Размышления по поводу 79-й годовщины освобождения Советской Армией концлагеря Освенцим

wiernipolsce1.wordpress.com 7 месяцы назад
Refleksje w dniu 79 rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz przez Armię Radziecką

Moralna elastyczność „prawa międzynarodowego”

Czy obecne ofiary izraelskiego ludobójstwa w Gazie mają inny status niż ofiary hitlerowskiego ludobójstwa w okresie II WŚ ?

Czy Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze jest władny wydawać wyroki jedynie zgodne z interesami anglosasko-syjonistycznych ludobójców?

Przypomnijmy tylko:

-nadgorliwy „skuteczny pośpiech” w przypadku aresztowania i skandalicznego procesu Slobodana Miloševica, który ostatecznie „zmarł w więzieniu”;

-„powściągliwość” w stosunku do przywódców Armii Wyzwolenia Kosowa UÇK – byłego premiera i prezydenta Kosowa Hashima Thaci, a także takich osób jak: Kadri Veseli, Jakup Krasniqi i Rexhep Selimi.

-zakusy pod adresem Władimira Putina, aby postawić go przed MTS w związku z przebiegiem SOW na Ukrainie,

-ostatnie, pokrętne, prawdziwie talmudyczne orzeczenie MTS w sprawie zbrodni izraelskich sił zbrojnych w Gazie.

A oto punkty wyroku tymczasowego MTS.

Zgodnie z Konwencją o zapobieganiu ludobójstwu Izrael musi powstrzymać się od zabijania „członków tej grupy” (czyli ogólnie Palestyńczyków ze Strefy Gazy) lub powodowania u nich poważnych obrażeń ciała lub zdrowia psychicznego. A także od celowego tworzenia nieznośnych warunków życia w celu całkowitego lub częściowego fizycznego zniszczenia mieszkańców enklawy, zatrzymując przyrost naturalny”.

za: https://www.kp.ru/daily/27559.5/4883605/ ( tłum. PZ)

Szerszy komentarz

Izrael powinien zapewnić, iż jego siły zbrojne nie dopuszczają się aktów ludobójstwa w Strefie Gazy; powinien też podjąć środki na rzecz poprawy sytuacji humanitarnej – oświadczył MTS. Trybunał nie nakazał przy tym natychmiastowego przerwania ognia w Strefie Gazy, o co apelowała RPA w swoim wniosku.

Odczytywanie orzeczenia, wydanego przez 17-osobowy zespół sędziowski, rozpoczęło się o godz. 13. Przewodnicząca MTS Joan E. Donoghue poinformowała, iż trybunał nie odrzuci tej sprawy i ma uprawnienia do jej rozpatrzenia.

„Trybunał doskonale zdaje sobie sprawę ze skali ludzkiej tragedii, która trwa w regionie i jest głęboko zaniepokojony z powodu dalszych ofiar śmiertelnych i cierpienia ludzi” – oświadczyła Donoghue.

15 spośród 17 sędziów opowiedziało się na środkami nadzwyczajnymi, o które wnioskowała RPA – z wyjątkiem jednak nakazania Izraelowi przerwania operacji w Strefie Gazy. Sędziowie uznali, iż Izrael „powinien podjąć wszelkie środki będące w jego mocy, by zapobiec popełnieniu aktów objętych artykułem 2” konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. Izrael powinien w ciągu miesiąca poinformować trybunał o poczynionych krokach.

W szczególności, Izrael powinien zapewnić, by jego armia nie dopuszczała się aktów ludobójstwa. Powinien też zapobiegać wszelkim publicznym wypowiedziom, które mogłyby zostać uznane za podżeganie do ludobójstwa w Gazie, jak również – karać za takie wypowiedzi. Trybunał nakazał także Izraelowi podjęcia działań, które umożliwią dostarczenie do Strefy Gazy pomocy humanitarnej. Ponadto Izrael nie może pozwolić na niszczenie dowodów, które mogłyby zostać wykorzystane w sprawie dotyczącej ludobójstwa.

Ogłoszona w piątek decyzja ma charakter przejściowy. Trybunał nie wypowiadał się bowiem w sprawie zarzutów o ludobójstwo; takie postępowanie może trwać latami. RPA w swoim wniosku oskarżyła Izrael o popełnianie ludobójstwa na Palestyńczykach w Strefie Gazy podczas operacji zbrojnej przeciwko palestyńskiemu Hamasowi. Izrael zaś argumentował, iż oskarżenia takie są rażącym zniekształcaniem historii, a działania państwa żydowskiego są aktem samoobrony. Apelował też do sędziów, by odrzucili wniosek.

Działania, o które zaapelował w piątek MTS mają więc na celu zapewnienie, iż gdy sędziowie będą rozważać istotę oskarżeń zawartych we wniosku złożonym przez RPA, Palestyńczycy w Gazie będą mogli korzystać z pewnego rodzaju ochrony – wyjaśnia BBC.

