Награждены боевые водолазы WS

polska-zbrojna.pl 11 часы назад

Czekaliśmy na tę chwilę wiele lat. Jesteśmy dumni, iż nurkowie bojowi w końcu mają swój znak specjalny. To symbol naszej wymagającej służby – mówią operatorzy, którzy zostali uhonorowani znakiem „Nurek Wojsk Specjalnych”. Wyróżnienie otrzymali specjalsi z GROM-u, Jednostki Wojskowej Komandosów, Formozy i Centrum Szkolenia WS.

– od dzisiaj z dumą możemy prezentować na mundurze symbol, który dowodzi, iż jesteśmy nurkami bojowymi – mówi jeden z wyróżnionych żołnierzy z Jednostki Wojskowej Komandosów. Dodaje, iż długo czekali na takie wyróżnienie. – Wykonywanie działań pod wodą jest bardzo wymagające i obciążające dla zdrowia. Cieszymy się, iż poprzez ten znak specjalny nie tylko wyróżnia się najlepszych, ale i integruje całe środowisko nurkowe w wojskach specjalnych – podkreśla. Operator kilka dni temu otrzymał srebrny znak specjalny „Nurek Wojsk Specjalnych”.

Uroczystość wręczenia znaków specjalnych odbyła się w Gdyni. Z rąk dowódcy Komponentu WS gen. dyw. dr. Sławomira Drumowicza wyróżnienia odebrało 84 operatorów z czterech jednostek: GROM-u, Formozy, Jednostki Wojskowej Komandosów oraz Ośrodka Szkolenia Nurkowego, który podlega Centrum Szkolenia WS. Znaki specjalne nurkom bojowym przyznano po raz pierwszy. Było to możliwe dzięki ubiegłorocznej decyzji ministra obrony w sprawie wprowadzenia znaku specjalnego „Nurek Wojsk Specjalnych”.

REKLAMA

– To forma wyróżnienia żołnierzy WS, którzy mają kwalifikacje do wykonywania prac podwodnych. Jednocześnie jest to element integrujący i określający przynależność nurków wojsk specjalnych do międzynarodowej społeczności nurków bojowych NATO – zaznacza ppłk Mariusz Łapeta, rzecznik prasowy DKWS-u.

Zgodnie z przepisami nurkowie bojowi mogą otrzymać znaki specjalne w czterech klasach, czego wyrazem są kolory: czarny, złoty, srebrny i brązowy. Rodzaj wyróżnienia zależy od kwalifikacji, stażu służby w wojskach specjalnych oraz różnego rodzaju osiągnięć specjalnych. Najłatwiej o brązowy znak nurka WS. Taki symbol może otrzymać operator, który ma kwalifikacje nurka bojowego, legitymuje się co najmniej 300 godzinami prac pod powierzchnią wody i służy co najmniej trzy lata w strukturach WS. Z kolei czarny znak nurka, a więc najwyższą jego klasę, otrzymają żołnierze, którzy pod powierzchnią wody działali co najmniej przez 500 godzin, służą minimum dziewięć lat w strukturach WS i legitymują się szczególnymi osiągnięciami w wykonywaniu prac podwodnych. Spośród 84 wyróżnionych operatorów 12 otrzymało czarny znak, 18 złoty, 18 srebrny, a 36 brązowy.

Znaki specjalne dla nurków bojowych niezależnie od ich klasy są tej samej wielkości i mają wymiary 36 × 42 mm. Znak przedstawia czarną głowę nurka w kapturze z założoną maską nurkową oraz ustnikiem i wężami oddechowymi. U podstaw emblematu znajduje się biało-czerwona szarfa o kształcie fali morskiej. Istotnym elementem znaku jest zaś trójząb (w zależności od klasy wyróżnienia może mieć on kolor czarny, złoty, srebrny lub brązowy). Nurkowie bojowi znak specjalny mogą nosić na kurtce munduru galowego, wyjściowego, bluzie wyjściowej marynarskiej oraz na kurtce munduru służbowego.

Magdalena Kowalska-Sendek
Читать всю статью