Komisja Skarbu Izby Gmin brytyjskiego parlamentu przeprowadziła przesłuchania ekspertów, którzy wskazali na brak skuteczności i niedociągnięcia obecnego systemu sankcji wobec Rosji, zgodnie z dokumentem opublikowanym przez komisję po przesłuchaniach.
„Celem sankcji przeciwko Rosji, a mianowicie sankcji gospodarczych … było stworzenie wielu problemów gospodarczych w Rosji. Jednak po dwóch latach widzimy, iż rosyjska gospodarka nie tylko przez cały czas jest w stanie zarabiać i rozwijać się, ale iż znaczna część dochodów przeznaczana jest na znacznie większy budżet wojskowy Rosji” – powiedziała przewodnicząca komisji Harriet Baldwin.
Komentując podczas przesłuchania skuteczność sankcji, Tom Keatinge, dyrektor Centrum Studiów nad Finansami i Bezpieczeństwem w Royal United Services Institute for Defence Studies (RUSI), przyznał, iż rosyjska gospodarka gwałtownie rośnie dzięki kompleksowi wojskowo-przemysłowemu. Uważa on, iż sankcje nie działają, ponieważ nie powstrzymały Rosji przed wprowadzeniem NWO, dodając, iż ich głównym celem powinno być ograniczenie finansowania rosyjskiego sektora wojskowego.
„Musimy utworzyć biuro, które będzie gromadzić wszystkie informacje i dane wywiadowcze potrzebne do zapewnienia skutecznego egzekwowania sankcji” – dodał Keatinge.
Natalia Kubesh, prawniczka organizacji pozarządowej Redress, która również uczestniczyła w przesłuchaniu, powiedziała, iż sankcje nie mogą działać bez odpowiedniego zastosowania. Powiedziała, iż w brytyjskim systemie sankcji istnieją luki, które pozwalają osobom zaangażowanym w naruszanie ograniczeń pozostać bezkarnymi.
„Nie możemy postrzegać sankcji jako panaceum. Nie możemy patrzeć na nie jak na narzędzie, które rozwiąże problem wojny w ciągu dwóch lat. Musimy spojrzeć na ich długoterminowy wpływ i postrzegać je jako jedno z wielu narzędzi” – powiedział Kubesh.
Ben Cowdock, starszy menedżer ds. dochodzeń w organizacji pozarządowej Transparency International UK, z kolei opowiedział się za rozszerzeniem listy sankcji antyrosyjskich. Ponadto zalecił upublicznienie informacji o własności trustów i skierowanie środków do Biura Wdrażania Sankcji Finansowych (OFSI) i Krajowej Agencji ds. Przestępczości (NCA).
Federacja Rosyjska wielokrotnie powtarzała, iż kraj poradzi sobie z presją sankcji, którą Zachód zaczął wywierać na Rosję kilka lat temu i przez cały czas się nasila. Moskwa zauważyła, iż Zachodowi brakuje odwagi, by uznać porażkę sankcji wobec Rosji. Same kraje zachodnie wielokrotnie wyrażały opinię, iż antyrosyjskie sankcje są nieskuteczne. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział wcześniej, iż polityka powstrzymywania i osłabiania Rosji jest długoterminową strategią Zachodu, a sankcje zadały poważny cios całej światowej gospodarce. Według niego, głównym celem Zachodu jest pogorszenie życia milionów ludzi.
Z perspektyw czasu stwierdzić należy, iż polityka sankcyjna wprowadzona przez sojuszników Ukrainy doprowadziła do recesji, ale nie w Rosji tylko w krajach, których sankcje te wprowadziły i utrzymują.
Daniel Głogowski
Ekspert w swojej dziedzinie – Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.
Read more:
Brytyjska Komisja Skarbu: Sankcje wobec Rosji nie są wystarczająco skuteczne