Эксперт с горечью отзывается о действиях Трампа. Это может быть «полный провал»

news.5v.pl 22 часы назад

Zdaniem dr Karola Szulca, amerykanisty z Uniwersytetu Wrocławskiego, jeśli Biały Dom rzeczywiście wycofa się ze starań osiągnięcia porozumienia pokojowego między Rosją i Ukrainą, będzie to przyznanie się do „całkowitej porażki”.

– Za działaniami USA nie stoi żadna przemyślana strategia – powiedział ekspert.

Dr Szulc stwierdził przy tym, iż Rosja „nigdy tego pokoju nie chciała”. – To była całkowita naiwność ze strony Stanów Zjednoczonych i tych, którzy chcą, aby wojna się skończyła – ocenił.

Ekspert o zachowaniu Trumpa: Postrzega politykę w sposób autorytarny


Politolog powiedział także, iż decyzje w tej sprawie podejmowane przez Donalda Trumpa nie są związane z żadną strategią, która umożliwiłaby osiągnięcie ostatecznego celu.

Zobacz również:


Prezydent USA postrzega politykę w sposób autorytarny. Jego zdaniem dwóch silnych mężczyzn (on i Putin – red.) może porozumieć się nad głowami wszystkich innych. On lubi deale, choć rzadko je osiąga. Ponadto wielokrotnie wypowiadał się o Putinie jako prawdziwym mężu stanu. Żywił przekonanie, iż łatwo będzie mógł się z nim dogadać. Ale to nie jest strategia, tylko percepcja rzeczywistości Trumpa, iż jeżeli coś powie, to to się stanie – podkreślił dr Szulc.

Według niego, jeżeli ktoś ma strategię prowadzenia negocjacji pokojowych, to nie wymienia wziętych znikąd terminów, których nie da się dotrzymać, a do rozmów zaprasza każdą z zaangażowanych stron.

Zmiana taktyki w Moskwie. „Donald Trump tupnął nóżką”


Amerykanista zauważył, iż zapowiedź wycofania się z rozmów między Rosją i Ukrainą świadczy o zniecierpliwieniu prezydenta USA. – Oto Putin, kolega jak sam go określił, nie chce się bawić w jego grę – powiedział dr Szulc.

Zobacz również:


– Teraz Trump tupnął nóżką i mówi: jeżeli tak, to my teraz pobawimy się z innymi – zaznaczył.

Zapytany, co zdarzy się w najbliższych tygodniach, odpowiedział, iż „prawdopodobnie nie wydarzy się nic”.

Dr Szulc spodziewa się, iż Rosja nie zmieni swojego postępowania, które polega na „terroryzowaniu ukraińskiej ludności i atakach na cele cywilne, gdyż nie może poradzić sobie z Ukraińcami na polu walki”.

Porozumienie pokojowe w Ukrainie. Jakie są możliwe scenariusze?


Politolog nakreślił dwa możliwe scenariusze najbliższych wydarzeń na linii WaszyngtonMoskwaKijówBruksela. Pierwszy zakłada powrót Trumpa do prowadzonej od dekad amerykańskiej polityki sojuszu z UE.

Zobacz również:


Zaznaczył, iż z jednej strony nie musi to oznaczać wsparcia USA dla Ukrainy, z drugiej europejska motywacja do udzielenia pomocy Ukrainie może osłabnąć.

W ocenie Szulca to scenariusz negatywny, gdyż oznacza zamrożenie konfliktu i większe straty po stronie Ukraińców, w tym ofiary wśród ludności cywilnej.

– Drugi scenariusz jest pozytywny. Jako Europejczycy dostaliśmy już dostatecznie mocno po twarzy od Trumpa i wiemy już, iż musimy wziąć sprawy w swoje ręce, nie licząc na mniejsze lub większe wsparcie ze strony USA. W końcu sojusznicy na Zachodzie zrozumieją, iż pokój z Rosją jest możliwy tylko i wyłącznie w jeden sposób – przez siłę. Rosjanie muszą tę wojnę przegrać, bo inaczej żadnego pokoju z nimi nie będzie – podkreślił dr Szulc.

Zobacz również:



W Berlinie powstanie „Kamień Pamięci dla Polski 1939–1945”Deutsche Welle



Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd? Napisz do nas

Dołącz do nas
Читать всю статью