywizja Zmechanizowana. Operacja ma trwać do 2028 roku, czyli do czasu osiągnięcia zdolności przez tworzony Komponent Ochrony Pogranicza. Docelowo ma on przejąć odpowiedzialność za „Tarczę Wschód” oraz za bezpieczeństwo na granicy. Na początku sierpnia ruszyła też operacja „Wschodnia zorza”, której celem jest m.in. monitorowanie polskiej przestrzeni powietrznej, identyfikacja zagrożeń oraz w razie konieczności ich neutralizacja.


Wyrzutnie do Patriotów

Huta Stalowa Wola podpisała z koncernem Raytheon umowę na produkcję 48 wyrzutni M903, które wchodzą w skład systemu Patriot. W USA wyrzutnie zostaną zintegrowane z przeciwlotniczym i przeciwrakietowym systemem Patriot i przekazane Polsce w latach 2027–2029. Wartość kontraktu to 1,23 mld dolarów. – Ten kontrakt jest jednym z fundamentalnych dla rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego. 50% wydatków zbrojeniowych powinno być ulokowanych w firmach, które działają na terytorium Rzeczypospolitej – zaznaczył wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.


Umowa na Apache podpisana

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał umowę na dostawę 96 śmigłowców uderzeniowych AH-64 E. Oprócz śmigłowców Polska otrzyma również pakiety szkoleniowe oraz zapas amunicji i części zamiennych. Wartość kontraktu to 10 mld dolarów. Na przełomie 2024 i 2025 roku Wojsko Polskie otrzyma w leasing od amerykańskiej armii osiem AH-64 D. Nowe maszyny mają trafić do Polski w latach 2028–2032. Kontraktowi na Apache towarzyszą warte około 1 mld zł umowy offsetowe, które dotyczą między innymi inwestycji w Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi. Dzięki modernizacji mają one uzyskać zdolności na przykład do prowadzenia przeglądów i napraw wybranych podzespołów AH-64 E.


Święto Wojska Polskiego

Podczas obchodów Święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda dziękował żołnierzom, którzy strzegą polskiej granicy, oraz uczcił minutą ciszy poległego na służbie jednego z nich. – Dziękuję wszystkim moim rodakom, którzy tu dzisiaj przyszli i którzy swoją obecnością dają świadectwo wsparcia i miłości do polskiego żołnierza, do jego oddania i służby – mówił prezydent. W uroczystościach wzięli także udział Donald Tusk, prezes Rady Ministrów, oraz wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. W Warszawie tradycyjnie odbyła się wojskowa defilada. W przeddzień obchodów prezydent Duda mianował 19 oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie. Dla sześciu oficerów była to kolejna nominacja generalska, natomiast 13 otrzymało pierwszą gwiazdkę generalską.


Homar-K na Mazurach

1 Mazurska Brygada Artylerii otrzymała pierwsze wyrzutnie Homar-K, czyli spolonizowaną wersję południowokoreańskiego systemu artylerii rakietowej Chunmoo. Wyrzutnie zostały umieszczone na podwoziu Jelcza 8x8 oraz wyposażone między innymi w polski zautomatyzowany zestaw kierowania ogniem Topaz. w tej chwili jednostka z Węgorzewa dysponuje 24 Homarami-K. W listopadzie pod okiem specjalistów z koreańskiego koncernu Hanwha Aerospace, producenta Chunmoo, żołnierze z Mazur trenowali w Olecku ich obsługę. Z kolei w grudniu Homary należące do 3 Dywizjonu 18 Brygady Artylerii w Nowej Dębie odbyły pierwsze strzelania bojowe na poligonie w Ustce.


