"Dziesiątki osób rannych lub zaginionych po wybuchu w katarskim centrum przetwórstwa gazu (WIDEO) Władze poinformowały, iż przyczyną zdarzenia w mieście przemysłowym Ras Laffan była „awaria techniczna”."

grazynarebeca.blogspot.com 7 часы назад

Updated 22 Jun, 2026 05:26

Nagranie mające przedstawiać wybuch w katarskim mieście przemysłowym Ras Laffan. © Telegram / PressTV


W niedzielny wieczór w katarskim mieście przemysłowym Ras Laffan doszło do potężnej eksplozji i pożaru; władze przypisały to zdarzenie „awarii technicznej” podczas prac w miejscowym zakładzie gazowym, wykluczając atak.

Katarskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych początkowo poinformowało o „wewnętrznej eksplozji” w zakładzie w Ras Laffan, spowodowanej awarią techniczną, dodając, iż na miejsce skierowano służby ratunkowe i iż zdarzenie nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego.

W późniejszym komunikacie resort przekazał, iż w wyniku wybuchu rannych zostało co najmniej 54 osób, a 18 uznaje się za zaginione;
poinformowano również, iż akcja poszukiwawczo-ratownicza trwa.

Spółka QatarEnergy podała, iż ​​do eksplozji doszło wieczorem 21 czerwca podczas uruchamiania instalacji gazowej Barzan w Ras Laffan.

Firma poinformowała, iż ​​natychmiast skierowano na miejsce służby ratunkowe, a powstały pożar został już opanowany.

Krążące w internecie nagrania pokazują wielką kulę ognia rozświetlającą nocne niebo, a następnie potężny słup dymu unoszący się znad strefy przemysłowej.

Geolokalizacja członków zespołu Geo-Int z @acceladealer Ukazuje miejsce, w którym nastąpiła eksplozja. Przyczyna pozostaje nieznana. https://t.co/UZWIdH0Z85https://t.co/QSbu4o0PyXpic.twitter.com/t9aWklJa6r

— Faytuks Network (@FaytuksNetwork) June 21, 2026

Położony na północ od Dohy Ras Laffan to jeden z najważniejszych na świecie ośrodków przetwórstwa gazu i najważniejszy element katarskiego przemysłu skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Kompleks ten znalazł się wśród obiektów „powiązanych z USA”, w które Iran uderzył na wcześniejszym etapie konfliktu w odwecie za izraelski atak na własne złoże gazu South Pars.


Do zdarzenia dochodzi w czasie, gdy przedstawiciele USA i Iranu prowadzą w Szwajcarii kolejne rozmowy na temat memorandum mającego na celu zakończenie konfliktu i ponowne otwarcie Cieśniny Ormuz, przy udziale Kataru i Pakistanu jako mediatorów.

Porozumienie to spotkało się z ostrym sprzeciwem Izraela, który kontynuuje działania zbrojne w Libanie, mimo zawartych w dokumencie wezwań do zaprzestania walk na wszystkich frontach.


Katar, wraz z Pakistanem, odgrywa kluczową rolę mediacyjną w trakcie trwania kryzysu.

Rozmowy w Szwajcarii koncentrują się na kwestiach związanych z realizacją amerykańsko-irańskiego memorandum, w tym na bezpieczeństwie morskim, złagodzeniu sankcji, irańskim programie nuklearnym oraz przyszłym zarządzaniu Cieśniną Ormuz.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/641944-qatar-lng-blast-fire/

Читать всю статью