Minister sprawiedliwości przyznał, iż grupy przestępcze prawdopodobnie przejdą na kryptowaluty zamiast gotówki – ale argumentował, iż byłoby to ulepszenie, ponieważ „kryptowaluty są często łatwiejsze do wyśledzenia” ze względu na zapisy blockchain i nowe przepisy UE dotyczące monitorowania transakcji.
Zgodnie z dyrektywą Rady Europejskiej, która ma wejść w życie w przyszłym roku, dostawcy aktywów kryptograficznych będą zobowiązani do gromadzenia i udostępniania danych nadawcy i odbiorcy organom podatkowym, co skutecznie zakończy anonimowe przelewy kryptowalut w bloku. Propozycja zakazu gotówki prawdopodobnie spotka się ze sprzeciwem ze strony społeczeństwa francuskiego, które przez cały czas postrzega ją jako najważniejsze narzędzie do ochrony prywatności i budżetowania.
Badanie przeprowadzone w 2024 r. przez Banque de France wykazało, iż chociaż płatności kartą są w tej chwili dominujące (używa ich 62% respondentów), 60% przez cały czas uważa dostęp do gotówki za „ważny lub bardzo ważny”.
Respondenci wymienili anonimowość (40%), natychmiastowe rozliczenie (37%) i lepszą kontrolę nad wydatkami (31%) jako najważniejsze zalety fizycznych pieniędzy. Krytycy ostrzegają, iż całkowity zakaz gotówki może budzić obawy dotyczące nadzoru finansowego i podważać wolności osobiste.
Darmanin przyznał, iż istnieją te obawy, ale argumentował, iż nielegalny obieg gotówki stwarza większe ryzyko systemowe.
„Dobrze, iż monitorujemy notariuszy, banki i nieruchomości” — powiedział — „ale nadszedł czas, abyśmy przyjrzeli się równoległym obiegom gotówki, które całkowicie omijają formalną gospodarkę”. We Francji każda płatność gotówką powyżej 1000 euro na rzecz podmiotu zawodowego jest zabroniona i karana grzywną w wysokości do 5%, chyba iż dana osoba nie ma konta bankowego ani innych środków płatności cyfrowej.
W przypadku transakcji między osobami prywatnymi limit wynosi 1500 euro, chyba iż strony podpiszą pisemną umowę z pełnymi imionami i nazwiskami oraz danymi kontaktowymi, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Gospodarki i Finansów. Na szczeblu UE Parlament Europejski uchwalił dyrektywę nakładającą na cały blok sztywny limit w wysokości 10 000 euro na transakcje gotówkowe od 2027 r.
Według Komisji Europejskiej celem jest zamknięcie luk, które umożliwiają grupom przestępczym anonimowe przemieszczanie dużych kwot.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/618025-france-minister-ban-cash/