Информационная служба – сигналы замечены 15.05.2025

myslpolska.info 4 часы назад

Serwis Informacyjny Myśli Polskiej (SIMP) – sygnały zauważone 15.05. 2025

Polska. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy (NASK) poinformował o możliwej próbie ingerencji w kampanię wyborczą. Chodzi o reklamy polityczne na Facebooku, które mogą być finansowane z zagranicy. Radio Maryja zwraca uwagę, że identyczne zarzuty pojawiły się w Rumunii, co doprowadziło do unieważnienia pierwszej tury wyborów prezydenckich, w której wygrał kandydat suwerenistyczny i antywojenny. Media sugerowały, iż chodzi o kandydata „prorosyjskiego”. Stacja ojca Tadeusza Rydzyka zwróciła uwagę na to, iż w komunikacie pomija się fakt, iż spoty promowały Rafała Trzaskowskiego, a atakowały Karola Nawrockiego i Sławomira Mentzena.

Polska. Suwerenistyczny kandydat na prezydenta Rumunii George Simion, poparł kandydata na prezydenta Polski Karola Nawrockiego. Spotkało się to z ostrą krytyką ze strony stronników Rafała Trzaskowskiego i Szymona Hołowni.

Polska. Brytyjska BBC (British Broadcasting Corporation) analizuje stosunek kandydatów na prezydenta Polski do kwestii ukraińskiej. Według BBC:

Według wpływowej na całym globie agencji kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen to „Skrajnie prawicowy populista (…), który w tej chwili zajmuje trzecie miejsce w sondażach, jest zagorzałym antyukraińcem i popiera porozumienie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem„.

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości Karol Nawrocki: „Sprzeciwia się członkostwu Ukrainy w UE i NATO oraz pomocy finansowej dla uchodźców, popiera natomiast wysiłek wojenny”.

Kandydat Grzegorz Braun „Zerwał ukraińską flagę z budynku ratusza i regularnie sprzeciwia się ukrainizacji Polski”

Kandydat Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski został nazwany najbardziej proukraińskim kandydatem, ale i on „obiecał zmniejszenie świadczeń socjalnych dla Ukraińców”. Według BBC, za nasilenie antyukraińskich nastrojów odpowiadają nie tylko politycy, ale i rosyjskie działania dezinformacyjne.

Polska. Na wystawie Muzeum Narodowego w Warszawie dotowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (400 000 złotych) znalazł się między innymi obsceniczny film. Wystawa „Autoportrety” pokazuje pornograficzne zdjęcia homoseksualistów.

Polska. W Muzeum Śląskim w Katowicach można zobaczyć ukraińską wystawę „Bastion. Artyści ukraińscy o wojnie”. Obok obrazów na ekspozycji pojawiły się wiersze ukraińskich poetów oraz muzyka Romana I. Drozda. Z opisu wystawy można się dowiedzieć, iż „Ukraina stała się dziś prawdziwą twierdzą, która broni nie tylko swojej niepodległości, ale całej europejskiej cywilizacji. Walka narodu ukraińskiego to odpowiedzialność całego demokratycznego świata. (…) Należy pamiętać, iż ostateczny wynik tej wojny będzie naszą wspólną przyszłością„.

Polska. Na Wirtualnej Polsce zamieszczony został tekst „W Polsce narastają antyukraińskie nastroje – alarmuje BBC. W rozmowie z portalem ukraińscy uchodźcy mówią o coraz większej wrogości wobec nich. Jak zauważono, zbliżające się wybory prezydenckie pogłębiają problem”. Według danych CBOS wynika, iż tylko połowa Polaków popiera w tej chwili przyjmowanie uchodźców z Ukrainy, podczas gdy dwa lata temu „za” było aż 81%. Dane CBOS są z marca 2025 roku.

Polska. Władze Warszawy nie chcą rozmawiać na temat prywatyzacji kamienicy przy Marszałkowskiej 66. Sprawa według Telewizji Trwam mocno obciąża kandydata na prezydenta Polski Rafała Trzaskowskiego. Warszawiacy nie zostali wpuszczeni posiedzenie Rady Miasta. Działacz lokatorski Bartosz Kurzyca powiedział: „Ja i cała grupa, tam była szarpanina z policją, ze Strażą Miejską, jesteśmy wypchnięci, a tymczasem klakierzy Platformy Obywatelskiej zajęli wszystkie miejsca na sali, a nas się nie wpuszcza”.