Wrzesień

Wojsko w walce z powodzią

Rekordowe opady deszczu w południowo-zachodniej Polsce sprawiły, iż poziom wody w wielu rzekach przekroczył stany alarmowe, co spowodowało konieczność ewakuacji dużej liczby mieszkańców. Do walki z powodzią zostali skierowani także żołnierze. Na początku ich zadania polegały na umacnianiu wałów przeciwpowodziowych i ewakuacji ludności. Z każdym dniem w akcji, koordynowanej przez lokalne władze i Państwową Straż Pożarną, uczestniczyło coraz więcej wojskowych. Zwiększał się również zakres udzielanej pomocy. Pod koniec września w działania było już zaangażowanych 20 tys. żołnierzy.


Operacja „Feniks”

23 września na terenach dotkniętych powodzią ruszyła wojskowa operacja „Feniks”, której celem jest m.in. wsparcie administracji publicznej w odbudowie infrastruktury (dróg, mostów, linii kolejowych i energetycznych) oraz tymczasowe wzmocnienie infrastruktury przeciwpowodziowej. Jej dowódcą został gen. bryg. Krzysztof Stańczyk, dowódca wojsk obrony terytorialnej. Wojskowi specjaliści przygotowali specjalną aplikację „Feniks”, która usprawnia przekazywanie wniosków organów administracji publicznej o użycie sił i środków Wojska Polskiego w celu złagodzenia skutków powodzi. Początkowo planowano, iż operacja będzie trwać do końca 2024 roku, ale w pierwszej dekadzie grudnia wicepremier Kosiniak-Kamysz poinformował, iż będzie ona trwała przynajmniej do kwietnia 2025 roku.


Szef amerykańskiej dyplomacji w Warszawie

– Jesteśmy zdeterminowani, aby Ukraina wygrała tę wojnę – zadeklarował sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas wizyty w Polsce. Spotkał się między innymi z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Donaldem Tuskiem. Dzień wcześniej Blinken odwiedził Kijów, gdzie ogłosił kolejny pakiet wsparcia dla Ukrainy. USA mają przekazać jej 600 mln dolarów na pomoc humanitarną oraz odbudowę infrastruktury energetycznej.


„Pułaski” na Northern Coasts

W tegorocznej edycji ćwiczeń „Northern Coasts 2024”, organizowanych przez niemiecką marynarkę wojenną, wzięły udział okręty, samoloty i śmigłowce z dziewięciu państw. Łącznie w przedsięwzięcie zostało zaangażowanych ponad 700 marynarzy. Polska fregata ORP „Gen. K. Pułaski” stanęła na czele zespołu zadaniowego, w którego skład weszły także litewski patrolowiec „Dzukas” i niemiecka jednostka logistyczna FGS „Rhein”. W jednym z epizodów polska jednostka poszukiwała zaginionego okrętu podwodnego. Wspierały ją w tym z powietrza dwa samoloty patrolowo-rozpoznawcze: P-8 Poseidon z USA i Atlantic z Niemiec, a także śmigłowiec SH-2G.1


Odznaczeni za medale

Prezydent Andrzej Duda odznaczył polskich sportowców, którzy wywalczyli medale olimpijskie na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Wśród wyróżnionych było siedmioro żołnierzy, reprezentantów Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Za wybitne osiągnięcia sportowe oraz zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu, a także promowanie Polski na arenie międzynarodowej zostali odznaczeni m.in.: st. szer. Natalia Kaczmarek – Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, st. szer. spec. Aleksandra Mirosław – Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, szer. Julia Szeremeta – Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz za godne reprezentowania Polski i Wojska Polskiego obiecał wojskowym medalistom awanse. Warunkiem było ukończenie odpowiednich kursów.


Targi w Kielcach

W Kielcach odbył się XXXII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Na te największe targi zbrojeniowe w Europie Centralnej przyjechało w tym roku aż 769 wystawców z 34 państw. Targom towarzyszyła „Wystawa Sił Zbrojnych RP”, a także liczne konferencje naukowe, seminaria i sympozja. Podczas MSPO podpisano kilka kontraktów na dostawy sprzętu o łącznej wartości prawie 2 mld zł. Imprezę zwieńczyło wręczenie targowych wyróżnień oraz Defenderów.

PG
Читать всю статью