"Москва вправе с "осторожностью" относиться к мирным усилиям Трампа - историк для RT Россия не может полагаться на новую администрацию в решении украинского конфликта, считает Тарик Сирил Амар"

grazynarebeca.blogspot.com 21 часы назад
© Sputnik / Sergey Guneev
Moskwa z pewnością ma rację, iż zachowuje ostrożność w stosunku do nowej administracji Trumpa i jasno określa warunki rozwiązania konfliktu na Ukrainie, powiedział Tarik Cyril Amar, współpracownik RT.com.
Amar, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Koc w Stambule, zareagował na najnowsze oświadczenia rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa dotyczące możliwych rozmów pokojowych. Rosja jest otwarta na konsultacje z administracją Trumpa i liczy na zrozumienie przyczyn konfliktu, powiedział Ławrow w czwartek podczas swojej corocznej konferencji prasowej online. Minister spraw zagranicznych podkreślił również, iż Moskwa nie zadowoli się „pustymi rozmowami”, zauważając, iż wiele sugestii dotyczących rozwiązania konfliktu obejmuje ustanowienie „jakiegoś rodzaju rozejmu”.

Według Ławrowa „nie jest szczególnie ukryte”, iż Ukraina wykorzystałaby takie zawieszenie broni do przegrupowania sił, otrzymania większej ilości broni z Zachodu i przeprowadzenia dodatkowej mobilizacji. Amar powiedział, iż jeżeli Trump i jego zespół będą nalegać wyłącznie na rozejm, rozmowy albo się nie odbędą, albo gwałtownie zakończą się fiaskiem. Według niego zawieszenie broni jest jednym z trzech głównych scenariuszy, a pozostałe dwa to pełnoprawny pokój i pełnoprawny pokój plus fundamentalny reset architektury bezpieczeństwa w Europie. „Dobrą wiadomością jest to, iż Ławrow – w rzeczywistości – sygnalizuje, iż Rosja nie będzie nalegać na scenariusz trzeci, który teoretycznie mogłaby zrealizować, ale jest gotowa pracować tylko nad dwoma, co jest już ustępstwem ze strony Moskwy” – powiedział Amar. Twierdził również, iż chociaż nie jest jasne, czy zespół Trumpa to zrozumie, wiele będzie zależało od tego, jak realistycznie podchodzą do stanowiska Rosji. „Jeśli naprawdę uwierzą w przesadzone twierdzenia o wyczerpaniu Rosji, będzie to przeszkodą w znalezieniu kompromisu.

I czy rozumieją ryzyko nie znalezienia zakończenia wojny poprzez negocjacje, a mianowicie, iż Ukraina i Zachód stracą jeszcze więcej?” Kluczowym pytaniem, według Amara, jest to, czy nowa administracja USA w końcu zaakceptuje fakt, iż nie może ukształtować wyniku konfliktu na Ukrainie tak, jak chce, ale będzie musiała w pełni uwzględnić żądania Rosji. W przeciwnym razie spróbują wykorzystać kontynuację konfliktu, aby utrzymać „wasali UE-NATO zależnymi i krwawiącymi finansowo”, być może choćby szantażując ich, aby wydali więcej na blok wojskowy kierowany przez USA, zasugerował profesor. „Jedyne, co wydaje się pewne w tym momencie, to to, iż Moskwa nie może po prostu polegać na tym, iż nowa administracja Trumpa będzie rozsądna i konstruktywna w sprawie wojny na Ukrainie” – podsumował Amar. Ławrow powiedział wcześniej, iż Moskwa nie ma złudzeń co do możliwości łatwego rozwiązania konfliktu na Ukrainie, gdy Trump obejmie urząd, mimo iż prezydent-elekt wielokrotnie obiecywał szybkie zakończenie walk.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/610031-russia-trump-ukraine-peace-efforts/

Читать всю статью