Polska. Grupy zorganizowanych Czeczenów biły kupców pod okiem policji w Centrum Handlowym Modlińska 6D – o czym poinformowała „Do Rzeczy”. Poseł Paweł Jabłoński napisał: ” Bandyci z Kaukazu (Czeczenia/Gruzja) atakują kupców gazem i gaśnicami. Nie przejmują się choćby policjantami – ich też atakują. To było kilka dni temu. Dziś ci sami bandyci chodzili tam swobodnie nie niepokojeni przez nikogo – a Policja tylko się przyglądała”. Z kolei poseł Sebastian Kaleta „Do Warszawy rządzonej przez Trzaskowskiego wrócił gangsterski klimat lat 90-tych. To co się dzieje przez Modlińskiej przy bierności Policji i władz miejskich poraża”.

Polska. Prezes Instytutu Myśli Schumana prof. Zbigniew Krysiak zwrócił uwagę, iż w Polsce rozkręca się fala zwolnień grupowych. Informacje te potwierdzają również media, według których z danych resortu pracy rodziny, pracy i polityki społecznej wynika, iż na koniec marca, tylko w sektorze publicznym, zgłoszono zamiar zwolnienia prawie 59 000 osób. Tymczasem miesiąc wcześniej było to nieco ponad 6 000 osób. Według prof. Krysiaka: „To wynik braku polityki gospodarczej, braku dbałości o gospodarkę, braku inwestycji”.

Polska. Prof. Barbara Engelking stanęła na czele rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jak przypomina „Tygodnik Niedziela” prof. Engelking wielokrotnie oskarżała Polaków o udział w holokauście. W wywiadzie „Newsweeka” mówiła: „Polacy stanowili główne zagrożenie dla ukrywających się Żydów. Wszak Niemcy nie chodzili po domach, nie zaglądali do lasów”. Na antenie TVN24 powiedziała: „Polacy mieli potencjał, by stać się sojusznikami Żydów i można było mieć nadzieję, iż będą się inaczej zachowywać, iż będą neutralni, iż będą życzliwi, iż nie będą do tego stopnia wykorzystywać sytuacji i nie będzie tak rozpowszechnionego szmalcownictwa”.


Polska.
Premier Donald Tusk skomentował wizytę kandydata na prezydenta Rumunii Georga Simiona w Polsce: „Rosja się cieszy. Nawrocki i jego prorosyjski rumuński odpowiednik George Simion na jednej scenie pięć dni przed wyborami prezydenckimi w Polsce i Rumunii. Wszystko jasne”. Słowa te zdumiały komentatorów politycznych. Ekspert Centrum im. Adama Smitha Robert Gwiazdowski napisał „Premier Polski po skłóceniu nas z Węgrami i Słowacją teraz postanowił nas skłócić z Rumunią.” Adam Leski z Klubu Myśli Polskiej: „Premier Tusk najpierw mówi, potem myśli. Istnieje duża szansa, ze wygra on wybory w Rumunii. Po Białorusi, Słowacji, Węgrzech, Republice Serbskiej będziemy skonfliktowani z Rumunią.” Łukasz Jastrzębski z redakcji „Myśli Polskiej” przypomniał, słowa premiera Donalda Tuska z 2022 roku: „Premier znów szarżuje. Mamy powtórkę z sytuacji z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Kilka lat temu obecny premier powiedział – Trump okazał się adekwatnie agentem rosyjskim, człowiekiem Putina i to przez cztery lata było widać jak na dłoni”.

Polska. Kandydat na prezydenta Polski Sławomir Mentzen (Konfederacja) poinformował o kolejnych groźbach, jakie otrzymał od Ukraińców. Poseł Mentzen napisał: “Mam coraz bardziej dosyć naszego kartonowego państwa. Po mojej wizycie we Lwowie dostałem maila z groźbami od Ukraińców. Od razu to zgłosiłem odpowiednim służbom. Od tego czasu minęły już prawie trzy miesiące i sprawców oczywiście nie udało się znaleźć. Teraz dostałem kolejne groźby od tych samych ludzi, tym razem w formie nagrania. Machają tym samym przerobionym zdjęciem mojej rodziny, której wtedy wysłali mi mailem”. Na dołączonym nagraniu widzimy pięciu zamaskowanych mężczyzn, którzy mówią: „Myślisz, iż twoje donosy do policji, skargi do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, myślisz, iż nas powstrzymają? Wszyscy oni są kupieni, związani i działają w interesie Ukrainy. (…) Dajemy ci ostatnią szansę żeby przeprosić [za obraźliwe słowa o UPA]. W przeciwnym razie zrezygnuj z udziału w wyborach. Zlituj się nad sobą i swoimi bliskimi. Zrobimy wszystko co możliwe, abyś nie został prezydentem. Nie potrzebujemy takiego sąsiada. Jest nas w Polsce setki tysięcy. Nie spełnisz naszych oczekiwań, naszych warunków? Zobaczysz nasze możliwości”. Wypowiedź zakończyli zawołaniem “Sława Ukraini! Herojam sława!”. Sławomir Mentzen napisał: „Zamiast grozić dzieciom, wyjazd na front. Chyba, iż na to wam odwagi już nie starcza. Każdą taką akcją tylko mnie przekonujecie, iż banderyzm jest u was dalej żywy”. Wcześniej o próbach zastraszania i atakach informował kandydat na prezydenta Polski Grzegorz Braun.

