Funan Techno Canal Project w Kambodży
5 sierpnia br., od uroczystego wmurowania kamienia węgielnego rozpoczęto budowę jednego z najważniejszych infrastrukturalnych projektów inwestycyjnych Kambodży – Funan Techno Canal Project. Kanał połączy stolicę kraju, Phnom Penh, przez odcinek rzeki Mekong z prowincją Kep, położną na południu Kambodży. To rozwiązanie zapewni stolicy Kambodży dostęp do Zatoki Tajskiej i jedynego portu głębokowodnego Shianoukville, przez co zmniejszy zależność Kambodży od portów wietnamskich.
Kanał będzie miał 180 km długości, 100 metrów szerokości i 5,4 metra głębokości. Koszt jego budowy, która trwać ma 4 lata, wyniesie według założeń budżetowych 1,7 mld USD (ok. 6,7 mld PLN).
Wykonawcą generalnym projektu będzie firma China Road and Bridge Corporation (chin. 中国路桥工程总公司), która po oddaniu go do użytku otrzyma prawo do zarządzania kanałem przez 50 lat. Nowym kanałem poruszać się będą mogły statki o wyporności do 3000 ton. Kanał będzie pełnił nie tylko funkcje transportową, ale również irygacyjną. Premier Kambodży Hun Manet, który wziął udział w uroczystości inauguracyjnej, stwierdził m.in., iż kanał będzie wzmacniał “prestiż narodowy, integralność terytorialną i rozwój Kambodży”.
Kambodża jest jednym z ważniejszych partnerów dyplomatycznych i ekonomicznych Chin w Azji Południowo-Wschodniej. Obecność Chin jest w Kambodży mocno widoczna. Firmy z Państwa Środka realizują tu finansowane przez stronę chińską projekty stref ekonomicznych, autostrad, elektrowni, lotnisk, osiedli, hoteli itp. prowadzone na terenie całego kraju. Za stronę finansową projektów infrastrukturalnych odpowiadają chińskie banki. Ocenia się, iż prawie 40% z ponad 11 miliardów USD długu zagranicznego Kambodży to zadłużenie wobec Chin.
Na podstawie:
- baijiahao.baidu.com;
- 163.com;
Nowe reaktory atomowe w Chinach
Rada Państwa ChRL zatwierdziła budowę 11 reaktorów jądrowych w 6 lokalizacjach, w prowincjach JiangSu, ShanDong, GuangDong, ZheJiang i GuangXi. Całkowita wartość tych inwestycji wyniesie co najmniej 220 miliardów RMB, czyli ok. 120 mld PLN, a realizacja tych inwestycji potrwać ma około pięciu lat. Szczególnym spośród tych projektów jest druga faza budowy elektrowni jądrowej w prowincji JiangSu. Obejmuje on zastosowanie dwóch najnowszych reaktorów HuaLong-1 (chin. 华龙一号). To wysokotemperaturowe reaktory trzeciej generacji, chłodzone gazem (HTGR). Elektrownia ta będzie dostarczać ciepło do położonego w pobliżu Parku Przemysłu Chemicznego LianYunGang (chin. 连云港). Jest to pierwszy taki przypadek w historii projektów związanych z energetyką jądrową w Chinach. jeżeli przyniesie on zakładane efekty z punktu widzenia inżynieryjnego i ekonomicznego, otworzy nową przestrzeń dla wykorzystania energii jądrowej w przemyśle.
Chiny są światowym liderem rozwoju energetyki jądrowej. Budują więcej reaktorów jądrowych niż jakikolwiek inny kraj na świecie. Prognozy wskazują, iż Państwo Środka do 2030 roku prześcignie w liczbie elektrowni atomowych Francję i USA, stając się zarazem największym producentem energii jądrowej na świecie.
Według danych Chińskiego Stowarzyszenia Energii Jądrowej (CNEA, chin. 中国核能协会) w Chinach działa w tej chwili 56 reaktorów, a ich łączna moc odpowiada około 5% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną w kraju.
W ostatnich dwóch latach Rada Państwa co roku zatwierdzała budowę 10 nowych reaktorów i planuje kontynuować ten proces przez kolejne trzy do pięciu lat. Celem jest, aby do2035 roku udział wytwarzania energii jądrowej w chińskiej strukturze energetycznej osiągnął około 10%, a do 2060 roku około 18%. Oczekuje się również, iż około 2030 roku dojrzała technologia reaktorów jądrowych czwartej generacji zostanie wprowadzona do użytku komercyjnego.
Na podstawie:
- finance.sina.com.cn;
- finance.eastmoney.com;
- 163.com;
Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny
e-mail: [email protected]
Redakcja: Leszek B. Ślazyk
e-mail: [email protected]
© www.chiny24.com