Китайская компания Trina Solar установила мировой рекорд по преобразованию солнечной энергии

chiny24.com 2 недели назад

Chińska firma Trina Solar ustanowiła nowy rekord świata pod względem wydajności konwersji modułów słonecznych.

W testach laboratoryjnych, certyfikowanych przez Fraunhofer CalLab, niemiecką jednostkę badawczą zajmującą się energią słoneczną, w pełni pasywowane moduły heterozłączowe (HJT) Trina wykazały sprawność na poziomie 25,44 procent.

Pasywacja to technika stosowana w celu ograniczenia rekombinacji elektronów poprzez pasywację lub ograniczenie defektów na powierzchni ogniwa słonecznego. Warstwa ta działa jak bariera, zapobiegając rekombinacji wzbudzonych elektronów z dziurami i zamiast tego kierując je tam, gdzie mogą przyczynić się do wytworzenia prądu elektrycznego

Dzięki zwiększeniu wydajności ogniw można zmniejszyć rozmiary instalacji solarnych, a co za tym idzie – obniżyć ich koszty.

Profesor Martin Green z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Sydney, którego laboratorium przez dziesięciolecia utrzymywało rekord wydajności ogniw słonecznych, w reakcji na doniesienia z Chin powiedział, iż wynik uzyskany przez Trina Solar pokazuje potencjał technologii HJT, jednej z kilku, które walczą o to, by stać się dominującą technologią nowej generacji w tym sektorze.

Prezes i dyrektor generalny Trina Solar, Gao Jifan, powiedział, iż firma będzie intensyfikować swoje prace badawczo-rozwojowe w zakresie pasywowanej technologii solarnej, aby utrzymać pozycję lidera technologicznego.

HJT jest w tej chwili technologią stosowaną w niewielkim zakresie. Wedle szacunków firmy konsultingowej InfoLink, w 2024 roku stanowiła ona 7 procent, jeżeli chodzi o moc wysokowydajnych ogniw słonecznych, w bieżącym roku stanowić będzie 8 procent, a w 2026 roku około 9 procent w tej niszy. Oczekuje się, iż ogniwa TopCON, czyli aktywowane tunelowo ogniwa pasywne, będą stanowić większość rynku w ciągu najbliższych pięciu lat.

TOPCon, czyli Tunnel Oxide Passivated Contact jest innym rozwiązaniem mającym na celu zwiększenie wydajności ogniw w instalacjach fotowoltaicznych. W tym przypadku powierzchnia ogniwa jest pokryta dodatkowymi warstwami krzemu, które zapewniają lepszy kontakt z elektrodami i minimalizują straty energii wywołane rezystancją wewnętrzną. Technlogia ta daje ogniwa bardziej wydajne i o niższej degradacji w czasie. Jest jednak droższa od technologii HJT przez wzgląd na konieczność stosowania w niej znacznie większych ilości srebra.

I stąd wysiłki firm takich jak Trina Solar, by uzyskać podobne parametry ogniw, za to tańszych w produkcji masowej. Masowej przez duże “M”.

Wyniki uzyskane przez Trina Solar stanowią rekord dla technologii HJT, ale zarazem są istotnym krokiem w zakresie wydajności konwersji fotoelektrycznej modułów ogniw słonecznych z krzemu monokrystalicznego.

Źródło: SCMP

Leszek B. Ślazyk

e-mail: [email protected]

© www.chiny24.com

Читать всю статью