Конкуренция в российских правительственных кругах. Вот так Кремль латает дыры в армии. "Потерянный"

news.5v.pl 23 часы назад

Od 1 stycznia ochotnicy w Czuwaszji otrzymają 1,4 mln rubli (według aktualnego kursu 57 tys. zł). Wcześniej był to 1 mln rubli (40 tys. zł). W obwodzie smoleńskim wypłatę podniesiono do 1,2 mln (48 tys. zł) z 1 mln, a w Baszkirii zaoferowano 1,6 mln (65 tys. zł) zamiast wcześniejszych 505 tys. (20 tys. zł) ryczałtem do 31 marca. W stolicy Baszkirii, Ufie, budżet miasta zaczął wypłacać dodatkowe 700 tys. rubli (28 tys. zł) za podpisanie umowy.

Płatności regionalne są dodatkiem do płatności federalnej, która wynosi 400 tys. rubli (16 tys. zł). Największa płatność regionalna jest ustalona od 1 stycznia do 1 lutego 2025 r. w regionie Samary — 3,6 mln rubli (65 tys. zł). Kolejne są regiony Biełgorod i Niżny Nowogród, gdzie władze płacą 2,6 mln rubli (105 tys. zł) za podpisanie umowy. W Moskwie wynagrodzenie wynosi 2,3 mln rubli (93 tys. zł), a w Petersburgu — 2,1 mln (85 tys. zł). Minimalna kwota płatności zarówno z budżetu regionalnego, jak i federalnego wynosi 800 tys. rubli (32 tys. zł).

W 2024 r. wszystkie rosyjskie regiony, w tym anektowany Krym i Sewastopol, co najmniej raz zwiększyły płatności za zawarcie umowy z ministerstwem obrony. Jednocześnie jeszcze w styczniu ubiegłego roku 11 regionów nie wypłacało dodatkowego wynagrodzenia, opierając się wyłącznie na funduszach federalnych.

Rosyjscy gubernatorzy ze sobą konkurują

Aktywność gubernatorów w przyciąganiu kontrahentów do armii pokazuje, iż liczba zawartych kontraktów jest jednym z kryteriów skuteczności szefów regionów — mówi analityk polityczny Aleksiej Makarkin.

— Okazuje się, iż gubernatorzy zaczynają konkurować ze sobą o to, kto zaoferuje korzystniejsze warunki — wyjaśnia ekspert, dodając, iż gubernator, który zaoferuje niższą kwotę, jest „przegrany”.

Jednocześnie możliwości regionów nie są nieograniczone — ostrzega analityk polityczny Konstantin Kalaczew. Przypomnia, iż gubernatorzy — oprócz znalezienia pracowników kontraktowych — muszą zwiększyć liczbę robotników. — jeżeli chodzi o skuteczność zwiększenia wypłat w celu przyciągnięcia większej liczby osób, prawdopodobnie pomoże to sytuacyjnie — podsumowuje ekspert.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Łatanie dziur w rosyjskiej armii

Według wiceprzewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Dmitrija Miedwiediewa w 2024 r. prawie 440 tys. osób podpisało umowy z ministerstwem obrony. Podobne informacje przytoczył rosyjski minister obrony Andriej Biełousow. Według niego siły zbrojne zatrudniły w ciągu roku ponad 427 tys. kontraktorów.

Rosja musi uzupełnić armię walczącą w Ukrainie, ponieważ od początku inwazji na pełną skalę straciła ponad 600 tys. zabitych i rannych — podaje portal Nowa Gazieta. — Istnieje oczywisty brak chętnych do podpisania umów w ilościach potrzebnych wojsku przy obecnym poziomie strat rosyjskiej armii i intensywności walk — wyjaśnia ekspert wojskowy Paweł Łużynn.

Od lipca 2023 r. do czerwca 2024 r. Rosja wydała ok. 3 bln rubli (122 mld zł) na wypłaty dla żołnierzy, rannych i rodzin poległych. — To jedna trzecia budżetu wojskowego na 2024 r., który wynosi rekordowe 10,8 bln rubli (439 mld zł). W 2025 r. wydatki na obronę wzrosną do 13,49 bln rubli (548 mld zł), co będzie nowym rekordem i czterokrotnie wyższym poziomem niż przed wojną w 2021 r.

Читать всю статью