Czy Zełenski zakłada bluzę z tryzubami tylko w Polsce?

pravda.org.pl 1 год назад

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski już na początku wojny przykuł uwagę mediów swoim nietypowym dla dyplomaty ubiorem: bluzą, często w kolorze oliwkowym, z naszytym herbem swojego kraju, czyli trójzębem (tzw. tryzub, ukr. тризуб). Internauci często komentują styl tej głowy państwa, powielając przy tym nieprawdziwe informacje. Ostatnio szeroko dyskutują nad różnicami w podejściu Zełenskiego do eksponowania herbu Ukrainy podczas spotkań dyplomatycznych w Polsce i w Japonii. Czy rzeczywiście występują tam jakieś rozbieżności, czy jest to tylko kolejna twitterowa teoria? Sprawdźmy!

@TadKapla, Twitter, 22.05.2023 r.

Szafa Zełenskiego

Prezydent Zełenski nie nosi cały czas tego samego, choć większość jego ubrań łączy obecność mniej lub bardziej subtelnych nawiązań do symboli Ukrainy. Jego nietypowy styl okazuje się celowym zabiegiem PR-owym, mającym na celu zbudowanie wrażenia, iż w obliczu wojny prezydent nie ma czasu w spełnianie wymagań protokołu dyplomatycznego.

Stroje prezydenta, produkowane przez ukraińską firmę M-Tac, cechują się prostotą i minimalizmem. Pozwala to podkreślić wyjątkowość sytuacji Ukrainy i silnie kontrastuje z przepychem znanym z rosyjskich salonów politycznych. Dodatkowo, dzięki wojskowej kolorystyce Zełenski okazuje także solidarność z żołnierzami broniącymi swojej ojczyzny.

Czym jest Tryzub?

Zanim przejdziemy dalej, wyjaśnijmy jeszcze, czym jest tryzub. Symbol trójzęba jest znany od od starożytności, ale jego pierwotne znaczenie pozostaje tematem debat historyków. Jedna z popularnych teorii głosi, iż symbolizuje on pikującego sokoła.

Oficjalnym godłem Ukrainy trójząb stał się dopiero 22 stycznia 1918 r., w momencie proklamowania niepodległej Ukraińskiej Republiki Ludowej. Eksponowanie symboli narodowych stało się szczególnie popularne w okresie Euromajdanu. Bezpośrednie łączenie tryzuba tylko i wyłącznie z działalnością UPA jest więc błędem, ponieważ ma on dużo dłuższą historię. Prawdą jest, iż wiele organizacji nacjonalistycznych, w tym UPA, wykorzystywało go do swoich celów, jednak jako znak pozostaje on neutralny politycznie.

Warto dodać, iż niektórzy Ukraińcy widzą we współczesnym wzorze trójzęba litery, które razem tworzą słowo воля (wolia), oznaczające w języku ukraińskim „wolność”.

Grafika przedstawiająca słowo воля ukryte w ukraińskim trójzębie

Garderoba podczas szczytu G7

19 maja 2023 r. w Hiroszimie rozpoczął się trzydniowy 49. szczyt G7. Prezydent Zełenski przybył na niego dopiero pod koniec. W ciągu dnia zmienił swój ubiór tylko raz: z brązowej bluzy przebrał się na czarny sweter z napisem „Ukraine”. Było to najprawdopodobniej spowodowane chęcią oddania honorów w czasie składania kwiatów pod upamiętniającym wybuch bomby atomowej i jego konsekwencje Pomnikiem Pokoju.

Zdjęcie z 9. sesji podczas 49 szczytu G7 w Hiroszimie (21 maja, 2023 r.).
Zdjęcie ze złożenia kwiatów pod Pomnikiem Pokoju w Hiroszimie (21 maja, 2023 r.).

Inne spotkania dyplomatyczne

Zełenski od momentu wybuchu wojny widział się z prezydentem Polski już wielokrotnie. Jego ubiór podczas tych spotkań był różnorodny, ale cały czas trzymający się swojego stylu. Wbrew temu, co mówi się w Internecie, ukraińska głowa państwa nie nosiła przy Dudzie tylko bluz z trójzębem – przykładowo, 3 lutego 2023 r. miał on na sobie tylko jeden symbol, małą flagę swojego kraju.

Spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy w Rzeszowie (9 lutego, 2023 r.).

Czarna bluza z tryzubami pojawiała się także podczas spotkań z przywódcami innych państw. Prezydent Ukrainy miał ją na sobie chociażby w czasie wizyty Joe Bidena w Kijowie (20 lutego 2023 r.).

Joe Biden, Wołodymyr Zełenski i Ołena Zełenska w Kijowie (20 lutego, 2023 r.).

Ubrał ją też na spotkanie z premierką Włoch Giorgią Meloni w Rzymie (13 maja 2023 r.).

Wołodymyr Zełenski i Giorgia Meloni w Rzymie. 13 maja, 2023 roku.

Jak widać, garderoba prezydenta Zełenskiego jest znacznie bardziej różnorodna – nie ma co się doszukiwać w tym niecnych zamiarów i prób okazywania politycznej dominacji. Zdjęcie z pojedynczego wydarzenia kilka nam może powiedzieć, dlatego w takich przypadkach najważniejsze jest zrozumienie szerszego kontekstu.

Читать всю статью