Według ministra obrony, Władysława Kosiniaka-Kamysza vel „Tygrysek”, Polska powinna rozpocząć budowę bunkrów i rowów przeciwczołgowych wzdłuż granicy z Rosją i Białorusią, podobnie jak kraje bałtyckie.
W czwartek, podczas wystąpienia na antenie Radia ZET, minister obrony narodowej, także wicepremier, został zapytany, czy Polska powinna podjąć działania w kierunku budowy bunkrów, rowów i okopów wzdłuż granicy z Białorusią i Rosją.
„Tak” – potwierdził wicepremier. Dopytywany, dlaczego zatem Polska jeszcze tego nie robi, skoro już w trakcie prac są państwa bałtyckiej odparł: „przygotowujemy cały plan”.
„Znaczy, my to robimy de facto. To pytanie traktuję trochę szerzej, jako umocnienie granicy” – powiedział szef MON.
„Naprawiamy zaporę na granicy polsko-białoruskiej, wzmacniamy tę zaporę. Jest zgrupowanie wojskowe cały czas zlokalizowane na Podlasiu w województwie lubelskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim, wspierające Straż Graniczną, czyli obecność wojska i wydatki z tym związane są najwyższe w historii w roku 2024” – zaznaczył.
Kosiniaka-Kamysza dopytano jeszcze budowę bunkrów. „Nie sprowadzajmy tego do jednego działania, tylko całościowe działanie wzmacniające” – odpowiedział.
„Obecność wojska, wojska sojuszniczego, przeciwdziałające jakimkolwiek możliwością, czy utrudniające możliwości przemieszczania się, i taki plan jest przygotowywany” – dodał polityk.
Niedawno minister Władysław Kosiniak-Kamysz zaproponował przeznaczenie ponad 400 miliardów euro z unijnego funduszu pandemicznego na rozwój przemysłu obronnego w celu dalszej pomocy Ukrainie.
Pod koniec stycznia br. Estonia, Łotwa i Litwa uzgodniły budowę bałtyckiej linii obronnej, która ma wzmocnić ich granice z Białorusią i Rosją. Koncepcja instalacji obronnych opiera się na decyzjach podjętych na Szczycie NATO w Madrycie, w których podkreślono, iż sojusznicy muszą być gotowi do obrony terytorium od pierwszego metra i muszą zostać opracowane nowe regionalne plany obronne.
Stworzona zostanie sieć bunkrów, punktów wsparcia i linii zaopatrzeniowych. Jak pisaliśmy tydzień temu, łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych wzdłuż granicy z Rosją. To element pierwszej linii obrony wzdłuż tej granicy.
W kolejnym etapie rowy przeciwczołgowe zostaną wzmocnione tzw. smoczymi zębami. Łotwa buduje wzdłuż granicy z Rosją i Białorusią łańcuch umocnień, złożony z różnego rodzaju przeszkód. Pierwsza linia budowana jest w pobliżu przejścia granicznego Terehova w gminie Ludza, w odległości około kilometra od rosyjskiej granicy. Pierwszy odcinek umocnień, liczący 20 km, ma zostać ukończony w ciągu czterech miesięcy. Długość granicy łotewsko-rosyjskiej wynosi ponad 283 km.
Daniel Głogowski
Ekspert w swojej dziedzinie – Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.
More here:
„Tygrysek” uważa, iż polska powinna zacząć budować na granicy z Rosją bunkry i okopów