Кардинал МакЭлрори пропагандирует ошибку пацифизма. Он хочет отвергнуть теорию справедливой войны

pch24.pl 3 часы назад

Kard. Robert McElroy z San Diego w USA – jeden z największych amerykańskich przyjaciół papieża Franciszka – promuje błąd pacyfizmu i krytykuje teorię wojny sprawiedliwej.

W życiu Kościoła teorie o wojnie sprawiedliwej są tylko drugorzędnym elementem nauczania; pierwszym elementem jest to, iż w ogóle nie powinniśmy angażować się w wojnę – powiedział w rozmowie z portalem „Vatican News”.

Według kard. Roberta McElroya teoria wojny sprawiedliwej „nigdy nie daje się połączyć z Ewangelią”, niezależnie od tego, jak bardzo byłaby „umoralniona”. Według purpurata ludzie „zbyt często” wykorzystywali teorię wojny sprawiedliwej do tego, by usprawiedliwiać bynajmniej niesprawiedliwe działania.

Kardynał mówił na ten temat w związku z inauguracją nowego podmioty pacyfistycznego – Katolickiego Instytutu na rzecz Braku Przemocy (Catholic Institute of Nonviolence). Inauguracja będzie mieć miejsce w Rzymie 29 września, a kard. Robert McElroy będzie jednym z gości ceremonii. Instytut został powołany do życia przez międzynarodowy katolicki ruch pacyfistyczny, Pax Christi International.

W swojej pochwale świata pozbawionego przemocy (non-violence) kardynał McElroy powołał się na Mahatmę Gandhiego oraz Martina Luthera Kinga Jr.

Kościół katolicki od zawsze nauczał, iż choć wojna jest zawsze tragedią, to w niektórych wypadkach – jest po prostu koniecznością. W ten sposób powstała teoria wojny sprawiedliwej, nauczana przez Ojców i Doktorów Kościoła już w pierwszych wiekach, a szczególnie rozwinięta przez św. Tomasza z Akwinu.

Zgodnie z tym nauczaniem, wojna jest sprawiedliwa między innymi wtedy, kiedy jest toczona przez uprawnioną do tego władzę, w obronie danej wspólnoty albo też w obronie uciśnionych, z widokami na zakończenie jej z sukcesem oraz na sposób etyczny. Teoria wojny sprawiedliwej jest ostatnio krytykowana przez papieża Franciszka, który od momentu ataku Rosji na Ukrainę sugerował wielokrotnie, jakoby ukraińska obrona była niewłaściwa. Krytycznie o tej teorii papież wypowiadał się również w dokumentach, ostatnio na przykład w deklaracji „Dignitas infinita” Dykasterii Nauki Wiary.

Na łamach magazynu „Polonia Christiana” o herezji pacyfizmu pisał kilka lat temu ks. Grzegorz Śniadoch; a dr Paweł Milcarek opowiadał w PCh24 TV o teorii wojny sprawiedliwej.

Źródła: vaticannews.va/en, PCh24.pl

Pach

Herezja pacyfizmu

Читать всю статью