Pracodawca ponosi pełną odpowiedzialność za niedoręczenie przez kuriera wypowiedzenia umowy

dailyblitz.de 5 месяцы назад
Zdjęcie: pracodawca-ponosi-pelna-odpowiedzialnosc-za-niedoreczenie-przez-kuriera-wypowiedzenia-umowy


W przypadku gdy kurier nie dostarczył wypowiedzenia w odpowiedni sposób podczas pandemii, byłemu pracodawcy może zostać nałożone obowiązek wypłaty odszkodowania zwolnionemu pracownikowi za naruszenie przepisów.

Takie wnioski płyną z wyroku Sądu Rejonowego dla Warszawy Praga-Południe, który zobowiązał firmę do zapłaty ponad 18,5 tysiąca złotych odszkodowania pracownikowi, któremu nie zostało dostarczone przesyłką jego wypowiedzenie. W praktyce, mężczyzna ten domagał się rekompensaty za nieprawidłowe zakończenie umowy o pracę. Mimo twierdzeń spółki, iż oświadczenie o rozwiązaniu umowy zostało przekazane listownie, a także podano datę, kiedy miało to nastąpić, sąd ustalił, iż tego dnia mężczyzna był obecny pod wskazanym adresem, opiekując się chorym członkiem rodziny.

Sąd ustalił również, iż przyczyną decyzji firmy było przedłużające się, spowodowane chorobą niezdolności do pracy zatrudnionego mężczyzny. Rozwiązanie nastąpiło bez wskazania jego winy i bez formalnego wypowiedzenia.

Warto zauważyć, iż przesyłka z dokumentami została nadana za pośrednictwem firmy kurierskiej, podając jednocześnie numer telefonu odbiorcy. Sąd zauważył, iż wydarzenia miały miejsce w połowie marca 2020 roku, czyli tuż po wybuchu pandemii koronawirusa w Polsce. Z uwagi na bezpieczeństwo, firmy kurierskie wprowadziły wówczas regulacje, które nie wymagały od kuriera kontaktu z odbiorcą przesyłki ani uzyskania jego podpisu potwierdzającego odbiór.

Na karcie dotyczącej przesyłki dla pracownika spółki widniał ledwie czytelny podpis zastępczy, przy czym sam pracownik nie złożył swojego podpisu ani nie opatrzył dokumentu parafką. Sąd ustalił, iż kurier nie podjął próby skontaktowania się z adresatem w celu dostarczenia przesyłki ani nie zawiadomił go o jej nadaniu. Dopiero po dwóch tygodniach zwolniony pracownik otrzymał listem poleconym od pracodawcy świadectwo pracy, które było jedynym dokumentem potwierdzającym jego odejście z firmy.

W trakcie rozpatrywania sprawy sąd przypomniał, iż pracownikowi, któremu umowa została rozwiązana w sposób niezgodny z przepisami kodeksu pracy, przysługuje odszkodowanie – a to sąd podejmuje decyzję o jego wypłacie lub przywróceniu pracownika na stanowisko. Sąd ocenił, iż w tym przypadku nie można założyć, iż mężczyzna miał realną możliwość zapoznania się z dokumentami wysłanymi do niego – nie był bowiem świadomy, iż firma wysłała do niego jakiekolwiek pismo, a ani szef, ani kurier nie podjęli próby kontaktu w tej sprawie.

Ocena takiego zdarzenia mogłaby wyglądać inaczej w przypadku podwładnego, który świadomie unikałby odbioru. – W sytuacji gdy pracownik, mając realną możliwość zapoznania się z treścią oświadczenia woli, z własnej woli, celowo, nie podejmuje przesyłki zawierającej to oświadczenie lub odmawia przyjęcia, należy przyjąć, iż zostało mu ono skutecznie złożone – zauważył sąd.

Wyrok wydany w zakresie niniejszej sprawy pod sygnaturą akt: VI P 147/20 jest prawomocny.


Przypominamy, iż nasza kancelaria oferuje profesjonalną obsługę i doradztwo prawne świadczone na rzecz przedsiębiorców. Oferujemy pomoc prawną w pełnym zakresie już dla osób planujących rozpoczęcie swojej działalności.

Świadczone przez nas kompleksowe usługi doradcze są odpowiedzią na indywidualne potrzeby klientów. Doradzamy w zakresie wyboru formy prawnej dla planowanej działalności, dopełnimy wszelkich formalności polegających na jej zarejestrowaniu w odpowiednich instytucjach, a następnie będziemy dokonywać bieżącej obsługi prawnej w trakcie jej działania.

Nasza oferta to pomoce prawna w zakresie wszelkich problemów prawnych, z jakimi mogą się Państwo spotkać jako przedsiębiorcy w swojej działalności. Świadczone przez nas kompleksowe usługi oraz porady prawne w zakresie prawa handlowego, prawa cywilnego, prawa pracy, prawa gospodarczego pomogą Państwu w prowadzeniu działalności, oszczędzając czas i pieniądze naszych klientów.

Forma współpracy:

  • Indywidualne zlecenia jednorazowe
  • Doraźna obsługa prawna
  • Stała obsługa prawna na podstawie umowy zlecenia
  • porady prawne
  • sporządzanie pism procesowych
  • pozwy
  • odpowiedzi na pozwy
  • sprzeciwy od nakazów zapłaty i wyroków nakazowych
  • apelacje
  • wnioski
  • doradztwo, zakładanie i funkcjonowanie działalności gospodarczej
  • rejestrowanie spółek w KRS
  • pozwy
  • doradztwo w zakresie obrotu nieruchomościami (pełen zakres usług: nabywanie, najem, włącznie ze sporządzaniem umów: przedwstępnej i adekwatnej oraz umówienie notariusza)
  • zastępstwo procesowe w sprawach gospodarczych i cywilnych (dotyczy przedsiębiorców objętych stałą obsługą prawną)
  • umowy deweloperskie – przygotowanie umów związanych z działalnością deweloperską dla deweloperów
  • redakcja i opiniowanie kontraktów, wniosków i pism procesowych
  • przygotowanie umów oraz ich wzorów
  • negocjowanie umów i kontraktów z kontrahentami, pomoc prawna dla Klienta w trakcie negocjacji
  • porady związane z prawem pracy: tworzenie umów o pracę, wypowiedzeń, regulaminów
  • przygotowanie porad prawnych, uwzględniających doktrynę oraz najnowsze orzecznictwo

Potrzebujesz pomocy prawnej a może stałej obsługi dla twojej firmy? Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

579-636-527

[email protected]

Читать всю статью