Китайское наступление в Азии. Они ищут союзников в борьбе с США.

news.5v.pl 3 дни назад

Chiny nie pozostają bierne wobec sięgających w tej chwili 245 proc. ceł nałożonych przez USA. Xi Jinping zakończył wizytę w trzech krajach Azji południowo-wschodniej, której celem było pozyskanie sojuszników w wojnie handlowej ze Stanami Zjednoczonymi i zbudowanie podwalin nowego porządku ekonomicznego w Azji.

Xi Jinping odwiedził trzy kraje członkowskie ASEANMalezję, Wietnam i Kambodżę z zamiarem podpisania nowych porozumień dotyczących wolnego handlu w regionie. Komunistyczna Partia Chin ma nadzieję na przekonanie dotkniętych cłami Donalda Trumpa państw do stworzenia nowego systemu międzynarodowej wymiany towarowej niezależnego od Stanów Zjednoczonych.

Chiny. „Wspólnota ludzkiego losu” i walka z „hegemonizmem” USA

Chiński przywódca w opublikowanych w lokalnych mediach artykułach nawoływał do stworzenia „wspólnoty ludzkiego losu” oraz przeciwstawienia się „hegemonizmowi” i „protekcjonizmowi” USA.

ZOBACZ: Chiny odpowiadają na ruch Donalda Trumpa. Pekin zdecydował o nałożeniu ceł na wszystkie towary

Xi szczególne nadzieję wiąże z Socjalistyczną Republiką Wietnamu, z którą podpisano aż 45 porozumień dotyczących współpracy również w dziedzinie najnowszych technologii oraz AI.

Xi Jinping w Malezji. Wizyta podwyższonego ryzyka

Nie wszędzie jednak chiński przywódca może czuć się bezpiecznie. W Malezji jego opancerzona limuzyna musiała być eskortowana przez policję z obawy przed atakiem ze strony muzułmańskich terrorystów. W Kuala Lumpur zamknięto aż 136 dróg, ale wizycie cały czas towarzyszyła napięta atmosfera. Malezyjscy muzułmanie sprzeciwiają się głównie prześladowaniom Ujgurów w regionie autonomicznym Sinciang.

„Cesarz domaga się poklasku”. Chiny liczą na autorytarnych braci

Song Guocheng z tajwańskiego uniwersytetu NCCU w wywiadzie dla Radia Wolna Azja przyrównał jego podróż do wizyty cesarza domagającego się poklasku, którego celem jest wyłącznie pozbycie się zalegających w chińskich magazynach towarów. – Xi liczy na zbieżność systemów politycznych, szczególnie Wietnamu i Kambodży, by za ich pośrednictwem sprzedawać towary do USA przy ominięciu sięgających 245 proc. ceł – powiedział Song.

ZOBACZ: Cła Trumpa zagrożeniem dla światowego handlu. Międzynarodowa organizacja ostrzega

Kraje ASEAN mogą być jednak niechętne zaognianiu relacji z USA, tym bardziej, iż amerykański Departament Handlu już zapowiedział, iż surowo potraktuje wszystkie państwa, które sprzymierzą się z Chinami w wojnie handlowej. Ewentualne nałożenie podobnie wysokich ceł byłoby katastrofalne dla ich opartych na eksporcie gospodarek.

Inną przeszkodą są natomiast istniejące od lat spory terytorialne w rejonie Morza Południowochińskiego.

osg/ sgo / Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Читать всю статью