Polska. Kandydat na prezydenta Polski z ramienia Razem Adrian Zandberg stwierdził: „Znaczna część tej klasy politycznej chce z premedytacją doprowadzić do prywatyzacji ochrony zdrowia. Bo tylko tak można zrozumieć przyjęcie budżetu państwa, w którym brakuje 20 miliardów złotych na normalne funkcjonowanie polskich szpital”. W jego opinii na kryzysie publicznej ochrony zdrowia skorzystają i bardzo dużo zarobią prywatne firmy medyczne. – Dokładnie te same prywatne firmy medyczne, które sponsorują Campus Polska Rafała Trzaskowskiego.

Polska. W Szczecinie rozpoczął się protest rolników. Rolnicy sprzeciwiają się unijnej polityce rolnej i bierności polskiego rządu. W szczególności domagają się całościowego odrzucenia Zielonego Ładu.

Unia Europejska. Ambasadorowie państw UE osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie XVII pakietu sankcyjnego wobec Rosji. Ma on „uderzyć w rosyjską flotę cieni” i umieścić na czarnej liście sędziów i prokuratorów zaangażowanych w sprawy opozycjonistów Aleksieja Nawalnego i Władimira Kara-Murzy.

Stany Zjednoczone. USA ogłosiły odejście od niekorzystnych dla Polski ograniczeń dot. półprzewodników. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA potwierdził, iż Karol Nawrocki podjął temat zniesienia ograniczeń dla Polski dot. mikroczipów.

Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze, które zakazuje federalnego finansowania procedury „zmian płci” dla osób poniżej 19-go roku życia. Organizacje mniejszości seksualnych uznały prezydenta Donalda Trumpa za „skrajnego homofoba”.

Rosja. „The Moscow Times” poinformował, iż prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin stwierdził, iż „Rosja wysyła na front prawie dwa razy więcej żołnierzy niż Ukraina”. Dodał również, iż na „Ukrainie są oni przymusowo wcielani do wojska, podczas gdy w Rosji ludzie idą na wojnę dobrowolnie”. Dodał „Tam łapią teraz 30 000 ludzi, a u nas miesięcznie zgłasza się 50–60 000 ochotników”.

Rosja. Federacja Rosyjska ustaliła skład delegacji na negocjacje z Ukrainą w Stambule. Szefem delegacji został Władimir Miedinski, doradca Władimira Putina. W składzie są także Michaił Gałużyn, zastępca szefa MSZ Rosji, Igor Kostiukow, szef Głównego Zarządu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych oraz Aleksandr Fomin, zastępca szefa MON Rosji. Podano również nazwiska ekspertów, którzy mają po stronie rosyjskiej uczestniczyć w negocjacjach: Aleksandr Zorin, zastępca szefa Zarządu Informacji Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych, Jewgienija Podobriejewska, zastępca szefa Zarządu Polityki Państwowej w Sferze Humanitarnej Administracji Prezydenta Federacji Rosyjskiej, Aleksiej Poliszczuk, dyrektor Drugiego Departamentu Państw WNP MSZ Rosji oraz Władimir Szewcow, zastępca szefa Głównego Zarządu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Obrony Rosji.

Ukraina. Według serwisu NV w składzie ukraińskiej delegacji na negocjacje pokojowe z Rosją w Stambule mają wejść oprócz przywódcy Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, szef jego biura Andrij Jermak, szef MSZ Ukrainy Andrij Sybiha, doradca Zełenskiego Ihor Żowkwa oraz szef MON Rustem Umierow. Według ekspertów delegacja ukraińska w tym składzie nie jest pewna.

Ukraina. Polacy przebywający na Ukrainie nie będą mogli głosować w wyborach prezydenckich na terenie tego kraju. Rzecznik MSZ Polski Paweł Wroński powiedział, iż „na Ukrainie nie da się przeprowadzić wyborów w taki sposób, żeby nie można było zakwestionować ich wyniku”.

