W przeddzień wizyty Prezydenta i Premiera Rzeczypospolitej w USA i 25 rocznicy przyjęcia Polski do NATO
.
Kim jest pan generał:
Leon Stanisław Komornicki (ur. 26 kwietnia 1947 w Wolbromku) – generał dywizji Wojska Polskiego w stanie spoczynku.
W 1965 ukończył liceum w Wołowie. W latach 1965–1968 był podchorążym Oficerskiej Szkoły Wojsk Pancernych im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu. Służbę zawodową rozpoczął w 1968 jako dowódca plutonu czołgów w 8 Pułku Czołgów Średnich w Żaganiu. Następnie pełnił obowiązki starszego oficera operacyjnego w 3 Drezdeńskim Pułku Czołgów Średnich w Żaganiu (1969–1972), a po ukończeniu Akademii Wojsk Pancernych im. marszałka Rodiona Malinowskiego w Moskwie (1974–1977) oficera operacyjnego Wydziału Operacyjnego Sztabu 11 Drezdeńskiej Dywizji Pancernej w Żaganiu (1978–1979). W 1979 został dowódcą 8 Pułku Czołgów Średnich w Żaganiu.
W latach 1981–1984 był słuchaczem Akademii Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych ZSRR w Moskwie.
W 1986 został wyznaczony na szefa sztabu, a w 1987 na dowódcę 5 Saskiej Dywizji Pancernej w Gubinie. W 1989 został szefem sztabu – zastępcą dowódcy Śląskiego Okręgu Wojskowego we Wrocławiu, a od września 1990 dowódcą Warszawskiego Okręgu Wojskowego. We wrześniu 1992 został szefem Inspektoratu Szkolenia – zastępcą szefa Sztabu Generalnego WP. Funkcję tę pełnił do 1997. W 1998 zwolniony do rezerwy. Prezes Wojskowej Federacji Sportu. Członek Gospodarczego Gabinetu BCC[1]
Od 1991 do chwili obecnej przewodniczący zarządu Fundacji Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Współtwórca Pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, który został odsłonięty 17 września 1995 w Warszawie. Od 1998 przedsiębiorca i właściciel firmy doradczej, członek rad nadzorczych. Wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego[2].
Za: https://pl.wikipedia.org/wiki/Leon_Komornicki
Jakich kolegów ma pan generał:
Stowarzyszenie Euro-Atlantyckie (SEA) – niedochodowa, ogólnopolska organizacja pozarządowa z zakresu polityki zagranicznej, obronności oraz stosunków międzynarodowych.
Cele SEA:
Działania na rzecz jak najpełniejszego udziału Polski w NATO, Unii Europejskiej oraz innych instytucjach bezpieczeństwa międzynarodowego
- Prowadzenie prac koncepcyjnych z zakresu polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obronności Polski
- Działalność oświatowa dotycząca polityki Polski oraz stosunków międzynarodowych
Stowarzyszenie organizuje odczyty, spotkania dyskusyjne i konferencje na temat integracji politycznej i wojskowej, opracowuje analizy i ekspertyzy oraz prowadzi działalność wydawniczą.
Zarząd
- Prezes: Jerzy Marek Nowakowski[1]
- Wiceprezes: Piotr Łukasiewicz
- Wiceprezes: Antoni Wierzejski
- Członek zarządu: Leon Komornicki
- Członek zarządu: Adam Jelonek
- Członek zarządu: Stanisław Onyszkiewicz
- Członek zarządu: Norbert Augustynowicz
Komitet założycielski
- Andrzej Ananicz
- Kazimierz Dziewanowski
- Przemysław Grudziński
- Janusz Onyszkiewicz
- Piotr Szczepański
Rada Wykonawcza
- Przewodniczący: Janusz Onyszkiewicz
- Wiceprzewodniczący: Jerzy Maria Nowak
W deklaracji założycielskiej przyjętej 29 marca 1994 33 członków założycieli SEA stwierdzało, że:
Kształtująca się od czterech lat w Europie i na świecie sytuacja tworzy dla Polski szanse, jakich nie miała, od co najmniej dwóch stuleci. Powstała perspektywa korzystnej zmiany polskiego położenia geopolitycznego poprzez usunięcie podwójnego oskrzydlenia (od Wschodu i od Zachodu), które dwukrotnie doprowadziło do utraty przez nas niepodległości. Otwierające się dziś możliwości wejścia Polski w skład zintegrowanej i pomyślnie się rozwijającej unii państw europejskich połączone z wejściem do europejskich i euroatlantyckich struktur bezpieczeństwa jeżeli zostaną urzeczywistnione położą kres owemu oskrzydleniu i zapewnią naszemu krajowi trwałe poczucie bezpieczeństwa.Tej szansy nie wolno zmarnować. Jednym ze środków prowadzących do tego celu jest stworzenie, wzorem innych krajów, szerokiego forum obywatelskiej refleksji nad sprawami bezpieczeństwa państwa, które powinno ułatwić nie tylko lepsze i szersze rozumienie zagadnień polityki zagranicznej ale także sprzyjać porozumieniu co do głównych zagadnień związanych z polską racją stanu. Nierządowy charakter Stowarzyszenia nie tylko ułatwia prowadzenie otwartych dyskusji ale daje także lepszą możliwość otwartej wymiany poglądów z partnerami i rozmówcami zagranicznymi.
