Новые рецепты. Купание в море только после продувания в алкотестер

dailyblitz.de 9 месяцы назад
Zdjęcie: nowe-przepisy.-kapiel-w-morzu-tylko-po-dmuchnieciu-w-alkomat


W nadchodzącym sezonie urlopowym na kąpieliskach Trójmiasta będzie obowiązywać surowa zasada: przed wejściem do wody każdy plażowicz będzie musiał przejść kontrolę trzeźwości przy użyciu alkomatu. To zaledwie jedna z licznych zmian, jakie czekają na przybyłych na plażę.

Nowe przepisy kąpieliskowe mają na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa plażowiczom, a także uświadomienie o niebezpieczeństwach wynikających z kąpieli pod wpływem alkoholu. Zarządcy miejscowych kąpielisk podjęli tę decyzję w odpowiedzi na wzrost liczby interwencji ratowników, mimo iż ich liczba z każdym rokiem rośnie.

Kontrola trzeźwości przed kąpielą: Nowa zasada na trójmiejskich plażach

Jak informuje lokalny portal trojmiasto.pl, kąpieliska strzeżone w Trójmieście będą miały nowe zasady odnośnie wejścia do wody. Wszyscy chcący skorzystać z kąpieli na plaży będą musieli poddać się badaniu trzeźwości. W przypadku stwierdzenia obecności alkoholu, plażowiczom nie będzie wolno wejść do wody.

„Ludzie często nie zdają sobie sprawy, jak dużo alkoholu mogą mieć we krwi po spożyciu choćby niewielkiej ilości napojów. Liczymy, iż kontrola alkomatem uświadomi im, iż pod wpływem alkoholu kąpiel w Bałtyku to zbyt duże ryzyko” – przyznał jeden z koordynatorów miejskich kąpielisk.

Nowe zasady będą obowiązywać na wszystkich kąpieliskach strzeżonych w Trójmieście, które w tym roku otworzą swoje bramy dla plażowiczów. Planowane jest uruchomienie 20 takich miejsc – dziewięć w Gdańsku, siedem w Sopocie oraz cztery w Gdyni.

Akcja ratownicza na własny koszt i wzrost liczby patroli straży miejskiej

Ratownicy wodni zdają sobie sprawę, iż kontrola trzeźwości wszystkich plażowiczów jest niemożliwa, dlatego wprowadzono dodatkowy zapis do regulaminu kąpieliskowego. Osoby, u których wykryto alkohol podczas interwencji ratowniczej, zostaną obciążone kosztami akcji ratowniczej.

Władze miast postanowiły także zwiększyć liczbę patroli straży miejskiej na kąpieliskach. Funkcjonariusze będą monitorować plażowiczów pod kątem spożywania alkoholu poza wyznaczonymi strefami.

Dzięki dotacji celowej od Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, trójmiejskie samorządy będą mogły sfinansować dodatkowe patrole straży miejskiej oraz akcje ratunkowe na kąpieliskach.

Zmiany mają na celu zmniejszenie liczby utonięć

Nowe środki mają przeciwdziałać rosnącej liczbie utonięć, które notuje się na polskich plażach. Według oficjalnych danych policji, tylko w 2023 roku na terenie całego kraju odnotowano 192 przypadki utonięć osób, co stanowi wzrost w stosunku do lat poprzednich.

Najwięcej przypadków utonięć zanotowano w województwach pomorskim, wielkopolskim, małopolskim i zachodniopomorskim. Policja podkreśla, iż aż 34 z tych przypadków miało związek z alkoholem.

Ignacy Michałowski

Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw. W działalności społecznej angażował się w różne projekty i inicjatywy, które miały na celu poprawę jakości życia ludzi, zwłaszcza tych z ubogich społeczności. Był również zaangażowany w walkę o prawa człowieka. Kontakt z redakcją: [email protected]

Читать всю статью