Макрон: Израилю придется долго бороться с ХАМАС

dailyblitz.de 1 год назад
Zdjęcie: macron:-izrael-bedzie-musial-dlugo-walczyc-z-hamasem


Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, iż jeżeli Izrael jest zdeterminowany, aby całkowicie zniszczyć palestyński ruch Hamas, wojna potrwa dziesięć lat i wezwał władze Izraela do bardziej precyzyjnego określenia swojego celu w konflikcie.

„Wierzę, iż władze Izraela będą teraz musiały zdefiniować swój cel w bardziej precyzyjny sposób….. Całkowite unicestwienie Hamasu – co to jest i czy ktokolwiek uważa, iż jest to możliwe? jeżeli to (jest celem – red.), to wojna potrwa dziesięć lat… Musimy więc wyjaśnić ten cel” – powiedział Macron, przemawiając na konferencji prasowej na marginesie konferencji klimatycznej ONZ (COP28) w Dubaju.

Prezydent Francji podkreślił również, iż „zniszczenie całego terytorium lub zbombardowanie całego potencjału cywilnego” nie jest „dobrą odpowiedzią na grupę terrorystyczną”.

Aplikacja Lega artis

Rozejm między Izraelem a Hamasem wygasł w piątek rano, a jego przedłużenie nie zostało oficjalnie ogłoszone. Izraelskie Siły Obronne (IDF) stwierdziły, iż palestyński ruch Hamas złamał przerwę w działaniach wojennych i otworzył ogień na terytorium Izraela, a izraelskie wojsko wznowiło walkę z palestyńskim ruchem w Strefie Gazy.

Izrael i rządzący Strefą Gazy palestyński ruch Hamas, przy mediacji Kataru, osiągnęły 22 listopada pierwsze porozumienie od czasu eskalacji konfliktu 7 października: strony zgodziły się na czterodniowe zawieszenie działań wojennych w celu wymiany kilkudziesięciu zakładników i aresztowanych. Czterodniowy rozejm rozpoczął się 24 listopada o godzinie 07:00 czasu lokalnego i został dwukrotnie przedłużony, o dwa i jeden dzień.

7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. W Izraelu, według najnowszych danych władz, zginęło około 1,4 tys. osób, liczba ta obejmuje cywilów, żołnierzy, obcokrajowców i pracowników, podano również, iż ponad 5 tys. zostało rannych.

W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.
Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie. Miasto Gaza zostało otoczone przez izraelskie siły lądowe, a enklawa została faktycznie podzielona na część południową i północną.

Liczba zabitych w Strefie Gazy od początku izraelskich ataków przekroczyła 16 tysięcy osób, ponad 35 tysięcy ucierpiało. Hamas twierdził, iż w Strefie Gazy było około 200-250 zakładników. Po zakończeniu zawieszenia broni izraelskie władze podały, iż 126 Izraelczyków i 11 obcokrajowców pozostaje zakładnikami Hamasu, 110 porwanych zostało uwolnionych.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.


Here’s Europa,Wiadomości ze świata,Wojna w Izraelu,francja,free Palestine,hamas,izarael,Macron-related post from
Macron: Izrael będzie musiał długo walczyć z Hamasem:

Читать всю статью