Mateusz Gawęda Trio, wystąpi na trasie koncertowej w Chinach. Krakowskie trio od 1 do 8 grudnia zagra 6 koncertów w Chongqing, Nanning, Shenzhen, Szanghaju, Xiamen. Tournee organizowane jest w ramach projektu JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata”.
Mateusz Gawęda Trio, koncertować będzie w Chinach od 1 do 8 grudnia. Trio w skład którego wchodzą: Mateusz Gawęda (fortepian), Alan Wykpisz (kontrabas), Grzegorz Pałka (perkusja) zagra w sumie 6 koncertów. Formacja rozpocznie trasę w Szanghaju 1 grudnia w klubie Lincoln Center, następnie 4 grudnia wystąpi w Chongqing w klubie NUTS oraz 5 grudnia Chengdu w Streaming Records. W kolejnych da-niach trio zagra: 6 grudnia w Xiamen w RealLive and Books, 7 grudnia w Nanning w Malt House Jazz Club oraz zakończy w 8 grudnia w Shenzhen w klubie Lavo.
Mateusz Gawęda Trio istnieje od 2014 roku i wykonuje swój autorski program złożony z kompozycji lidera zespołu, inspirowanych wszelkimi gatunkami muzycznymi, głównie jazzem z lat 60., muzyką europejską XX wieku oraz muzyką współczesną. Słowa, które najlepiej mogłyby opisać muzykę zespołu to świeżość, dojrzałość, emocje, zabawa i ciemność.
Grupa podczas trasy koncertowej w Chinach, wykona autorski repertuar, w skład którego wchodzą utwory z dwóch studyjnych płyt: “Falstart” (2018) oraz “Overnight Tales” (2016). Trio przygotowało także utwór specjalny dla azjatyckiej publiczności, utwór „Prelude in E Minor” Fryderyka Chopina. W czerwcu zeszłego roku formacja koncertowała w Japonii i Chinach, gdzie wystąpiła m.in. w klubach Pit Inn w Tokio oraz Blue Note w Szanghaju, a listopadzie tego roku zagrała trasę koncertową w Korei Płd., gdzie wystąpiła m.in w klubie Evans Jazz Club w Seulu.
Koncerty Mateusz Gawęda Trio w Chinach organizowane są przez Fundację JAZZ PO POLSKU w ramach projektu JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata”. Przyjął on formę międzynarodowej trasy koncertowej i jest inspirowany dokonaniami polskiego podróżnika, Pawła Edmunda Strzeleckiego, który jako pierwszy Polak okrążył świat (1834-1843). Strzelecki odbył niezwykłą podróż w latach 1834-1843 podczas, której prowadził rozległe badania geologiczne i geograficzne, przyczyniając się do rozwoju wiedzy o współczesnym świecie.
Tourne JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” rozpoczęło się w maju 2023, a w jego ramach już odbyło się już ponad 150 wydarzeń w 20 krajach na całym świecie, w tym wielokrotnie w Chinach.
Projekt JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” realizowany jest przez Fundację JAZZ PO POLSKU. Patro-nat honorowy nad projektem objęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Partnerami projektu są: Instytut Adama Mickiewicza, Polskie Linie Lotnicze LOT, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Fundacja Instytut Dyplomacji Gospodarczej. Partnerem Strategicznym projektu jest Województwo Podlaskie.
Partnerami chińskiej edycji projektu jest Instytut Polski w Pekinie, Konsulat Generalny RP w Kantonie, Konsulat Generalny RP w Szanghaju. Sponsorem chińskiej edycji projektu jest firma Allrango.
Patroni medialni: Trójka Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa, Jazz TV, Jazz Forum, Jazz Soul, Chiny 24.com.
MATEUSZ GAWĘDA TRIO
Mateusz Gawęda – piano, Alan Wykpisz – kontrabas – Grzegorz Pałka – perkusja
- 1.12, Shanghai, Lincoln Center
- 4.12, Chongqing, NUTS Live House
- 5.12, Chengdu, Streaming Records
- 6.12, Xiamen, RealLive and Books Live House
- 7.12, Nanning, Malt House Jazz Club
- 8.12, Shenzhen, Lavo * feat Zhizhi Zhou
Mateusz Gawęda Trio istnieje od 2014 roku i wykonuje swój autorski program złożony z kompozycji lidera zespołu, inspirowanych wszelkimi gatunkami muzycznymi, głównie jazzem z lat 60., muzyką europejską XX wieku oraz muzyką współczesną. Słowa, które najlepiej mogłyby opisać muzykę zespołu to świeżość, dojrzałość, emocje, zabawa i ciemność. W 2016 roku trio nagrało debiutancki album pt. “Overnight Tales”, który był i jest bardzo entuzjastycznie odbierany przez publiczność oraz krytyków (m.in. otrzymał nomina-cję do nagrody Fryderyki 2017 w kategorii Muzyka Jazzowa – Fonograficzny Debiut Roku). W 2018 ukaza-ła się kolejna płyta zespołu pt. „Falstart”.
https://mateuszgaweda.com
“[…]W kształtowaniu własnego stylu w nowych czasach warto poszukać świeżego znaczenia, a tutaj klu-czem wydaje się być globalna synteza inspiracji. Mateusz Gawęda, hołdując tej zasadzie, zdaje się sukce-sywnie zmierzać w stronę pianistyki totalnej, rozwijając tym samym koncepcję progresywnego tria forte-pianowego, gdzie swoje miejsce maję uznane składy tak znakomitych pianistów, jak Marilyn Crispell, Vi-jay Iyer czy Matthew Shipp. Gawęda, idealnie odnajdując się w tej wizji pełnej matematyki, świetnie pro-wadzi swój zespół – czasem bardzo przestrzennie, precyzyjnie, niejednoznacznie, czasem blisko idiomowi jazzowemu. To cała prawda o muzyce tria – wymagająca, inteligentna, pulsująca wielością znaczeń i roz-wiązań, na wskroś emocjonalna, bardzo złożona i intelektualna. Podobno tak właśnie funkcjonują wielkie muzyczne osobowości.”
