Илон Маск хочет купить Tiktok?

manager24.pl 1 неделя назад

Według doniesień mediów chiński rząd rozważa sprzedaż zagrożonego amerykańskiego biznesu Tiktok miliarderowi technologicznemu Elonowi Muskowi. W Pekinie omawiano opcję, zgodnie z którą platforma internetowa X Muska mogłaby przejąć kontrolę nad Tiktok US i wspólnie świadczyć usługi, napisał serwis finansowy Bloomberg, powołując się na poinformowane osoby. Nieco później „Wall Street Journal” podał również, iż chęć zawarcia porozumienia z Muskiem była badana po przeprowadzce Donalda Trumpa do Białego Domu.

Aplikacja wideo Tiktok należy do firmy Bytedance, która ma swoją siedzibę w Chinach . W USA pojawiają się ostrzeżenia, iż ​​chiński rząd może uzyskać dostęp do danych amerykańskich użytkowników i organizować na platformie kampanie wywierające wpływ. Dlatego zgodnie z amerykańskim prawem Bytedance musi oddzielić się od Tiktok. Termin 270 dni upływa 19 stycznia. Bez sprzedaży istnieje ryzyko wyginięcia tego dnia w USA . Tiktok odrzuca zarzuty i na razie nie chce oddzielić się od Bytedance. Zamiast tego Tiktok zwrócił się do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych z nadzieją przynajmniej na uzyskanie ułaskawienia. Jednak podczas rozprawy sędziowie nie wydawali się przekonani argumentem, iż ustawa narusza wolność słowa zapisaną w Konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Donald Trump, który 20 stycznia zostanie zaprzysiężony na prezydenta, również wezwał sędziów, aby dali mu więcej czasu w zawarcie porozumienia w sprawie Tiktok. Aplikacja ma ponad 170 milionów użytkowników w USA.
Tiktok zawsze podkreśla, iż ​​Bytedance jest w większości własnością międzynarodowych inwestorów – jednak ze względu na swoją siedzibę w Pekinie, spółka-matka również musi spełniać wymogi władz. Rząd może mieć również wpływ na sprzedaż: algorytm wybierający filmy dla użytkowników został opracowany w Chinach. Pekin zakazał dystrybucji takiego systemu bez specjalnego zezwolenia.

Rzecznik Tiktok powiedział brytyjskiemu nadawcy BBC o raporcie Bloomberga, iż ​​nie można oczekiwać, iż firma będzie komentować „czystą fikcję”. Jednocześnie Bloomberg zastrzegł, iż nie jest jasne, czy Tiktok był wtajemniczony w obrady. Stosunki USA-Chiny są obciążone m.in. zarzutami o szpiegostwo i karnymi cłami, a Tiktok może stać się materiałem do negocjacji.

Zapytany o doniesienia rzecznik chińskiego MSZ powiedział, iż nie odpowie na hipotetyczne pytania. W zasadzie jednak USA powinny szanować zasady gospodarki rynkowej i uczciwej konkurencji oraz tworzyć niedyskryminacyjne środowisko biznesowe dla firm z całego świata.
Musk, który kieruje także producentem samochodów elektrycznych Tesla, przekazał ponad 250 milionów dolarów na kampanię wyborczą Trumpa i jest w tej chwili jednym z jego najbliższych powierników. Uważany jest za biznesmena mającego bardzo dobre relacje z chińskimi przywódcami, którzy podczas jego wizyt w PRL wielokrotnie przyjmowali go na wysokich stanowiskach.

Chiny są jednym z najważniejszych rynków zbytu dla Tesli. Grupa była także pierwszym zagranicznym producentem samochodów, który zbudował w Szanghaju fabrykę należącą w całości do Tesli. Inni zawsze musieli zakładać spółki joint venture z chińskimi partnerami. Część obserwatorów postrzega wpływ, jaki Musk mógłby w przyszłości wywierać na Trumpa w Białym Domu, jako zaletę dla Chin.

Читать всю статью