Wyroki Trybunału są prawnie wiążące i ostateczne, nie ma jednak możliwości ich egzekwowania. Izrael mógłby w ogóle pominąć orzeczenie MTS, może też jednak przekonywać, iż już podejmuje kroki na rzecz spełnienia żądań trybunału – prognozuje BBC.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu, komentując piątkowe orzeczenie MTS podkreślił, iż oskarżenia o ludobójstwo są „oburzające”. Zapewnił, iż Izrael będzie przez cały czas robił „to, co konieczne”, aby się bronić. Wysoki rangą przedstawiciel Hamasu Sami Abu Zuhri oznajmił zaś, iż decyzja trybunału „przyczynia się do izolacji Izraela i ujawnienia jego zbrodni w Strefie Gazy”.

Szef dyplomacji palestyńskiej Rijad al-Maliki ocenił, iż sędziowie MTS „opowiedzieli się za prawem międzynarodowym”. Jak podkreślił, Palestyna wzywa państwa świata „łącznie z siłą okupacyjną, Izraelem”, by zapewniły wdrożenie nakazów trybunału. Władze RPA uznały orzeczenie trybunału za „decydujące zwycięstwo” prawa międzynarodowego.

Rządząca w Strefie Gazy palestyńska organizacja terrorystyczna Hamas przeprowadziła 7 października 2023 roku zbrojny najazd na Izrael, w wyniku którego zginęło około 1200 osób, w większości cywilów. W trwających do dziś działaniach odwetowych Izraela śmierć poniosło blisko 26 tys. Palestyńczyków, a 90 proc. z ponad 2 mln mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy. Zniszczeniu uległa co najmniej połowa wszystkich budynków na tym terytorium”.

za: https://www.pb.pl/mts-izrael-musi-podjac-wszelkie-niezbedne-srodki-by-zapobiec-ludobojstwu-w-strefie-gazy-1206665

(podkreślenia moje -PZ)

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości nakazał Izraelowi zapobieganie ludobójstwu, ale nie zażądał zawieszenia broni

„Na początku tego miesiąca Republika Południowej Afryki zwróciła się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) o podjęcie środków nadzwyczajnych w celu zakończenia walk w Gazie, w których zginęło ponad 26 000 Palestyńczyków.

Republika Południowej Afryki oskarżyła Izrael o popełnienie ludobójstwa w ofensywie w odpowiedzi na atak bojowników Hamasu (uznanych za organizację terrorystyczną) na Izrael w październiku ubiegłego roku. Izrael domagał się zakończenia tego postępowania.

W piątkowej( 26.01.2024 r.) decyzji sędziowie orzekli, iż Izrael musi podjąć wszelkie dostępne w jego mocy środki, aby zapobiec ludobójstwu jego żołnierzy i przyczynić się do poprawy sytuacji humanitarnej.

Chociaż Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości nie nakazał zawieszenia broni, stwierdził, iż będzie kontynuował sprawę o ludobójstwo, orzekając, iż Palestyńczycy są chronieni na mocy Konwencji o ludobójstwie z 1948 r. Sąd w rzeczywistości nie podjął decyzji w sprawie zarzutów ludobójstwa.

Reakcja na decyzję sądu

Dzisiejszy dzień oznacza zdecydowane zwycięstwo międzynarodowych praworządności i istotny kamień milowy w poszukiwaniu sprawiedliwości dla narodu palestyńskiego” – stwierdziło w oświadczeniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Południowej Afryki. Obecnie, zdaniem Pretorii, „Izrael nie ma przekonujących podstaw, aby w dalszym ciągu twierdzić, iż jego działania wojskowe są w pełni zgodne z prawem międzynarodowym, w tym z Konwencją o ludobójstwie”.

Izrael nazwał oskarżenia Republiki Południowej Afryki fałszywymi i „rażąco zniekształconymi”, twierdząc, iż dokłada wszelkich starań, aby uniknąć ofiar wśród ludności cywilnej.

Zaangażowanie Izraela w prawo międzynarodowe jest niezachwiane. Równie niezachwiane jest nasze święte zobowiązanie do dalszej obrony naszego kraju i naszego narodu. Jak każdy kraj, Izrael ma niezbywalne prawo do samoobrony, powiedział izraelski premier Benjamin Netanjahu. „Podła próba odmówienia Izraelowi tego podstawowego prawa jest rażącą dyskryminacją państwa żydowskiego i została słusznie odrzucona”. Zarzut ludobójstwa stawiany Izraelowi jest nie tylko fałszywy, ale także oburzający i przyzwoici ludzie na całym świecie powinni go odrzucić”.

Z kolei Minister Spraw Zagranicznych Autonomii Palestyńskiej Riyad al-Maliki złożył oświadczenie: „Sędziowie Trybunału Międzynarodowego ocenili fakty i wydali orzeczenie na korzyść ludzkości i prawa międzynarodowego. Wzywamy wszystkie państwa, w tym Izrael, mocarstwo okupacyjne, do zapewnienia przestrzegania wszystkich środków tymczasowych zarządzonych przez Trybunał. Jest to obowiązkowy wymóg prawny. Decyzja MTS stanowi ważne przypomnienie, iż żadne państwo nie stoi ponad prawem. Powinno to służyć jako sygnał alarmowy dla Izraela i tych, którzy przyczynili się do jego ugruntowanej bezkarności”.

Za: https://ehorussia.com/new/node/30376

PZ

Читать всю статью