Tomasz Łuczak (Polish-Jazz.blogspot)
Mateusz Gawęda – pianista, kompozytor, na koncie współpracę z takimi artystami jak Billy Hart, John Scofield, John Medeski, Ralph Alessi, Gianni Gebbia, Albert Beger, Maciej Obara, Janusz Muniak i wielo-ma innymi. Inspiracje czerpie głównie z takich muzyków jak Agustí Fernández, Mathew Shipp, Herbie Hancock, Ahmad Jamal, Igor Strawiński czy Wojciech Kilar, ale najbardziej z miłości do muzyki i potrzeby odkrywania świata… W ostatnich latach eksploruje również tematy związane z duchowością oraz szeroko pojętym rozwojem wewnętrznym. Na swoim koncie ma 14 wydanych albumów. Zdobywca licznych na-gród na większości najważniejszych konkursów w kraju. Występował na większości polskich festiwali jaz-zowych. W czerwcu 2023 wraz ze swoim trio odbył trasę koncertową w Japonii i Chinach, gdzie również został zarejestrowany materiał na nowy album zespołu. Za album Mateusz Gawęda Trio „Overnight Tales” został nagrodzony m.in. nominacją do nagrody Fryderyki 2017 w kategorii Muzyka Jazzowa – Fonogra-ficzny Debiut Roku. w tej chwili pracuje nad autorskim solowym projektem pt. „Overnight Spells”. Od 2022 roku współtworzy kadrę Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych “Cho-Jazz” w Chodzieży.
Alan Wykpisz – kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor, improwizator, edukator. Absolwent Akad-emii Muzycznej w Krakowie oraz w Katowicach. Wykładowca na Akademii Muzycznej im. K. Penderec-kiego w Krakowie w klasie gitary basowej. Laureat takich konkursów jak Jazz Hoeilaart 2011, Bass Copen-hagen 2012 czy Jazz Nad Odrą 2015. Koncertował na wielu festiwalach w krajach takich jak Kuwejt, Katar, Hiszpania, USA, Kanada, Belgia, Chiny, Korea, Indonezja, Malezja czy Indie. Wraz z zespołem High Defi-nition Quartet był nominowany do nagrody FRYDERYK 2014 (Płyta „Hopasa”) , a z Triem Mateusza Gawędy do FRYDERYKA 2016 za „Overnight Tales”, z zespołem Natalia Kordiak Quintet nominowany do nagrody FRYDERYK 2020 (Płyta „Bajka”) za najlepszy debiut fonograficzny. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury. Koncertował z takimi artystami jak Janusz Muniak, Randy Brecker, Dave Liebman, Aga Zaryan, Joel Frahm, Adam Pierończyk, Paweł Kaczmarczyk, Mateusz Gawęda, Anna Gadt czy Michał Ur-baniak. Jest liderem własnego zespołu „Alan Wykpisz Project”.
dr Grzegorz Pałka – perkusista urodzony w 1994 roku w Krakowie. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie dra hab. Łukasza Żyty oraz dra Wojciecha Fedkowicza. Wielokrotnie nagradzany na konkursach i festiwalach perkusyjnych oraz jazzowych o znaczeniu zarówno międzynarodowym, jak i krajowym: Jazz Juniors, Krokus Jazz Fe- stiwal, Blue Note Jazz Competition, International Drumfest. W roku 2016 oraz 2018 za wybitne osiągnięcia artystyczne otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Trzy- krotnie nominowany do nagrody Fryderyki w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku (Ma- teusz Gawęda Overnight Tales, Łukasz Kokoszko New Chal-lange, Natalia Kordiak Bajka). Swoją wiedzę i umiejętności udoskonalał na lekcjach prowadzonych przez wybitnych in- strumentalistów takich jak: Billy Drummond, Eric Harland, Marcus Gilmore, Kendrick Scott, Da- mion Reid, Ari Hoenig, Dennis Mackrel. Jego działalność koncertową reprezentują między in-nymi występy na prestiżowych festiwalach w Europie (JazzAhead, London Jazz Festival, Palatia Jazz Fes-tival, Sopot Jazz Festival, Jazz Jamboree, etc.), Azji (Nine Gates Festival, Ubud Village Jazz Fe- stival, etc.) oraz Ameryce Północnej (All Souls Jazz Festival, Indy Jazz Fest, etc.). W swoim dorobku artystycznym może pochwalić się współpracą z wieloma wybitnymi mu- zykami z kraju i nie tylko, min.: Janusz Muniak, Danny Grissett, Henryk Miśkiewicz, Peter Bernstein, Dominik Wania, Andrzej Olejniczak, Marek Napiórkowski, Jacek Niedziela-Meira, Andy Middletone, Dorota Miśkiewicz, Jorge Vis-tel, Grzegorz Nagórski, Rafał Sarnecki, Piotr Orzechowski, Kuba Badach, Szymon Mika, Paweł Kaczmar-czyk, Justyna Steczkowska i wielu innych.
Mateusz Gawęda Trio “Timmy 3000” | JAZZ PO POLSKU Warsaw Live Sessions 2023
Mateusz Gawęda “Lullaby For Maya” | JAZZ PO POLSKU Warsaw Live Sessions 2023
Więcej informacji: www.jazzpopolsku.pl
Kontakt:
Jakub Krzeszowski
[email protected]
500 785 338
Redakcja: Leszek B. Ślazyk
e-mail: [email protected]
© www.chiny24.com