Орбан приветствовал Нетаньяху и удивил его заявлением. «Принципиальное решение»

news.5v.pl 18 часы назад

„Premier Netanjahu w Budapeszcie, najbezpieczniejszym miejscu w Europie” – napisał w czwartek premier Węgier po przyjęciu izraelskiego gościa.

Orban niejednokrotnie określał Węgry jako najbezpieczniejsze miejsce dla społeczności żydowskiej w Europie. Po wybuchu wojny pomiędzy Hamasem a Izraelem Węgry były adwokatem Izraela w UE, wykorzystując do tego m.in. prezydencję w Radzie UE w drugiej połowie 2024 r.

Policja w Budapeszcie konsekwentnie zakazywała też propalestyńskich demonstracji, a w rodzinnej miejscowości Orbana – Felcsut – w listopadzie 2023 r. zorganizowano mecze piłki nożnej w ramach eliminacji do Euro 2024 Izraela ze Szwajcarią i Rumunią.

Budapeszt. Viktor Orban staje za premierem Izraela


Budapeszt okazał się też bezpieczny dla samego Netanjahu, dla którego jest to druga oficjalna podróż zagraniczna po wydaniu nakazu jego aresztowania przez Międzynarodowy Trybunał Karny w listopadzie 2024 r. za działania wojenne w Strefie Gazy. Wcześniej, w lutym, Netanjahu odwiedził USA i został przyjęty w Białym Domu przez Donalda Trumpa.

Sędziowie MTK wydając nakaz stwierdzili, iż istnieją uzasadnione podstawy, by sądzić, iż Netanjahu i jego były szef obrony są odpowiedzialni za czyny obejmujące morderstwa, prześladowania i głód jako broń wojenną w ramach „szeroko zakrojonego i systematycznego ataku na ludność cywilną Gazy”.

Zobacz również:


Wojna w Strefie Gazy. Węgry przeciwko decyzji MTK, chcą opuścić organ


Samo zaproszenie do złożenia wizyty na Węgrzech zostało wystosowane przez Orbana do izraelskiego premiera jako znak protestu przeciwko decyzji MTK. W dniu przylotu Netanjahu do Budapesztu szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas ogłosił, iż kraj wystąpi z Trybunału.

Węgierskie media już w połowie 2024 r. informowały, iż rząd Orbana rozważa takie posunięcie.

„Nadszedł czas, aby Węgry dokonały przeglądu tego, co robimy w organizacji międzynarodowej, która jest objęta sankcjami USA” – napisał z kolei Orban w lutym na platformie X.

W czwartek polityczny Orban podtrzymał chęć wycofania się z MTK, tłumacząc, iż decyzje organu w sprawie Izraela pokazały, iż „stał się on polityczny”.

Sam Netanjahu uznał tę deklarację za „odważną i pryncypalną”. Tymczasem rzecznik Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze Fadi El Abdallah podkreślił, iż „Węgry przez cały czas są zobowiązane do współpracy z MTK”.

Węgry z zamiarem opuszczenia MTK. Procedura potrwa choćby rok


Izrael odrzucił oskarżenia, które według tego kraju są motywowane politycznie i podsycane antysemityzmem. Twierdzi, iż MTK stracił wszelką legitymację, wydając nakazy przeciwko demokratycznie wybranemu przywódcy kraju korzystającego z prawa do samoobrony.

Węgry są stroną Statutu Rzymskiego, ustanawiającego MTK, teoretycznie są zobowiązane do egzekwowania jego nakazów. Jednak zdaniem rządu w Budapeszcie, Statut nie został w tym kraju ogłoszony, gdyż uznano go za niekonstytucyjny. Na tej podstawie zapowiadał, iż w przypadku wizyty na Węgrzech przywódcy Rosji Wladimira Putina, również ściganego przez MTK, nie zostałby on zatrzymany.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Anitta Hipper przyznała w środę, iż ewentualne wycofanie się Węgier z MTK zajmie przynajmniej rok, a do tego czasu państwo jest zobowiązane do wykonywania decyzji sądu.

Do tego czasu państwo musi przestrzegać zobowiązań wynikających ze Statutu Rzymskiego, ustanawiającego MTK, w tym obowiązku współpracy z Trybunałem przy prowadzonych śledztwach i postępowaniach, które zostały wszczęte przed datą złożenia wypowiedzenia.

Wizyta Netanjahu na Węgrzech potrwa do niedzieli.

Źródło: Reuters

Zobacz również:



Hennig-Kloska w „Graffiti” o awanturze w Sejmie: Prawicy puszczają nerwyPolsat NewsPolsat News



Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd? Napisz do nas

Dołącz do nas
Читать всю статью