Co można przeczytać jeszcze w związku z działalnością SEA:
Akademia Euro-Atlantycka
Akademia Euro-Atlantycka to cykl szkoleniowy obejmujący 10 specjalistycznych wykładów. Celem przedsięwzięcia jest wzbogacenie wiedzy słuchaczy o zagadnienia dotyczące: spraw euroatlantyckich, interesów Polski w NATO i Unii Europejskiej, mechanizmów funkcjonowania organizacji zbiorowego bezpieczeństwa, polityki zagranicznej Polski zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego, roli i zadań NATO, polityki bezpieczeństwa i obrony Unii Europejskiej oraz obronności Polski, demokratyzacji stosunków międzynarodowych, kultury obronnej i strategicznej, historii integracji europejskiej w kontekście polityki bezpieczeństwa i obrony, polskiej polityki gospodarczej w ujęciu bezpieczeństwa i obronności, modernizacji polskiej armii, polskiego przemysłu pracującego na rzecz instytucji obrony i bezpieczeństwa kraju i cyberbezpieczeństwa. Akademia Euro-Atlantycka to: debaty, odczyty, konferencje, warsztaty, spotkania dyskusyjne. Wykłady prowadzone są przez wybitnych ekspertów – uczestników polskiego życia publicznego, również we współpracy z instytucjami zajmującymi się problematyką obronności Polski oraz polityką zagraniczną i bezpieczeństwem narodowym. Wykład inauguracyjny „Relacja USA – Rosja – UE: wyzwania i zagrożenia dla polskiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa” odbył się 19 kwietnia 2017[2].
Warsaw Transatlantic Forum
Z okazji 60-lecia Sojuszu Północnoatlantyckiego, 10-lecia przystąpienia Polski do NATO i 15-lecia Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego, 12–13 marca 2009 Stowarzyszenie wraz z Centrum Stosunków Międzynarodowych zorganizowało I Forum Transatlantyckie na Uniwersytecie Warszawskim. Debatowano m.in. nad przyszłością NATO oraz sytuacji w Afganistanie. Podczas Forum omawiano także wyzwania dla światowego pokoju, dziedzictwo Bronisława Geremka oraz stosunki transatlantyckie i rolę Stanów Zjednoczonych w podejmowaniu globalnych wyzwań.
Za: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stowarzyszenie_Euro-Atlantyckie#Akademia_Euro-Atlantycka
(wytłuszczenia w tekście moje – PZ)
A teraz posłuchajmy „podcastu” zatytułowanego:
„Putin SZYKUJE ATAK na Polskę?! Gen. Komornicki o PLANACH Rosji”
Inne publikacje bardzo aktywnego medialnie gen. Komornickiego:
https://defence24.pl/strona-autora/leon-komornicki
https://nowakonfederacja.pl/autor/gen-leon-komornicki
Pewien znamienny komentarz gen. Komornickiego z jesieni 2023 r.
„ -Najwyżsi dowódcy WP, którzy w momencie (wojna w Ukrainie i wojna w Izraelu oraz szczyt kampanii wyborczej) mając przez wiele lat wiele okazji do złożenia dymisji, dopiero teraz ją składają, mając świadomość, iż ten akt zostanie wykorzystany w walce politycznej, zachowali się haniebnie!”
za: https://www.tysol.pl/a111302-gen-leon-komornicki-o-dymisji-generalow-zachowali-sie-haniebnie