Канал PingLu в процессе строительства

chiny24.com 2 месяцы назад

Do 2026 roku zostanie ukończony 134,2-kilometorwy kanał PingLu (chin. 平陆) w południowej części Chin. Połączy on wewnętrzne prowincje YunNan (chin. 云南), GuiZhou (chin. 贵州) oraz Region Autonomiczny GuangXi Zhuang (chin. 广西壮族自治区) z krajami Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) i Zatoką Tonkińską (chin. BeiBu Wan, 北部湾).

Koszt inwestycji to ok. 72,7 mld RMB (ok. 39,13 mld PLN). Projekt uruchomiono w 2022 roku z zachowaniem wszelkich standardów dotyczących ochrony środowiska i biosfery. Budowie kanału towarzyszy m.in. tworzenie „korytarzy ekologicznych”, umożliwiających zwierzętom i rybom typowe dla danych gatunków migracje.

Dzięki nowemu kanałowi trasa przewozu statkami towarów do morza zostanie skrócona o ponad 560 km. Zgodnie z założeniami kanałem do 2035 roku spławianych będzie 95,5 mln ton ładunków rocznie, a do 2050 r. 120 mln ton. Kanałem będą mogły pływać statki o ładowności do 5000 ton. Zostanie tu również wybudowana największa śluza rzeczna o długości 300 metrów i szerokości 34 metrów.

To pierwszy projekt kanału budowanego w czasach ChRL (czyli od 1949 roku), który prowadzi z akwenów śródlądowych i rzek do morza. Kanał PingLu jest częścią szkieletu nowego korytarza lądowego i morskiego na zachodzie Państwa Środka. Jego uruchomienie znacznie usprawni przewóz towarów pomiędzy południowo-zachodnimi, środkowo-południowymi zachodnimi regionami Chin oraz państwami Azji Południowo Wschodniej (ASEAN).

W tym samym czasie rozwijane są w tym regionie połączenia kolejowe, w tym kolei dużych prędkości. Tworzona infrastruktura transportowa sprzyja wzmacnianiu relacji handlowych pomiędzy Chinami a państwami ASEAN, które już dzisiaj są najważniejszym partnerem handlowym ChRL.

Na podstawie:

Na marginesie: 28 czerwca br. ruszyło nowe połączenie kolejowe cargo, które łączy Malezję, Tajlandię, Laos i Chiny. Oczekuje się, iż dzięki temu połączeniu otwarte zostaną nowe rynki w regionie a obniżeniu ulegnie koszt transportu dla lokalnych przedsiębiorstw. Czas dostawy tą trasą z Selangor (Malezja) do ChongQing (chin. 重庆, megapolis położone w południowo-zachodnich Chinach) wynosi niecałe 14 dni. W przypadku transportu morskiego (łączonego z kolejowym z któregoś z portów chińskich do ChongQing leżącego w głębi Chin) trwa do trzech tygodni. Przewiduje się, iż nowa opcja logistyczna przyczyni się do rozwoju kolejnictwa i obniży koszty transportu choćby o 30 procent.

Na podstawie:

  • mp.weixin.qq.com;
  • baijiahao.baidu.com;
  • finance.sina.com.cn;

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: [email protected]

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: [email protected]

© www.chiny24.com

Читать всю статью