Художник выбран для создания "современного витража" в соборе Нотр-Дам

pch24.pl 5 часы назад

Katedra paryska Notre-Dame po ceremonii otwarcia 7 i 8 grudnia powróciła do swoich sakralnych funkcji. Kolejne prace rekonstrukcyjne potrwają jednak jeszcze kilka lat. Katedra została odbudowana w większości zgodnie z oryginałem, ale zakusy na odciśnięciu na niej jakiejś „współczesnej pieczęci” realizowane są nadal. Na początku było głośno o pomyśle wymiany iglicy, później pojawił się pomysł „wymiany sprzętów”, w tej chwili ciągle realizowane są kontrowersje wokół witraży.

Właśnie ogłoszono, iż artystka Claire Tabouret została wybrana do stworzenia sześciu współczesnych witraży, które zastąpią niektóre witraże autorstwa Eugène’a Viollet-le-Duca w katedrze Notre-Dame. Wspólny komunikat w sprawie wyboru tej artystki wydał Pałac Elizejski i diecezja paryska. Projekt ten nie ma jednak jednomyślnego poparcia i krytykuje go m.in. Narodowa Komisja Architektury i Dziedzictwa Kulturowego.

10 dni po ceremonii ponownego otwarcia katedry Notre-Dame-de-Paris, Pałac Elizejski i Archidiecezja Paryska ogłosiły we wspólnym oświadczeniu, iż sześć dużych przęseł południowych kaplic katedry zostanie zaprojektowanych przez francuską artystkę Claire Tabouret. 43-letnia artystka jest znana na świecie, a jak informuje komunikat „jej dzieła trafiały do ​​dużych kolekcji i ważnych muzeów, zarówno we Francji, jak i w Stanach Zjednoczonych i Chinach”. Tabouret, która w tej chwili mieszka w Kalifornii, jest malarką i będzie współpracować przy tworzeniu witraży z warsztatami mistrza szklarstwa Simona-Marqa, słynącego z tworzenia dzieł o tematyce religijnej. Warsztaty te zrealizowały m.in. projekt dużego witrażu autorstwa Imi Knoebela dla katedry w Reims.

Jednak obrońcy dziedzictwa sprzeciwiają się projektowi, którego ukończenie zaplanowano na koniec 2026 r. Według komunikatu prasowego prezydenta i archidiecezji wymiana „spełnia wymagania katedry, zarówno pod względem bardzo wysokiej jakości artystycznej projektu, jak i integracji architektonicznej”. Komunikat mówi o architektonicznej i tematycznej „adekwatności witraży” i „poszanowaniu programu figuratywnego wybranego przez diecezję paryską w odniesieniu do Pięćdziesiątnicy”.

Jednak jeszcze w lipcu tego roku, Narodowa Komisja Architektury i Dziedzictwa Kulturowego jednogłośnie zagłosowała przeciwko montażowi współczesnych okien. Zdaniem ekspertów, prace te zniszczyłyby dziedzictwo sakralne budynku. Dodano, iż witraże zaprojektowane przez Eugène’a Viollet-le-Duca zostały uratowane przed płomieniami i nie ma potrzeby ich wymiany. Petycję w tej sprawie podpisało 245 000 osób.

BD

Читать всю статью