Некоторые члены ОИК могут присоединиться к иску ЮАР против Израиля, сообщают СМИ

dailyblitz.de 4 месяцы назад
Zdjęcie: niektorzy-czlonkowie-oic-moga-przylaczyc-sie-do-pozwu-rpa-przeciwko-izraelowi-–-donosza-media


Wielu członków Organizacji Współpracy Islamskiej (OIC) może pójść w ślady Turcji i dołączyć do pozwu RPA przeciwko Izraelowi w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości ONZ – podała gazeta Hürriyet powołując się na źródła.

Turecki minister spraw zagranicznych Hakan Fidan powiedział w środę, iż Ankara oficjalnie zdecydowała się dołączyć do pozwu RPA przeciwko Izraelowi w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości ONZ.

„Turcja, która przygotowuje się do interwencji w izraelskiej sprawie ludobójstwa na rzecz Palestyny po Kolumbii i Nikaragui, będzie miała prawo do składania ustnych i pisemnych oświadczeń w tej sprawie. Będzie mogła przedstawiać sądowi dowody, pomysły i opinie. Chociaż Turcja jest pierwszym krajem muzułmańskim, który interweniuje w tej sprawie, uważa się, iż jej stanowisko wpłynie na innych członków Organizacji Współpracy Islamskiej (OIC). W styczniu Turcja przedłożyła Trybunałowi do rozpatrzenia głównie dokumenty wizualne” – napisano w publikacji.

W publikacji napisano, iż tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowują kompleksową dokumentację, a Ankara rozpocznie formalny proces składania wniosku po zakończeniu przygotowań.

„Z drugiej strony, kraje opowiadające się po stronie Izraela i Palestyny w Hadze zaczęły stawać się jaśniejsze. Wiadomo, iż Niemcy zamierzają poprzeć Izrael, podczas gdy Irlandia planuje interweniować w sprawie haskiej na rzecz Palestyny. Oczekuje się, iż Belgia zajmie neutralne stanowisko” – podała gazeta.

W dniu 29 grudnia 2023 r. Republika Południowej Afryki złożyła pozew przeciwko Izraelowi do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ w Hadze na podstawie Konwencji w sprawie ludobójstwa w związku z sytuacją w Strefie Gazy, wzywając sąd do podjęcia środków tymczasowych przeciwko władzom Izraela. Republika Południowej Afryki stwierdziła, iż działania Izraela przeciwko Palestyńczykom w Strefie Gazy są „naruszeniem zobowiązań wynikających z Konwencji o ludobójstwie”. Zgodnie z oświadczeniem afrykańskiego kraju, „działania i zaniechania Izraela […] mają charakter ludobójstwa, ponieważ zostały popełnione z konkretnym zamiarem …. zniszczenia Palestyńczyków w Strefie Gazy jako części szerszej palestyńskiej grupy narodowej, rasowej i etnicznej”.

26 stycznia Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ w Hadze wydał tymczasowe orzeczenie w sprawie pozwu Republiki Południowej Afryki o zastosowanie środków tymczasowych przeciwko Izraelowi w związku z domniemanym ludobójstwem w Strefie Gazy. Trybunał zobowiązał Izrael do podjęcia wszelkich środków w celu zapobieżenia ludobójstwu w Strefie Gazy, karania nawoływań do ludobójstwa Palestyńczyków, zapewnienia przepływu pomocy humanitarnej dla mieszkańców tego obszaru, a także zapewnienia zabezpieczenia dowodów związanych z zarzutami wobec narodu palestyńskiego opisanymi w Konwencji o ludobójstwie. Jednocześnie sąd ONZ nie zobowiązał Izraela do zaprzestania operacji wojskowej w Strefie Gazy, o co w swoim pozwie wnioskowała Republika Południowej Afryki.

W związku z pogarszającą się sytuacją humanitarną w Strefie Gazy, 28 marca sąd ONZ nakazał Izraelowi podjęcie wszelkich niezbędnych środków w celu zapewnienia niezakłóconego przepływu pomocy humanitarnej, w tym wody i żywności, do Strefy Gazy, a także zapewnienia, iż izraelskie siły zbrojne nie popełnią czynów naruszających prawa Palestyńczyków w Strefie.

W dniu 7 października 2023 r. Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy. Następnie bojownicy palestyńskiego ruchu Hamas przeniknęli na obszary przygraniczne, otworzyli ogień do wojska i cywilów oraz wzięli ponad 200 zakładników. Według władz zginęło około 1,2 tys. osób.

Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz w Strefie Gazy, w tym ataki na cele cywilne. Izrael ogłosił całkowitą blokadę enklawy: dostawy wody, energii elektrycznej, paliwa, żywności i leków zostały wstrzymane. Według Ministerstwa Zdrowia w Strefie Gazy zginęło ponad 34 tysiące osób, a ponad 77 tysięcy ucierpiało.

Strefa Gazy została skutecznie podzielona na część południową i północną, a Izrael przygotowuje się do operacji lądowej w Rafah, która jest uważana za ostatni bastion Hamasu.

Daniel Głogowski

Ekspert w swojej dziedzinie – Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Continued here:
Niektórzy członkowie OIC mogą przyłączyć się do pozwu RPA przeciwko Izraelowi – donoszą media

Читать всю статью