Finlandia. Według szefa MON Funlandii Antti Hakkanena: „Wiek rezerwistów powinien zostać podniesiony do 65 lat”. w tej chwili górna granica wieku dla rezerwistów wynosi 50 lat, a dla oficerów i podoficerów 60 lat.

Łotwa. Łotewski kontrwywiad ostrzega przed dywersantami. Według łotewskich służb celem dywersantów jest „zastraszanie społeczeństw, destabilizacja oraz podważanie zaufania do państwa i NATO”. Jak informuje „Do Rzeczy” zdaniem łotewskich służb dywersant „ma najczęściej niechlujny wygląd, zaniedbany strój, by nie wzbudzać podejrzeń lub wpisywać się w stereotyp osoby z marginesu społecznego”.

Estonia. W Zatoce Fińskiej doszło do incydentu z udziałem estońskich okrętów wojennych i cywilnego tankowca pod banderą Gabonu. Statek płynął do rosyjskiego portu Primorsk. Estończycy mieli grozić tankowcowi taranowaniem oraz próbować wysadzić na jego pokład desant z helikoptera. Zdaniem Rosjan w akcji brały udział dwa okręty wojenne – patrolowiec „Raju” i jednostka „Kurvits”, a także śmigłowiec AgustaWestland AW139 oraz samolot patrolowy M28 Skytruck. nad wodami Bałtyku pojawił się rosyjski myśliwiec Su-35S. Jego obecność miała być nieplanowana. Pojawienie się potężnego odrzutowca według agencji Forsal spowodowało wycofanie się Estończyków.

Hiszpania. Silna eksplozja spowodowała gigantyczny pożar magazynu chemikaliów w Alcala de Guadaira. Lokalne władze poleciły 77 000 osób pozostanie w domach i szczelne zamknięcie okien w związku z ryzykiem zatrucia. Jak podał dziennik „El Mundo”, chmurę dymu było widać w odległości 80 kilometrów.

Watykan. Na jednej z pierwszych audiencji papież Leon XIV przyjął ks. Fernando Ocáriza i ks. Mariano Fazio z Opus Dei. Według komentatorów pozycja Opus Dei będzie w Kościele katolickim znacznie silniejsza, niż w czasach pontyfikatu zmarłego papieża Franciszka.

Watykan. Papież Leon XIV zaoferował krajom będącym w stanie wojny swoje usługi jako mediator. Stolica Apostolska jest gotowa pomóc „wrogom spojrzeć sobie w oczy”, aby ludzie mogli odzyskać nadzieję na pokój. Papież wymienił: Ukrainę, Rosję, Syrię, Liban, Tihraj, Etiopie, Kaukaz i Bliski Wschód. Papież Leon XIV powiedział: „Zrobię wszystko, aby szerzyć pokój. Ludzie chcą pokoju i z ręką na sercu mówię przywódcom ludu: spotkajmy się, porozmawiajmy, negocjujmy! (…) wojna nigdy nie jest nieunikniona, a broń można i trzeba uciszyć, ponieważ zawsze zaostrza problemy”.

Turcja. W Antalyi rozpoczęło się w środę dwudniowe, nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO w formacie Rady Północnoatlantyckiej.

Arabia Saudyjska. Prezydent Donald Trump spotkał się z prezydentem Syrii Ahmadem asz-Szara. Wcześniej zapowiedział, iż rozważa zniesienie sankcji na Syrię i normalizację całkowitą stosunków. Zdaniem ekspertów zbliżenie USA z Syrią jest kolejnym policzkiem wymierzonym w Izrael, a przede wszystkim premiera Benjamina Netanjahu.

Syria. Agencja Reutera podała, iż podczas niedawnego z amerykańskim konserwatystą Jonathanem Bassem prezydent Syrii Ahmed asz-Szara miał zaproponować budowę Trump Tower w Damaszku i sojusz przeciwko Iranowi. Ma opowiadać się za współpracą z Arabią Saudyjską, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Turcją. Nie wykluczył również ułożenia poprawnych stosunków z Izraelem.

Palestyna. Obrona cywilna w Strefie Gazy poinformowała, iż co najmniej 80 kolejnych osób zginęło w izraelskich atakach. Wcześniej lekarze i ministerstwo zdrowia informowali o co najmniej 60 zabitych w nocy z wtorku na środę i w środę rano, w tym co najmniej 22 dzieciach.

łj, sp, mm, mp

Читать всю статью