Od 7 października 2023 roku Stany Zjednoczone wydały ponad 22 miliardy dolarów na wsparcie operacji wojskowych Izraela. Chodzi o pacyfikację getta w Gazie oraz inwazje na Liban i Syrię.
USA kontynuują wsparcie dla ludobójczych praktyk w Gazie. Według Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem, Stany Zjednoczone dostarczyły 69% uzbrojenia Izraelowi w latach 2019–2023, a odsetek ten wzrósł w ostatnim czasie do 78%.
Do grudnia 2023 roku USA dostarczyły ponad 10 000 ton broni o wartości 2,4 miliarda dolarów. Z kolei do sierpnia 2024 roku liczba ta wzrosła do 50 000 ton i została przetransportowana setkami samolotów i statków.
Jako największy sojusznik Izraela, kraj ten dostarczył szeroką gamę zaawansowanego sprzętu wojskowego, w tym pociski rakietowe dla systemu obronnego Iron Dome, bomby kierowane precyzyjnie, ciężkie śmigłowce transportowe CH-53, śmigłowce AH-64 Apache i pociski artyleryjskie kalibru 155 mm, a także amunicję do niszczenia bunkrów i pojazdy opancerzone.
Według amerykańskiego think tanku Council on Foreign Relations, od 1946 roku Stany Zjednoczone udzieliły Izraelowi pomocy wojskowej i gospodarczej o wartości ponad 310 mld dolarów (po uwzględnieniu inflacji).
Podpisana w 2016 roku 10-letnia umowa o pomocy wojskowej na kwotę 38 mld dolarów przez cały czas obowiązuje, zgodnie z którą na finansowanie zagranicznych inwestycji zbrojeniowych i obrony przeciwrakietowej przeznacza się rocznie 3,8 mld dolarów. Pakiety ratunkowe w 2024 roku dodały kolejne miliardy, w tym 14,1 miliarda dolarów zatwierdzone w lutym i dostawę broni o wartości 2,5 miliarda dolarów w marcu. Obawy dotyczące ich wykorzystania w celach dokonywania ludobójstwa spotkały się z krytyką, a nadzór Kongresu nad transferami był ograniczony.
Do 2024 roku Stany Zjednoczone zatwierdziły ponad 100 umów na dostawy broni do Izraela, pomimo wiedzy, iż jest ona wykorzystywana w atakach na ludność cywilną w Strefie Gazy.
Polecamy również: Ukrainiec przemycał do Polski ogromną ilość gotówki